GIMP - obrázek poskládaný z více snímků

Joan, 23.05.2014 10:15, Software, 6 odpovědí (12945 zobrazení)

Spolupracuji s jedním skvělým severomoravským útulkem. Nabídka pejsků spočívá v zobrazení jeho fotografie plus doprovodného textu. Používaný redakční systém ovšem neumožňuje vložit více než jednu jedinou fotografii k jednomu útulkáčkovi - jakým způsobem se dá toto omezení obejít? Jeden jednoduchý nápad, který sama používám, bych měla...

Dva způsoby

Jednou z možností je spojit více obrázků do jednoho a tento jako celek prezentovat jakožto psího čekatele na nového pánečka. Využívám k tomu program GIMP, který umí práci s vrstvami. Nabízejí se dva způsoby, jak v GIMPu vložit více obrázků do jednoho:

a) zvolené obrázky naskládat jeden vedle druhého, jako bychom je lepili na nástěnku. Metoda je to rychlá, ale bez možností dodatečných změn.

b) každý z jednotlivých snímků vložit do samostatné vrstvy a tyto teprve sloučit do jediné. Výhoda? V případě potřeby lze jednotlivými obrázky pohybovat a zkoušet umístit do nejvhodnější polohy, jako bychom měli každý snímek na samostatné průhledné folii.

Ve výsledku ovšem dostaneme v obou případech jeden samostatný obrázek. Jdeme na to:

Velikost prvního snímku

Otevřeme si první vhodný obrázek (např. u kterého zrovna není nutný výřez - anebo jej ořízneme podle návodu níže) a zvolíme si rozměry, na něž jej zmenšíme - zde 450 x 338 px. Docílíme toho postupem Obrázek -> Velikost obrázku...

http://pc.poradna.net/file/view/18441-obr-01-jpg

Z těchto rozměrů a počtu snímků vypočítáme velikost plátna nového výsledného obrázku: při plánu vložení šesti obrázků bude velikost plátna 900 x 1014 px (ano, je to jiný pes, ale princip je myslím jasný, že ;-))

http://pc.poradna.net/file/view/18442-obr-02-jpg

Druhý snímek - výběr oříznutí

Další snímek si již o ořez říká, je zbytečné zobrazovat spoustu trávy :-). Nastavíme si u tlačítka Výběr obdélníku: výběr obdélníkové oblasti (R) poměr 4:3 (protože poměr rozměrů prvního obrázku 450:338 = 4:3).

http://pc.poradna.net/file/view/18443-obr-03-jpg

Nastavíme kurzor myši do některého zamýšleného rohu obrázku, stiskneme levé tlačítko a táhneme myší, dokud se objekt na obrázku nevejde celý do vznikajícího obdélníku.
Pozn.: máme-li zájem o přesně čtvercový výběr, stiskneme v tom rohu tlačítko myši a potom stiskneme Shift.

Nyní je stále možnost obdélníkem z "putujících mravenců" hýbat a nastavit jej přesně podle svých představ výsledného oříznutého obrázku. V poli vpravo od obrázku je zvýrazněno nastavení na pohyb výběru.

Příklad nastavení oříznutí snímku:

http://pc.poradna.net/file/view/18444-obr-04-jpg

http://pc.poradna.net/file/view/18445-obr-05-jpg

Úprava barevného podání obrázku

Někdy bývá obrázek přespříliš tmavý anebo naopak světlý, toto nejlépe napravíme pomocí barevných křivek - v horním menu: Barvy -> Křivky.

http://pc.poradna.net/file/view/18446-obr-06-jpg

Defaultně je přednastavená hodnota jasu (o to nám jde), kliknutím na zobrazenou přímku a tažením (anebo přímo kliknutím mimo přímku) se změní tmavost či světlost obrázku. Levá dolní oblast reguluje stíny, pravá horní jasnost snímku - nutno vyzkoušet!

Připravíme si výběr ořezu, přesuneme tečkovaný obdélník, kam potřebujeme a ořízneme další snímek:

http://pc.poradna.net/file/view/18447-obr-07-jpg

Doostření snímku

Poté jej můžeme doostřit, dle nejen mých zkušeností vychází nejlépe metoda maskování rozostření.
Filtry -> Vylepšení -> Maskovat rozostření...

http://pc.poradna.net/file/view/18448-obr-08-jpg

Defaultní nastavení poloměru a míry není vhodné, doporučuji přenastavit na hodnoty přiměřené velikosti obrázku, na nějž se aplikují. Pro tuto velikost obrázku mám vyzkoušeno toto nastavení:

http://pc.poradna.net/file/view/18449-obr-09-jpg

Vytvoření plátna pro (zde) šest obrázků

V kostce: buď můžeme předpřipravit všechny potřebné obrázky (v tomto příkladu šest) a teprve poté je "nasázet" do nového prázdného obrázku vypočítaných rozměrů anebo můžeme do něj přidávat ihned každý, který si upravíme před vložením. Nové plátno připravené pojmout oněch šest obrázků vytvoříme: Soubor -> Nový... (anebo Ctrl+N). Nezapomeneme rozbalit Pokročilé volby kvůli nastavení rozlišení:

  • jestliže jsme rozhodnuti jen rychle vkládat snímky bez záměru jimi potom hýbat, po otevření nového obrázku (Ctrl+N) klikneme rovnou na tlačítko Budiž.
  • plánujeme-li snímky po vložení dodatečně posunovat, zvolíme místo bílého pozadí průhlednost (v Pokročilých volbách). To proto, aby už prvně vloženým snímkem bylo možno pohybovat úplně stejně jako následně vloženými.

