Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vadí 60Hz pro evropskou Tv (50Hz) a naopak ?

Chci se zeptat. Bude normálně fungovat televize z USA kde se používá 60HZ při českých 50Hz (a naopak). Zatím bych vůbec neřešil napájení 120V. Je to jen takový menší spor s kolegou a něco se mi plete, že se těch 50Hz používá pro rozklad obrazu. Stačí mi stručná odpověď opravdu jen ohledně toho kmitočtu!

děkuji!

Zatím bych vůbec neřešil napájení 120V

Až to budeš riešiť, zistíš, že zrejme budeš potrebovať nejaký transformátor na Európskych 220-240V/50Hz, potom Ti môže byť nejakých 60Hz (110-120V) u prdele...

Nechtěl jsem to rozvíjet, ale asi to nejde jinak. Takže důvod je ten, že si kolega koupil elektrocentrálu z USA kde je 110V/60Hz (na chatě nemá proud). Chce k tomu připojit kromě jiného i Tv. Neumím mu fundovaně poradit. Řekl jsem mu jen ten názor, že centrály asi nejsou pro elektroniku "to pravé ořechové". Nemám s tím zkušenosti, proto jsem mu doporučil měnič, který na toto občas používám. To se mu nejevi jako optimální (neptejte se mě proč). Takže znovu k otázce : Má vliv napájení 60Hz vliv na funkce naší Tv (samozřejmě by musel použit trafo 110V/220V) V naší síti je 50Hz

Zase kolega? A proč si "kolega" kupoval elektrocentrálu s nevyhovujícím napětím? Váš názor o elektrocentrálách je též zajímavý a o tom měniči bych chtěl vědět více.
TVP s moderním spínaným zdrojem je 50 nebo 60Hz šumafuk...

Snad to byla "výhodná koupě". Až když zjistil, že mu žárovky málo svítí, přišel se mě zeptat čím to je, protože pracuji jako elektrikář. Proč mám takový názor na elktrocentrály, prostě protože to v návodu přímo uvádějí (taky mi není moc jasné proč). Jelikož s tím ale osobní zkušenost nemám, proto jsem se ptal zde. Co se měniču týče, prostě občas jsem potřeboval použít TV na kempingu, takže jsem to zkusil, funguje to bez problému, takže to je to jediné, co můžu z vlastní zkušenosti poradit. Jelikož on ale chce tímto občas "omezeně elektrifikovat" celou chatu, tak se mu to zdálo jako nejlepší řešní (při použití měniče by asi nestačil dobíjet baterii.

Zase ale nechápu, proč se zde řeší otázka výhodnosti dovozu TV z USA apod., když otázka zněla vliv frekvence na napájení Tv. Pak jsem taky nepochopil tu narážku na "....kolegu". Kdybych se styděl za své dotazy, tak se zde neregistruji pod svým jménem, dám si přezdívku třeba "ms" a vůbec to neřeším. Hold učený z nebe nespadl a někde se to dozvědět musíme.
Občas tu jsou ale opravdu frajeři, houby poradí, jen když si kopnou. Někdo to ale pro své EGO potřebuje, takže vy kteří to potřebujete kopejte dále! Naštěstí je tu většina lidí, kteří umí a radí.

Podobně jako elektrocentrály jsou i měniče všelijaké. Proč ne TVP z USA jsem už psal - mám pochybnosti o tunerech a podpoře TV normy.

Já tedy nevím, ale elektrikář by si měl poradit a ne se ptát na elementární věci, to bych bral od laika, nikoliv někoho z oboru.

Nevím, co za "kopnutí" je můj podiv nad opatřením něčeho, co jaksi v Evropě není kompatibilní a "výhodná" cena musí být doplněna drahými "pomůckami". Nevím, kde se dnes sežene autotransformátor 120V/220V - v Praze kdysi dávno se používal 120V/50Hz rozvod nn (holt v Praze musí mít něco extra) a v "přechodném" období se ta autotrafa používala.

Rada pro "kolegu": Prodat tu elektrocentrálu, pokud ta věc bude vůbec prodejná a koupit normální elektrocentrálu, kde jsou písmenka "AVR", což honosně kryje použití synchronního generátoru a nikoliv levného asynchronního stroje v generátorovém režimu. Což zabezpečí stabilní napětí a čistý harmonický průběh. A podobně je to u měničů, obvykle to jsou jednoduché krámy s podivným průběhem na výstupu. Tepelným spotřebičům a třeba univerzálním motorkům je to celkem jedno, ale elektronika nemusí být z toho nadšená - zkracuje se životnost kondenzátorů ve zdrojích.

