Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Rozdíl H97 vs B85 a B150 vs H170

Zdravím zajímal by mě rozdíl mezi soc B85 a H97.Čím dál víc se v sestavách i těch dražších doporučují MB B85 když vynechám ty plečky co nemaj chlazenou napájecí kaskádu tak v čem je praktickej rozdíl?Logicky podle ceny bych řek jenom v použitým materiálu na samotnou MB + lepší kondíky možná zvukovka,počet portů je ca stejnej a dokonce se dá i na B85 na těch Gaming Asus taktovat a i zvukovka je tam kvalitní.Tak jestli je tu nějakej profík co to dokáže dokonale popsat,klady jsem tak nějak shrnul rozdíl je tam ca 500 mezi B a H soc .Navíc na Asus gaming B se dá v pohodě taktovat takže nahradí i MB Z97,Novej příklad že i na Asrocku jde taky taktovat,sice starej soc jenže u novýho je to to samý.B150 vs H170 rozdíl mezi nima je 300 takže proč H170 a ne B150?Probíralo se to jak tady na foru tak na jiných ,ale bez nějaký zásadní odpovědi pro nebo proti a třeba taková Asus B85 Gaming do lowendu určitě nepatří.:-)

pctuning.tyden.cz

Je v tom iny chipset. tie cisla znamenaju chipset (southbridge). Tie southbridge sa u intelu lisia spravidla mnozstvom funkcii t.j. napr. AMT (mozes osrat), podpora RAID na internych SATA, mnozstvo SATA3 a USB3 portov, a podobne, pripadne lepsia podpora taktovania apod.

Tiez sa mozu lisit podporovanymi CPU, tie starsie 8xx boli povodne pre haswell, 9xx tusim pre broadwell ale tieto dva su tusim totalne kompatibilnene takze to je asi fuk, moze tam byt rozdiel v nejakej frekvencii zbernic a podobne. 150 a 170 su pre skylake.
To si skor hladaj na inteli nejaky popis tych chipsetov 150 a 170 pre 6-series, ze jaky je medzi nimi rozdiel (zhlavy neviem intel v tom robi bordel, tych variant chipsetov robia furt plnu prdel aby sa v tom nikto nevyznal :)

Vseobecne dnes je CPU+northbridge v CPU a teda aj PCIe x16 ide z CPU, t.j. doska sa nijak nepodiela na vykone CPU a x16 slotu, ak ide napr. o vykon v hre tak by to malo byt jedno (ale nemeral som to :)
Rozdiel moze byt v periferiach v southbridgi napr. tam mozu drbnut aj viaclinkove DMI (napojenie southbridge na CPU) a pripadne nejaku lepsiu LAN a take veci, vyssi pocet PCIe x1 liniek (MB moze mat viac slotov alebo pre druhu grafiku x8 slot apod), proste periferie (southbridge). Merat benchmarky alebo co som to nemeral to robia zakaznici a marketing a podobne ja sa im do toho nemontujem ze ktore chipsety si vyberu, takze nemam prakticke merania. Teoreticky je to tak jak pisem :)

Aha tak to ale potom nezavisi od chipsetu, to bud pise asus ze jake tam dal kondiky, alebo si to nejak pozres niekde v nejakej recenzii apod, to ja neviem :-)
(ale neni na to dovod aby tam daval nieco ine)
P.S. oni tie dosky maju este podverzie ze pro alebo janeviem tak od toho potom moze zavisiet tiez aj kvalita suciastok a napajacej kaskady a podobne, to nebude zavisiet od oznacenia 150 alebo 170

Jenže to, že lze na B a H chipsetech taktovat, je jen očurávání Intelu. Ten proti tomu bojuje a snaží se to nějakým způsobem omezovat. A prostě si nemyslím, že B a H chipsety jsou stavěny na to, aby vydržely taktování stabilně po stejnou dobu jako například Z chipsety. Ten je na to stavěn.

