Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Android - hláška s viry

Dobrý den,
včera mi na telefonu vyskočila hláška: Androidsecure hlásí, že zařízení Android bylo napadeno třemi viry z pornografických stránek, a že pokud nebude problém vyřešen, tak se bude zařízení pomalu zpomalovat až bude znemožněna jeho funkčnost. Já jsem ale na žádných takových stránkách nebyl, nýbrž jsem stahoval ragtime. Telefon je nový, a tak se o něj bojím. Proto se ptám, jestli tomu opravdu věřit, či je to nějaká fikce.

loading...

Dobrý den, moc prosím o radu. Mám uplně stejný problém a toto je jediná diskuze, kde jsem ho našla. Také na mě vyběhlo upozornění se stejným zněním. Vypadalo to jako když me mobil upozorňuje na vybitou baterii. Šla jsem na server uloz.to. , nic jsem nestahovala:-( naběhlo to před načtení stránky. Antivir jsem neměla,nainstalovala jsem webroot a avg. Nic nenašly. Moc tomu nerozumím a mám strach. Moc děkuji, když mi poradíte. Lenka

Váš mobil byl napaden viry z pornografických stránek, stáhněte si software pro ochranu, jinak může docházet ke zpomalování telefonu až k selhání systému.

Samsung Galaxy Young S6310

Stažené v posledni době-měsíc-nic. Dnes jsem spousta aplikací vymazala.

Opravdu jsem do vyhledávače zadala adresu uloz.to a najednou mi naskočily adresy jiné,ale ty nevím,rychle jsem to vypla.. a naběhlo to upozornění.

Taky je mozny, ze to udelal nejakej program po aktualizaci. Ale vazne nevim, mas vlastne tri moznosti, bud si vlezla na nejakou stranku a ta to zobrazila nebo to dela doplnek v prohlizeci a nebo to dela nejakej program. Nemyslim si, ze by to bylo nejak nebezpecny, ale fakt je, ze prave ten program nebo doplnek, ktery neco takoveho napise bude zaroven nejakym spywarem a proc mit v smartphonu spyware ikdyz nemusi byt nutne nebezpecny. Jenze co vsechno mas nainstalovane ve founu nevidim, tezko se to takhle na dalku radi, kdyz jsem se s nicim podobnym sam nikdy nesetkal.

Pokud jsem si stahovala aplikaci,tak jen z Google play a vybírala jsem pečlivě, aby to nemělo žádné podezřelé přístupy k datům v mobilu. Vetšinou hry a cvičební programy. Moc jsem si oddychla, takže nutnost dát mobil do opravny není? Mám stáhnout program, který by dokázal spyware odhalit? Pomohlo by tovární nastavení? Děkuji.

Mám stáhnout program, který by dokázal spyware odhalit?

Ne.

Pomohlo by tovární nastavení?

Mozna, pokud si tam nasledne tu aplikaci nebo doplnek nenainstalujes znovu.

(Hlavne porad nezapominej na tu moznost, ze si mohl byt na nejakych webovych strankach, kde ti "zabavny" skript vytvoril ono falesne hlaseni.)

Osobne bych to nechal byt tak jak to je, pokud jsi si jista svyma aplikacema a doplnkama prohlizece a cekal, jestli se hlaska objevi zase.

Dat to z menu na tovarny stav samozrejme zmaze uplne vsetko (aj kontakty aj app) takze potom tam urcite nebudes mat nic nebezpecne.
Antiviraky este aj na mobil povazujem za uplnu zhovadilost, ale instalaterom all-time-online freakom asi nic ine nepomoze (resp. vzivote som nevidel jedinu entitu ktorej pomohol antivir, takze im uz asi nepomoze nic :D)

Dobrý den.
Vir by to skutečně být nemohl. Nic takového jako virus pro mobilní telefon totiž neexistuje, a vzhledem architektuře mobilních operačních systémů ani existovat nemůže. Jde jen o mýtus podporovaný (ať už záměrně či z neznalosti) nezodpovědnými bulvárními pisálky, některými vývojáři "mobilních antivirů", rádobyexperty, či neznalými laiky.
Mimochodem, kdyby přece jen bylo něco takového jako virus v mobilním telefonu možné, tak by se rozhodně nedala jeho přítomnost diagnostikovat tím, že by telefon "začal blbnot". Naopak - dobře napsaný virus (a těch je dnes většina) člověk bez speciálních nástrojů sám nedokáže nijak zjistit.

