Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s diskem

Ahoj mám problém s neustálým parkováním hlav disku . Nejdřív specifikuji blíže mou sestavu jelikož sem dělal nedávno upgrade je to problém kterého si všímám teprve dva týdny cca . Nebude nutné zde uvádět vše takže uvedu jenom ty podstatné komponenty které v tom možná hrají roli .

Deska : B85-PRO GAMER
Zdroj : Seasonic S12II-620 620W
Disk(OS) : SSD Samsung EVO 250 GB
Disk : WDC WD10EARS-00Y5B1 1 TB

Takže před upgradem na momentální sestavu sem měl Win 7 a disk Samsung HD502HJ , desku P35-UD3 a vše běželo bez sebemenších problémů . Po upgrade začal disk nesmyslně opakovaně parkovat hlavičky a opět startovat . Dokonce ve chvíli kdy sem na pc pracoval nebo sledoval filmy s tohoto disku během přehrávání (VLC) se zobrazovali různé artefakty nebo film během roztočení disku nechutně škubnul v obraze . Následně se stala věc které doteď nerozumím a to disk čas od času vůbec nenajel .. že ho nenašel OS ? OK ale UEFI taky ne a dokonce neměl ani snahu . Pomohlo až vypojení a znovuzapojení napájecího kabelu během provozu . Přehodil sem tedy disk do SATA 2 konektoru aby sem vyloučil případnou zpětnou nekompatibilitu a jediné čeho sem si všiml bylo že už se neopakoval poslední problém s absolutním odpojením disku :) Disk se ale neustále samovolně roztáčel a následně zastavoval . V nastavení napájení sem vypnul vypínání disku ale nemělo to absolutně žádný vliv . Jelikož sem ale měl disk náhradní tak sem vyměnil disk za WDC WD10EARS-00Y5B1 1 TB co teda pomohlo jenom v tom smyslu že když se disk vypne a žádná appka na něho nešahá tak zůstane vyplej . Problém z vypínáním během práce přetrvává . Četl sem že tyhle úsporné disky používají technologii WD Green a vypínají se poměrně často jenomže vypínaní během činnosti je druhá věc a navíc problém byl i z diskem předchozím . S toho neustálého parkování hlav a cvakání disku se brzo zblázním na film se prakticky koukat nemůžu musím film hodit na SSD disk jinak bych to psychicky nedal :) Jediné co sem neměnil byl kabel sata 3 kterým sem propojil i staré disky ale ten by měl být totožný a navíc zpětně kompatibilní ze sata 2 takže nebyl důvod .Napadlo mě ještě jestli není problém s ovladačema od Intelu a nezkusit je na chvilku vyměnit za MSAHCI .

Prosím poraďte děkuji :)

[V_st_i_ek.png]

... disk čas od času vůbec nenajel ... Pomohlo až vypojení a znovuzapojení napájecího kabelu během provozu...

To nevypadá na SW problém, ale HW. Zkus ten napájecí káblík vyměnit, případně ho na desce píchnout do jinýho slotu.
Svýho času mi taky vypínal disk během práce (to ještě žádný Green ještě nebyl na světě) a dělal to právě napájecí káblík (přelámaný drátky). Kolegovi se stalo něco podobnýho, tomu zase zlobil konektor na desce (studeňák).

No ukazuje na to hlavně to že ho nenašel vůbec UEFI co je opravdu divné ale kablík sem použil přímo kabel který byl v balení základní desky . Ještě sem si říkal jestli ho to vypínaní tak nezblblo ze řadič disku se chvilkově zbláznil :) Něčím začít musíme takže zkusím a napíšu dík za radu .

Jasně ale ten disk byl úplně v pohodě než sem vyměnil desku a to je měsíc dozadu cca to je právě to bavím se o tom Samsungu . Naopak sem měl problém s WD ten díky funkci green byl nesnesitelný . V starém PC sem ho vůbec neměl ale nevypínal se během sledování filmu no . Nic jdu vyměnit ten káblík a uvidím .

Mám u sebe náhradní zdroj můžu zkusit později . Ještě pro úplnost sem dam screen z CrystalDiskInfo . Jinak je to fakt divné například zapnu CrystalDiskInfo a slyším cvaknutí disku pak ho vypnu a hned zapnu a znovu disk cvakne . Prostě disk okamžitě parkuje hlavy . S tech méně bolestných řešení mě napadá ještě UEFI ale tam sem nikde žádné úsporné funkce nenašel a pak změna ovladačů na MSAHCI .
[xxxx.jpg]

Dobrý den přeji .