Tak tak.
On tam chce ale asi (som to tak pochopil) zapojit TV kupeny u nas, ne TV z ameriky (a pyta sa ci tomu vadi frekvencia). Tomu TV je frekvencia uprdele, ak je na TV na stitku uvedene ze pracuje v celom rozsahu 90-230V tak to tam moze zapojit a nic nemusi riesit. Ak je to enjaky stary CRT ktory procuje len na 230V, tak to tam zapojit nemoze lebo tam ma len 110V. Frekvencia nehra rolu (=odpoved na to co sa pytal. Ze pouzivat nejaku nekmpatibilnu ustrednu s nejakymi idiotskymi menicmi je uplna hovadina to je jasne :)

Obávám se: "...Bude normálně fungovat televize z USA...?", že když elektrocentrálu z "Emeriky", tak TVP také. Koukám na program, tak máte na JoJ Borata, to je trefa rovnou k tématu, možná tam budou televizní normy.

za vyvraceni domenky

Aby si to vyvratil podla pravidiel logiky musel by si nakupit vsetky televizory ktore v USA existuju a ukazat ze na vsetkych funguje vsetko. Trebars aj analogovy prijem (u coho by si zakonite narazil).

P.S. navyse USA TV maju upscaling procesory stavane na 60Hz/120Hz refresh, chcem vidiet co ti ta TV robi za kraviny pri rychlo sa pohybujucich objektoch u 50Hz TV signalu.

V továrnách v USA zcela jistě vyrábí i pro Kanadu, Mexiko, ostatní státy Střední a Jižní Ameriky, tj. pro státy, které mají nějaký vztah k Evropě a jsou tam dosud vazby, včetně rozvodu el. energie, TV norem, atd...
Technická - zdroje v TVP musí dodat větší výkon než nějaká nabíječka a ne všechny mají preregulátor, aby mohly fungovat v širokém rozsahu vstupních napětí. Pokud náhodou bude fungovat na tak nízké napětí, než je předpokládáno, pak lze předpokládat i vyšší zátěž pro výkonové prvky - potřebný výkon + nižší napětí ==> vyšší proudy...

Ja ale nepisem o napajani ale o TV normach. To byvalo v minulosti problem, TV pre USA spravidla vedeli len NTSC a vobec nic viac. 50Hz TV signal bez sance. Apod. Oni sa pre rozne kontinenty robia rozne modely elektroniky, aj v taiwane. Neni to stejne pre cely svet. Je mozne ze to je dnes univerzalnejsie ale nemozes to nijak garantovat (co viem nabeton je ze pre USA sa robi aj dnes 60Hz/120Hz a pre europu 50Hz/100Hz refresh elektronika, a to nemusi byt univerzalne, moze, nemusi). Z toho dovodu kupovat TV v USA je podla mna hovadina.

Nema, veskere dnesni TV maji sitovy zdroj impulzni a je mu vcelku jedno jestli je na vstupu 50 nebo 60Hz. Je mu dokonce jedno jestli na tom vstupu je napeti stridave nebo stejnosmerne. A od frekvence napajeni se neco v elektronice TV odvozovalo naposled mozna tak v roce 1965, u tech prahistorickych beden s elektronkami.

