Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Taktovací procesor

Zdravím, chcel by som sa Vás spýtať, lebo fórum pozerám už dlho, že čo komu radíte aké komponenty a tak (chcem sa trošku priučiť elektronike). Napríklad procesory Intel Core i5-6600K a Intel Core i5-6600, cenový rozdiel je fakt len mizivý ale je mi jasné, že potom k tomu "Kčkovému" je treba kúpiť lepšiu dosku. Ale zaujímalo by ma či ten procesor, ktorý nemá "K" je rovnako výkonný ako ten s "Kčkom". Respektíve či je ten procesor s označím "K" lepšia investícia do budúcnosti (keďže viem, že taktovanie zvyšuje výkon), lebo pozeral som nejaké návody na internete a nevyzerá to taktovanie až nejak extrémne ťažké. Preto sa pýtam, či je lepšie kúpiť bez "K" alebo s "K" s tým, že by som skúsil postupne ten výkon tým taktovaním zvyšovať. Pointou toho čo som písal bolo to, či sa nejak odlišuje výrazne výkon "Kčkového" procesoru (pred pretaktovaním) a toho bez "Kčka". Resp. či sa radšej oplatí priplatiť si za ten taktovací a možno do budúcnosti sa naučiť niečo o taktovaní, alebo zbytočne vyhodené peniaze. Čiže v podstate ma zaujíma aký je rozdiel výkonovo medzi nimi a čo je lepšia investícia do budúcnosti.
Ďakujem

• Taktovaci ma vyhodu v tom, ze pretaktovany ma vyssi vykon i kdyz jde jen o %.
• Procesor xxx "K" stejneho druhu, nemusi jit pretaktovat na stejnou frekvenci jak CPU stejného druhu, ber to jako, jak jse jim povede :-), kde procesor 123K muze byt OC na 3.5Ghz a ten samy 123K kuprikladu jen 3.3Ghz.
• Zakladni deska, kde u <OC> CPU, se navysuje i jeho napajeni kuprikladu <V-Core>, potrebuje tzv lepsi kaskadu etc, chlazeni, proto jsou desky na OC o neco drazi, jelikoz nabizi tady to mensi extra.
• CPUs K a ne K, jsou stejne vykoné, kdyz K neni pretaktovany.
(snazil jsem se ti to napsat co nejvice laicky)

Okey ďakujem pekne za vysvetlenie, ale ešte takto. Taktovať neviem ale neoplatí sa priplatiť si cca 50€ (procesor s "k" + lepšia doska) s tým, že sa možno taktovanie naučím povecme z internetu alebo mi s tým niekto pomôže? Idem totiž teraz prerábať PC a neviem či ten I5-6600k alebo bez "K" (skylake drahšia doska + by som musel dokupovať novú ramku ddr4) alebo i5-4690k alebo bez "K" (s tým, že tu by som hodne ušetril na doske, a navyše nato by som mal aj postačujúcu RAMku).

• i5 4690 a 6600, maji az na dejme tomu 3-5% rozdil a to jen v nekterych pripadech, prakticky stejny 'Vykon' kde u prechodu zadnou vyznamnou zmenu vykonu nebo snad jeho UPgradu nepocitis.
• Zkratka prestupovat z <4690> na <6600> nema nak vyznamnou cenu.
TiP~ Osobne delam, nebo doporucim UPgrade az nekde kde, muzu dosahnou minimalne 25% narustu vykonu, jinak, nevidim kde by to bylo vyhodné. Ani u her se nemusis bat, 4690 se bude velmi kvalitne drzet jeste nekolik let. (vzpomen si treba na i5 2500 ktery zvladne i dnes kazdou hru :-)).

Jasné rozumiem teraz mám totiž to procesor "AMD, Phenom II X6 1100T Processor BOX, soc. AM3, Black Edition" len som nevedel, ktorý je na hry lepší či ten 6600k alebo 4690k. Ak tam nieje taký veľký rozdiel myslíš, že je zbytočné kupovať ten 6600k? (pretože k tomu musím kúpiť drahú ddr4 dosku + ramku). Alebo mi stačí i5-4690k (+ ak by si mi poradil nejakú dobrú dosku nato a stým, že teraz mám 8GB ram ale možno by som dokúpil s vyšiou frekvenciou keby chcem začať taktovať, táto moja má už cez 4 roky). Inak veľmi Ďakujem už len túto otázku mi zodpovec a budem ti moc vďačný.

Čize povecme môžem to zostaviť takto?
1. Procesor: https://www.alza.sk/intel-core-i5-6600k-d2905012.h tm
2. Doska: https://www.alza.sk/msi-z170-gaming-pro-d2919023.h tm
3. RAM: https://www.alza.sk/kingston-8gb-ddr4-2133mhz-cl14 -hyperx-fury-black-series-d2357548.htm alebo možno táto https://www.alza.sk/crucial-8gb-ddr4-2400mhz-cl16- ballistix-sport-dual-ranked-d2147307.htm?catid=188 55197 je o 8 € drahšia no má viac MhZ (či sú to len zbytočne vyhodených 8 €?)

Či je aj nejaká možno lacnejšia alternatíva? Lebo možno by som si chcel k tomu kúpiť bedňu len som našiel takú za 50 € čo mi trošíčku prekračuje rozpočet https://www.alza.sk/corsair-spec-01-red-led-carbid e-series-cierna-s-priehladnou-bocnicou-d1470511.ht m?o=6

• Me se tva sestava libi, ale pozor, divej, mas vic slotu pro <RAM> kterym se rika <DIMM>, kdyz obsadis jen 1X RAM = 1 DIMM dojdes o funkci, ktera se jmenuje <DUAL CHANEL>, proto bych ti hned doporucil zakoupit "2x4Gb na misto 1x8Gb", jelikoz DChanel funguje jen pro pouziti dvou slotu DIMM (ve stejné barve, kanalu).
DUAL CHANEL : https://en.wikipedia.org/wiki/Multi-channel_memory _architecture

Aha Ďakujem to som napríklad vôbec nevedel. Takže ešte teda otázočka:
Prvá možnosť RAM: https://www.alza.sk/crucial-8gb-kit-ddr4-2400mhz-c l16-ballistix-sport-single-ranked-d2147337.htm?cat id=18855197
Druhá možnosť RAM: https://www.alza.sk/kingston-8gb-kit-ddr4-2133mhz- cl14-hyperx-fury-black-series-d2357549.htm?catid=1 8855197 (tieto sú 3 druhy 2133 MHz, 2400MHz a 26660Mhz, a rozdiel medzi tou prvou a treťou je len 3 € čo je mizivá čiastka), ktorú by si mi teda odporučil kúpiť? A ešte prosím ťa tú case mi pozri či sa do nej daná doska vojde ĎAKUJEM