To, co je zde popsáno, je jen reklama, nic víc.

I nepovídejte :-) A lodě podle vás samozřejmě mohou plout po dálnicích? A co třeba zkřížit mouchu se psem - to podle vás samozřejmě také lze?
Jak už jsem psal, nic takového jako "mobilní virus" neexistuje, a ani existovat nemůže.
Dám vám jednu dobře míněnou radu: než příště něco někde zkusíte plácnout, tak si o tom nejprve nastudujte aspoň ta nejzákladnější fakta. Jinak hrozí, že byste mohl působit přinejmenším směšně ;-)

Nic ve zlém, a s přáním hezkého dne, prokopes

Mobilní virus asi ne (on už prakticky vymizel i z PC), ale mobilní trojan určiě existuje (když budeš chtít, můžu ti takový i napsat :-P). Vytvoříš nějakou aplikaci, třeba nějaký čistič a v pozadí ho necháš prohledávat a odesílat data z adresáře telefonu na nějaký server v rusku. Jelikož se při instalaci aplikace málokdo dívá na to, co povoluje tak je tenhle způsob vysoce účinný.

Ja som IT profesional s 30rocnou praxou a viem aj jak taky virus funguje a aj som videl v reali. Ty zrejme nemas paru o IT a prax mas asi 0, ale hlavne ze cosi kamsi vypisujes.

(P.S> a neni to len o povoleni aplikacie, v tych cinskoamerickych kramoch su aj diery vo firmware. Antivirak ale nepovazujem za riesenie, uz som to pisal.)
P.S.2. hrozba zneuziti nejakych dier je ale relativne mala kedze kazdy kram ma iny FW. Takze by som si s tym hlavu nelamal. Hlavne je neinstalovat do toho kramu kdejake hovadiny. P.S.3. a mat trvale vypnuty bluetooth, co dnes ma asi kazdy snad vypnute.

Ten sandbox robil tiez nejaky clovek. Ehm. resp. debil :D Na pieskovisku zabudol dat ohradu napr. na 3 miestach apod :) (keby tam neboli diery, tak ano potom by to bolo seriozne zabezpecene a takmer nemozne aby tam bolo nieco co robi viac ako mu bolo povolene. Ale diery su aj inde nielen v samotnej sandbox implementacii :)
P.S. java na PC je co, to neni sandbox? je. A derava jak sito.

To bolo len na prirovnanie ze java je tiez sandbox ale ked sa to implementuje deravo, tak je cely sandbox k hovnu. Java je neico ine jak android, hlavny rozdiel je prave v tej implementacii, ak to urobia bez dier tak to bude bezpecne. Nakolko je to derave dnes netusim, ale uplne dokonale bez dier to asi IMHO nebude.

OK, no vim, lidi prava aplikaci pri instalaci nectou.
S tim sandboxem mas pravdu, ale spis, ze ten sandbox je preci docela hluboko v systemu a posrat by to teda musel nejakej programator od Googlu a nic takovyho jsem neslysel, posledni velka bezpecnostni chyba byla loni, jak se dal zfalsovat master key, ale to uz je opraveny.
No a druha vec, jak si sam napsal, je takovych milion ruznych telefonu s milionem ruznych prizpusobenych instalaci Androidu, ze chyba jednoho cinana ovlivni tak malej pocet telefonu, ze je nepravdepodobny, ze nekdo udela vira zneuzivajicho chybu zrovna tvyho telefonu a ty ho nahodou chytnes.

Ja som tam diery nehladal, ale ak existuje app ktora to obisla, tak tam diery zakonite byt musia, inac by to ta app obist nemohla. A vzhladom na to ze viem co za sracky zdrojaky vznikaju v kdejakych korporaciach (zdrojaky ktore produkuje jedna korporacia mam pred sebou denne a to sa idem obesit :D), tak moc iluzii o bezpecnosti nejakeho sandboxu od nejakej korporacie google nemam :)

Děkuji. Bohužel jsem zjistil, že i kdybych měl "nejlepší" aplikaci na světě, tak nikdy nebude nahrávat 1280 x 720 při 30 FPS, neboť tomu brání soubor s nastavením v systému (media profiles.xml). HW by to totiž šlo, jelikož jeho maximální kvalita je právě ta mnou zmíněná, ale maximální povolená je pouze 864 x 480 15 - 30 FPS. S tím snímkováním je to pech. Telefon jednou natáčí při 15 a při dobrých světelných podmínkách venku 30. Originální aplikace umí jen 640 x 480. Tento problém se již řešil na XDA foru. Je tam návod jak upravit maximální povolené hodnoty na maximální podporované. Jenomže bez rootu zařízení nelze soubor upravit, tudíž mám schluss.