Děkuji všem, kteří mi relevantně poradili a to byla většina! Teď to je velice osobní a je to určeno hlavně panu SKVĚLEMU "ms" (ostatní by to snad ani číst nemuseli, aby neztráceli čas, který můžou poskytnout jiným "zoufalcům" jako jsem byl já.)
Takže pane "ms" už jsem se k tomu nechtěl vracet,protože (kromě Vašeho příspěvku) odpověď znám díky jiným chytřejším a ochotnějším jak jste vy, ale právě kvůli Vám musím reagovat, protože jste právě ten typ člověka, který si potřebuje zvyšovat své EGO a hodně mi připomínate Kalouska (pana úžasného).
1.Ano možná ta má otázka vyzněla tak, že někdo chce z Ameriky dovážet nějaký šunt televizi. Otázka byla ale jasná : "Vadí 60 Hz pro evropskou Tv" na to jste mi nedal relevantní odpověď! Za špatně položenou otázku se omlouvám, ale v tu chvíli jsem o tom neuvažoval!
2.Ano jsem elektrikář, ale v době, kdy jste posílal tu svou stupidní odpověď, tak jste o tom nevěděl (svěříl jsem se až po Vaší reakci). Mohl se ptát (podle Vás laik) a pak, já jsem silnoproudář, TV normám opravdu nerozumím. Takže ta Vaše ponižující hláška "....ale elektrikář by si měl poradit a ne se ptát na elementární věci...." padá tak trochu mimo!
3.Jak správně citujete můj dotaz ---- Obávám se: "...Bude normálně fungovat televize z USA...?", že když elektrocentrálu z "Emeriky", tak TVP také.------ Tak to už vůbec nechápu, proč by si někdo kupoval kvůli Americké TV i Americkou centrálu
4.Často zde chodím pro rady, ale byl bych hrozně rád, kdybych už nenarazil na Vaše odpovědi!!! Zamyslete se prosím nad sebou a pokud nemáte k tématu co říct, NEMLUVTE (nepište). Nebo se alespoň prezentujte svým jménem.
5.Mám 50let, možná se stávám senilní dědek, ale děkuji všem, kteří umí poradit i nám, kteří jsme měli ve škole místo kalkulaček kalamáře !

on ale ms pisal v celej diskusii uplne vsetko spravne :) (na zaklade dodanych miestami nejasnych informacii). Ustredna z USA a na to nejake menice je fakt nevhodne, vseobecne je nepochopitelne ze preco si niekto nieco nekompatibilne vobec namontuje v europe do baraku alebo kde, a je logicke ze tak skvelu myslienku potom niekto napadne ze je to kravina :-)
Ale ked niekto chce 110V tak nech pouziva co chce, je to fuk. Elektronike s pulznymi zdrojmi (dnes takmer vsetko) je to uplne jedno, ak to ma na stitku 90V-230V. A frekvencia nehra u pulznych zdrojov vobec ziadnu rolu (ptz napatie (priamo tych 110 alebo 230V) je interne usmernene a vyhladene)
(A ani TV frekvenciu zo siete nepouziva)

Ano máte naprostou pravdu. I já jsem s tím měl problém, protože : "ty jsi elekrikář, ty to musíš vědět". Nesouhlasím, ale s Vámi úplně. otázka byla jasná "Vadí 60Hz pro evropskou Tv"? čekal jsem stručnou odpověď ANO / NE
Znova zopakuji (bohužel jsem to popsal až později, protože jsem nechtěl psát dlohé články pro jednoduchou odpověď. On koupil americkou centrálu prý "za babku". Ptal se mě, jestli tam může připojit i elektroniku. Já jsem mu řekl že ano (samozřejmě přes trafo na 220V), ale obávám se TV, protože něco z mého dávného mládi mi napovídalo něco o řádkování podle frekvence (možná se pletu, jak píšu výše jsem silnoproudář, ale něco z elektroniky jsme měli). Proto ten dotaz a proto nechápu toho SKVĚLEHO "ms". Děkuji za Vaší reakci, už bych to ale asi neřešil. Vím, co jsem potřeboval od jiných ochotnějších a ten příspěvek je opravdu jen pro "ms" pokud se bude chtít vyjádřit. Já ale počítam, že spíše to půjde k ledu, nebo bude kopat, třeba, že mám pravopisné chyby atd.
Vám ale děkuji !

Nebylo to "shodou okolnosti", v televiznich druhohorach se to skutecne odvozovalo od frekvence napajeni, a taky proto mame u nas PAL s 25/50 fps a emericani to jejich NTSC 30/60 - byt k rozdilnym normam neni davno zadny smysluplny duvod. Proste to jen s sebou tahne porad tu historii z doby vzniku.

Inac teraz som si pozrel stitok svojej TV samsung a je na nej napisane 220-240V, takze to na 110 priamo by neslo. Na stitku je hned aj napisane ze 50Hz/60Hz takze rovno stitok na TV zodpovedal aj otazku :) frekvencia je nepodstatna, ale ci zozenie u nas TV ktora ma na stitku uz od 90V tak to neviem zavisi od vyrobcu (od zdroja v TV). Ked ne tak potom bude treba nejake trafo, alebo menic.