Ale ty netaktujes southbridge, on nemusi nic vydrzat. Neviem jak presne to ma asus riesene to taktovanie ked to ofic ten chip nema podporovat, principialne ak to ide stabilne (to sa da otestovat) tak by to nemal byt problem.
Ja osobne by som ale vobec nic netaktoval a tym neriesil zbytocne somariny :)

Troška do mlýna -

http://www.ddworld.cz/aktuality/zakladni-desky-mb/ ptate-se-nas-kdyz-nemam-na-z170-desku-jaky-je-rozd il-mezi-b150-a-h170-cipsety-deskami-2.html

Můj názor, taktuješ tak Z 170, herní/pracovní bez taktu H 170, multimediální/kancl levná H110, Q170, Q150 a B150, a nic na tom nemění barvičky, ani modní označení Gaming, tímto označením (zažalo s tím kdysi MSI) je vtom akorát bordel.

Mam podobny nazor, na taktovani je jednoznacne Z170, to ze vyrobci desek delaji nejake hacky i na jine desky na tom nic nemeni.
Na herni a pracovni PC bez taktovani H170 a pro levna PC at uz na doma nebo do kancelare B150.
Ono H170 versus B150, muzou se hodit PCI-e linky 16 proti 8 a take chybi nektere vylepsovaci ficury od Intelu napriklad na cistsi zvuk apod. Pracovni PC zase muze vyuzivat RAID, ktery take na B150 neni.

Ja to nepouzivam - zatim, ale ty PCI-e linky se daji pouzivat na SSD disky pripojene pres M.2, myslim ze jich tam potrebujes 8, takze pak bys musel vyradit vsechny ostatni sloty. Neznam to presne, jen co jsem cetl, mozna o tom vis vic jak ja.

Vacsina SSD diskov aj v M2 je stejne SATA, tie intelie pokusy s PCIe SSD su zatial len pokusy :) Potrebuju tusim 4linky ale vyrobca to moze konfigurovat ze kolko liniek tam dal na slot, a ono si to aj dohodne pri zapinani pocet liniek dynamicky (tusim, nemam overene)
P.S. samozrejme ze ten 170 ma tych features viac jak 150, ved preto aj ma ten chip ine oznacenie, ale ziadna z tych featur nema nic spolocne s hranim, tak nechapem preco to niekto oznacuje herni a to druhe kancelarsky, ptz ja by som to oznacil prave naopak, herni nepotrebuje RAID, kancelarsky to skor potreuje, t.j. 170ka je do kanclu. Tak. :-)

BTW. ja by som si na herni PC kludne dal aj 110ku, ptz to je tiez fuk, akurat je tam trosku pomalsie prepojenie na southbridge ale aj 5gbit staci na audio a sata a LAN. Akurat mozno vyrobca k lacnemu chipsetu lebo chce urobit lacnu dosku tak bude setrit asi aj na menicoch pre CPU apod a to je potom naprd, to uz by som nebral (ak by tam ale boli slusne menice na doske tak kludne by som bral aj ten)
P.S> a PCIe x16 je vzdy 3.0, nezavisle na southbridge, pisatel henteho clanku jaksi asi daco nepochopil :)

No článek pěknej víceméně ,ale co píšou o tom vzhledu blbost jak H tak B byli a jsou k mání v ,,Gamig,,barvě apod.To taktování taky neplatí když to prokazatelně jde a slušně,nicméně v tom souhlas kdo chce taktovat tak Z,jenže v tom multimediální/kancl levná B vs H herní/pracovní tam rozdíl fakt nevidím protože drtivá většina uživatelů ty ,,výhody,, navíc u H stejně nevyužije tj jako kochat se že má ta MB SLI/CF ,ale kdo ho ve skutečnosti použil?RAID to samí kdo ho používá v herním Pc?Počet portů to taky nemusí bejt pravda můžou bejt klidně stejný dražší B /levnější H,zmíněnej Asus gaming B má navíc lepší zvukovku než levnější B MB