Jak, přes co? Co se změní? Jaké úplně přesné změny se v systému stanou? Co to pro mě znamená, když je v záruce? Co když se něco pokazí a přestane fungovat? Lze to navrátit zpět, tím myslím udělat jakýsi unroot? Vy třeba také máte telefon rootnutý, jestli ano, tak jak jste to udělal, co to obnáší? Přeci jen jsem spíše windowsáč, než linuxáč.

No, mam dva telefony, Jiayu bylo nastesti rootnute primo od vyrobce. :-)

Horora jsem rootnul (nahral rootnutou custom ROM tyden po koupi), predtim jsem mel Bladea a tam sla cutom ROM s rootem po 14 dnech. Na reklamace mobilu moc neverim, co se neposere do 14 dnu od koupe se uz neposere, nebo je to uzivatelska chyba (tim nemyslim ten odpad co prodava Sony, ten se muze podelat kdykoli, ale stejne z toho servis Sony udela uzivatelskou chybu, takze bud soud nebo to nevyreklamujes).

Ano, mohou byt s reklamaci problemy, ale kdyz na to dojde, tak prodejce (vyrobce) nema pravo kvuli rootu odmitnout reklamaci, ktera s rootem nesouvisi, teda nema pravo odmitnout jakoukoli hardwarovou zavadu. Odmitnout muze jen zavadu softwarovou, ktera se resi obnovou tovarniho nastaveni, coz kazdej minimalne inteligentni frkulin zvladne sam nebo bricknuti telefonu pri rootu (nahravani cutom ROM), coz se nestane, pokud frkulin postupuje presne dle navodu a nedela kraviny.

Je to na tobe, bud se smiris s tim, ze si nektery veci nenastavis nebo to rootnes.

Uzivatelsky vytvorena instalace operacniho systemu - treba typicky pro muj Huawei Horor2 dela vyrobce developer ROM, nejaky dobrovolnik si to nainstaluje, vyhazi z toho cinske aplikace, prida root, prida podporu dalsich jazyku, prida nejakou tu aplikaci - treba u Huawei je pry povedeny Ascend P6, takze z nej stahnou treba program na foceni a integrujou ho i do ROM pro HH2, nekdy treba i vymenej launcher a potom to ze sveho telefonu stahnou a pripravi instalacku pro ostatni. Takze ja jen jdu, provedu wipe cache, wipe data a z recovery tam nainstaluju novou custom ROM. :-)

Ještě by mě zajímalo, když poté obnovím telefon (nastavení - zálohování a obnovení), tak bude vše jako dříve? Co přesně se s telefonem děje když využiji tento nástroj přímo v nastavení Androidu? Já jsem to již zkoušel. Zjistil jsem, že je nastaveno vše, tak jako to bylo při koupi. Ale co přesně to je? Je to něco jako recovery k PC, kde je HDD kompletně přemazán?

ROM pripadne customROM je instalace operacniho systemu, predstav si to tak, ze mas WindowsXP na pocitaci a preformatujes disk a nainstalujes tam Windows 7, tak uz WinXP neobnovis, je tam jiny system. U telefonu je to stejne, instalaci customROM prepises puvodni, lidi si kvuli tomu puvodni ROM zalohuji, aby ji tam kdyz tak mohli vratit, no ja to nikdy nedelal.

Druha vec, ktera te muze zajimat je Recovery, to je neco jako GRUB z linuxu pripadne NT zavadec z Windows. Nekteri vyrobci typicky debilove z Huawei znemoznuji instalovat do telefonu cokoli pres recovery, je zamcena a nic v ni delat nejde. Proto, kdyz jsem chtel do Hororu 2 nahrat custom ROM, musel jsem nejprve nainstalovat tzv. "cinske recovery", coz probihalo konkretne v tomhle pripade tak, ze jsem programem funkcnim na pocitaci s XP az Win7 pripojenym telefonem pres USB prepsal onu huawejovu recovery cinskou (a to doslova - je v cinstine a na webu je preklad do anglictiny, abychom my co nevladneme timto obrazkovym jazykem byli schopni se v tom hrabat :-D) , no pak az se da instalovat ruzne neoficialni ROMky.