Pro zobrazení na webu stačí rozlišení 72 pixelů/in (= pixelů na palec), pro tiskovou kvalitu alespoň 300 pixelů/in (v každém případě ale musejí mít již vkládané obrázky i připravené plátno stejné rozlišení).

http://pc.poradna.net/file/view/18450-obr-10-jpg

Vložení prvního snímku

Takto vložíme první obrázek: klikneme na první vkládaný snímek (nejlépe na záhlaví) a stiskneme Ctrl+C. Klikneme na to naše nové (bílé) plátno a stiskneme Ctrl+V. Snímek se vloží doprostřed.

http://pc.poradna.net/file/view/18451-obr-11-jpg

Přesunutí vloženého obrázku na své místo

Přepneme nástroj na přesun a vložený obrázek přešoupneme do levého horního rohu.

http://pc.poradna.net/file/view/18452-obr-12-jpg

http://pc.poradna.net/file/view/18453-obr-13-jpg

Ukotvení vloženého obrázku

Nyní je nezbytné jej tzv. ukotvit: Plovoucí výběr (vložená vrstva) musí být modře podbarveno a nyní stačí kliknout na zeleně orámovaný obrázek kotvičky.

http://pc.poradna.net/file/view/18454-obr-14-jpg

Možnost přidání nové vrstvy

Nyní opět buď napevno "vlepíme" obrázek na plátno anebo přidáme novou PRŮHLEDNOU vrstvu kliknutím pravým tlačítkem myši na modře podbarvenou vrstvu s defaultním názvem Pozadí. Přednastavené rozměry neměníme.

http://pc.poradna.net/file/view/18455-obr-15-jpg

http://pc.poradna.net/file/view/18456-obr-16-jpg

Zkontrolujeme, že je modře podbarvená vrstva s defaultním názvem Nová vrstva a znova použijeme kombinaci Ctrl+C (na další vkládaný snímek) a Ctrl+V (na plátno s prvním vloženým obrázkem). Druhý obrázek přesuneme do pravého horního rohu a ukotvíme.

http://pc.poradna.net/file/view/18457-obr-17-jpg

Znova přidáme novou průhlednou vrstvu, vložíme další snímek, přesuneme pod první, ukotvíme... a takto pokračujeme až do vložení posledního, zde šestého snímku.

http://pc.poradna.net/file/view/18458-obr-18-jpg

http://pc.poradna.net/file/view/18459-obr-19-jpg

Tzv. sloučení obrázků

Jakmile máme všechny zamýšlené obrázky naskládány na plátně, musíme je pro použití na webu nebo i tisk tzv. sloučit. Je to z toho důvodu, že nativní formát GIMPu - přípona XCF (navíc ve více vrstvách) - není zobrazitelná ve webových prohlížečích, ani v běžných prohlížečích obrázků. Sloučení provedeme jednoduše tak, že klikneme na kteroukoli vrstvu (z našich šesti) pravým tlačítkem myši a vybereme Sloučit viditelné vrstvy. Vybereme možnost Oříznout dle spodní vrstvy, což je vlastně nastavená velikost plátna, kam jsme vkládali všechny obrázky.

http://pc.poradna.net/file/view/18460-obr-20-jpg

http://pc.poradna.net/file/view/18461-obr-21-jpg

Takto vypadá sloučený obrázek, je tvořen již jen jedinou vrstvou.

http://pc.poradna.net/file/view/18462-obr-22-jpg

Ukládání obrázku

Před ukládáním ve formátu JPG se nevyhneme následující hlášce - jenom potvrdíme Exportovat.

http://pc.poradna.net/file/view/18463-obr-23-jpg

Zde si můžeme navolit kvalitu obrázku, potažmo jeho výslednou velikost po zatržení volby Zobrazit náhled v okně obrázku.

Volba kvality výsledného obrázku

http://pc.poradna.net/file/view/18464-obr-24-jpg

Pokud jsme jednotlivé vkládané snímky po úpravách (ořezy, úpravy barevných křivek apod.) neukládali, zobrazí se nám následně okno s varováním, že tyto obrázky nejsou uloženy. Nemáme-li v úmyslu jednotlivé zdrojové obrázky ukládat, zvolíme Zahodit změny.

http://pc.poradna.net/file/view/18465-obr-25-jpg

Uložení obrázku

Nyní obrázek standardně uložíme na pevný disk volbou Soubor -> Uložit jako... nejlépe ve formátu JPG. Těsně nad tlačítkem Nápověda je rozbalovací "plusko", pomocí kterého vybereme formát, v jakém obrázek chceme uložit. Ale rozhodně rychlejší je možnost rovnou za jméno obrázku a tečku dopsat příponu JPG ručně. A uložíme, kam je nám libo. Toť vše :-)

Malé upozornění

Pokud tvůrce obrázku zajímalo, co se stane po kliknutí na "očičko" na vrstvě a zapomněl ho znovu zobrazit, při slučování vrstev se takto vypnutá vrstva nepřidá a ve výsledném obrázku nebude vidět:

http://pc.poradna.net/file/view/18466-oko-jpg

Odpovědět


PředmětAutorDatum
Re: GIMP - obrázek poskládaný z více snímků kmochna23.05.2014 19:15
Re: GIMP - obrázek poskládaný z více snímků Joan23.05.2014 20:02
Re: GIMP - obrázek poskládaný z více snímků Fuka28.05.2014 17:58
Re: GIMP - obrázek poskládaný z více snímků Tomix28.05.2014 23:18
Re: GIMP - obrázek poskládaný z více snímků Zaarsa17.07.2014 18:14
Re: GIMP - obrázek poskládaný z více snímků posledníJoan11.08.2014 12:30

TOPlist