Tak problém vyřešen neustálé parkování hlaviček způsoboval ovladač od Intelu iaStorA po změně na storahci (Msahci/win7) je všechno v pohodě a o disku vůbec nevím . Ještě mi cvakal ten WD Green ale u toho bylo nutné tuto funkci vypnout přímo ve firmware disku pomocí ulitity wdidle3 zde je odkaz je tam i link na stažení watch . Takže momentálně všechno funguje jak má a já se zatím loučím doufám že mé vlákno i třeba někomu pomůže . Děkuji i za odpovědi i když jich nebylo tolik jak sem si představoval snaha se ale cení :)

Nejaky windows ovladac nema vplyv na to ze ti ten disk vobec nenasiel BIOS apod (co si pisal na zaciatku). Bud si tam mal tie problemy 2 (blby kabel + blby ovladac), alebo len obchadzas nejake situacie pri ktorych sa to prejavovalo. Samozrejme ovladac mas pouzivat spravny presne pre dany chipset a dany nastaveny mod controllera, ak to funguje stabilne tak to uz nechaj tak.

Ano samozřejmě ovladač primo od výrobce chipsetu by měl byt kompatibilní a výkonnostně přínosnějším ale v mém případě je to naopak a nejsem sám stačí pročíst zahraniční fora . Starej Msahci jestě z dob Win 7 byl pomalejší mam otestováno ale ovladač z Win 10 šlape stejně rychle a disk se nevypíná . Mám podezření že to že UEFI disk nenašel mohlo způsobit že byl zapojený v SATA 3 vstupu a některé disky mají ze zpětnou kompatibilitou menší problémy po tom co sem ho zapojil přes SATA 2 konektory na desce tak už to neudělal .

Ten povodny ovladac chipsetu si mal z webu vyrobcu zakl.dosky, alebo odkial si ho nabral?

P.S. jake mas vlastne windows a jaky ovladac si instaloval jak/odkial? Ak mas spravny pre dane win a dany chipset tak to nechaj tak mas to spravne. Nedetekovanie mohol sposobovat ten sata3 port, ak mas naprd kabel.

Tak ono je aj otazne ze co presne si odtial instalil, je tam toho viac, ja by som asi nainstalil najprv len chipset a potom kukol v spravci zariadeni ze ci ma SATA controler uz intel ahci ovladac, ak ano tak by som ten rapid nezmysel vobec neinstalil.
Ak nemal tak len ten prvy by som skusil.
Ok uz to nechaj tak. Mozno ze mas v BIOSe nastavene RAID alebo intel rapid cosi povolene, ale vseobecne u SATA nastaveni v BIOSe byva aj nastavenie ze ci to je HDD alebo SSD apod a to ovplyvnuje powermanagement, neviem presne ze jak, neskumal som to nikdy.

A to je ten co funguje ci to je ten co nefunguje spravne? :-)

(inac ale on ten AHCI controller bude fungovat aj ked to rapid storage nenainstalis vobec, s nejakym AHCI ovladacom od MS. Ja osobne ale instalim aj rapid storage na tie starsie chipsety, teraz na skylake tusim ale uz je to v chipset baliku ale neviem nabeton zhlavy)

Tak potom ten storahci je od microsoft, ne? ci co. :-)

T.j. mas to teraz stejne jak keby si tam tu intel rapid vec vobec nenainstalil. To ale neni normalne spravanie, ta intel rapid vec by mala fungovat normalne. Skontroluj si este raz BIOS, niekde v advanced u SATA controllera a nastaveni portov, u kazdeho portu moze byt aj dalsie nastavenie ze co tam je pripojene.
Alebo sa na to vybodni ono to neni az tak dolezite. Ale neni to normalne ten tvoj problem (IMHO)

Skus este vymenit SATA kabel, za nejaky klasicky sata3 (oni sice su vsetky stejne ale bohvie co tam mas za kabel), ne ziadne okruhle, uplne normalny iny kabel. Ptz on napr. ten iastor moze po nejakej chybe prenosu posielat furt do disku reset, a ten ms ovladac to mozno nerobi len zopakuje prenos, apod.