U kazdeho telefonu je postup at uz na ceskem androidforu nebo xda-developers (tam temer urcite) presne popsany. Postupuj presne dle navodu pro tvuj telefon! Se zalohama neporadim, ja je nedelam, rovnou instaluju novou ROMku.

No ten HH2 byl na Android 4.0, pak jsem mel Android 4.1 a ted mam 4.2. Taky uz to konecne pomerne obstojne funguje. :-)

Také jsem někde četl, že existuje nějaká aplikace, která umožní spustit jakousi alternativní ROM, aniž by se originální smazala. Je to tak? Potom ještě, co vše je nutné kromě ROOTu odblokovat, píšete ještě bootloader. To je zvlášť? Co se ještě musí odblokovat?

Nevíte, jak povolit ladění USB, když to políčko je neaktivní. Povolené nástroje pro vývojáře mám.

Nevidim duvod, aby ladeni USB bylo neaktivni. Kdyz mas nastroje pro vyvojare, tak by to melo jit povolit.

Myslim, ze uz jsem ti to psal, ale tak jeste jednou.

Windows: C:\ zde mas nahranou instalaci Windows a programy v Program Files, D:\ zde mas mozna sva uzivatelska data. Pokud nejsi prase, tak pri preinstalaci Windows na novejsi verzi zformatujes C:\, teda stara verze Windows zmizi a nainstaluje se nove Windows.

Android: /system zde mas nahranou instalaci Androidu a aplikace, ktere tam nainstaloval vyrobce, /data zde mas nainstalovane programy, ktere jsi si nainstaloval ty, /sdcard zde mas sva uzivatelska data. Pred instalaci customROM se doporucuje zformatovat /data (wipe data), pri instalaci customROM se zformatuje /system. Tak ti ja snad jasny, ze tam nic predchoziho nezustane.

Nekdy se da nainstalovat custom ROM na sd-kartu a mit tak v telefonu dualboot. Zalezi na konkretnim typu telefonu, vetsinu informaci najdes na xda-developers.

To plati i ohledne bootloaderu (recovery), nekdy vyrobce telefonu umozni nahravat customROM pres recovery, nekdy to jde odblokovat a nekdy se musi recovery komplet preinstalovat za alternativni, aby ta sla nahrat customROM. Opravdu si vyhledej (androidforum, xda-developers, ...) ty informace primo k tvemu telefonu, dalsi obecna debata je zbytecna.

Tak to opravdu nevim, co s tim.

No u myho founu, abych ziskal polozku "Moznosti pro vyvojare", tak se muselo jit do "Info about Phone" a 5x tapnout na "Build number". Hledal jsem na netu a pisou, ze nekde je to i tak, ze na to musis tapnout a zaktivuje se polozka "USB Debugging", ale zrejme u tebe bude jeste neco jineho. Zkus se zeptat na androidforu primo k tvemu telefonu.

Nemám. Ve Windows se vyznám lépe, než v Linuxu. Vím již, co zhruba čekat, alespoň tak, jak do něj vrtám. Potom vrtám převážně do virtuálních Windows, tam nemám o co přijít. V PC mám Recovery, kdežto telefon? Něco pokazím v Linuxu a co?

Ještě dotaz, kde pomocí souborového manageru najdu aplikace nainstalované z obchodu, či ty, které nainstaluji? Ve které složce?

Nejsem vyvojar, navic by ses asi musel ptat na konkretni aplikaci, ale obecne, jak uz jsem ti psal, je to v /data, ale v linuxu to neni tak, ze jsou data v jedny jediny slozce, je to jeste deleny, dle toho o co se jedna - "exac" :-), knihovna, konfigurace.
Co jsem rychle koukal, tak /data/app, /data/app-lib, /data/data a konfigurace byvaji casto v uzivatelskem prostoru (na sd-karte).

Zdravím, mám snad již poslední dotaz. Rád bych zazálohoval celý systém, tedy ROM, se všemi oddíly na ní. Nevíte náhodou, jak provést celkový backup, aniž bych musel flashovat CyanogenMod a mohl to udělat přes PC? Zkoušel jsem to napřed přes Android system recovery <3e>, ale nebylo to celé, nevím jak tato recovery funguje a nechci ji flashovat za jinou. Dále jsem vyzkošel Ultimate backup tool, jenže to je na nic, vždy se mi to sekne. Pravděpodobně proto, protože mám nevější verzi androidu než je podporovaná. Na konec ještě MTKdroidTools. Tento program mi však řekl, že nemám telefon rootnutý, ačkoliv to není pravda, takže se to nepovedlo.