Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Boot PC / Windows

Zdar,

CPU: i7-3770k
MB: MSI Z77A-GD65
VGA: GIGABYTE R797OC-3GD
Zdroj: Seasonic S12II-620

Poslední dobou se mi často stává, že mám potíže nabootit OS (přes noc vypnu kompa, druhej den sem tam občas trucuje)

Chování:
Při cold bootu se nejdříve několikrát restartuje - roztočí se větráčky, pak se hned vypne, takhle to udělá asi 3-5x a najede. Jako by zkoušel různé frekvence CPU než najde nějakou která mu sedne. Ani tak není úplně vyhráno, při náběhu OS (po tom co zmizí logo) obrazovka ztmavne -- ale je tam pořád maximální podsvícení, takže to má takovej šedej nádech a na tom to zůstane. Musí se reset přes tlačítko.
A situace se opakuje.. Zatim jsem to nemusel resetovat vic jak 5x v řadě.. ale i to člověka otravuje.

Pokud při náběhu OS obrazovka ztmavne úplně, tj. kompletně zčerná tak vím že je to OK a za vteřinku už vidím přihlašovací údaje do desktopu.

Reinstall OS to neřeší (stejné chování Win7 i Win10 clean install).
Vidím to na HW problém, jenže jakej .. deska? cpu? zdroj? ..

No nejspíš zdroj,pokud nezkusíš jinej tak to nezjistíš,můžeš pro sichr zkontrolovat HDD v HD Tune na error scan,health.....

PS:nedávno jsem řešil to samí s jiným HW a byl to zdroj,i když to jak píšeš může bejt cokoliv,MB neotestuješ takže zbejvá PSU,GPU,CPU se jen tak nepohnojí pokavaď si ho nějak blbě netaktoval.

CPU neni taktovany ale byla poškozena patice CPU.. resp. pár nožiček se mi tam ohnulo (při první instalaci, už je to víc jak 2 roky) .. a krom toho že mi nejedou kvůli tomu paměti v Dual Channel jsem s tím až do nedávna žádné problémy neměl .. děje se to teprve necelý měsíc

Nemám žádné blue screeny, zatuhávání OS.. nic. Jakmile to nabootuje tak je to rock-stable

Ak Boot robieva problemi tak problemov moze bytniekolko =
Vadne sektory na disku
Zapojeny neaky USB kluc alebo citacka SD kariet a podobne ktora robieva problemi
Stara verzia BIOSu ktora mozno ma neake problemi s RAM v dual channel a podobne
alebo... kedze ti blbne odvtedy ako sa ti LOADUJE Windows tak pravdepodobne neaky ANTI VIRUS, Uz som sa stretol kde Eset a Bitdefender robievaly obcas problemi podobne ako tebe

Doplnění..
... pokud mi to po těch několikerých restartech, kdy se PC rozběhne tak na 2 sec, pak se vypne a takhle 2-3x dokola, zůstane po windows logu následně viset na šedivé obrazovce a musím znova xkrat restartovat než to konečně naběhne - pomáhá, pokud přenastavím v biosu primary source na IGP (tj. jedu přes integrovanou grafiku).. na IGP ty windows najedou pokaždý .. pořád to ukazuje na zdroj a možná s problémy v napájení R7970?

Skus tu IGP nastavit v biose predtym jak ho vypnes na noc a na druhy den skus ci sa zapne hned. Ak ano tak potom sa zameraj na tu grafiku, vyber zo slotu, skontroluj, znovazastrc, skontroluj ze neni nejak sikmo, vyber a zastrc napajanie, skontroluj na nej kondiky, apod. Dufam ze tam nemas redukcie v napajani grafiky.
P.S. moze byt aj blby spoj niekde na doske. Kludne aj zdroj, ale nemusi.

Update: koupil jsem novou grafiku (MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8G) .. pokusil jsem se odstranit veškeré pozůstatky od AMD driverů, provedl instalaci geforce podle mého nejlepšího vědomí ... a driver grafiky neustále crashuje. Power options mám na high performance, PCI-e link state power management jsem dal do offlinu.. a crashuje to (recovery display driveru). Někdy to podaří spustit hra, ale většinou to padá hned ve winech. A to třeba i každých 10-20sec. Tak asi opravdu ten zdroj .. ale je mi to divný, R7970 má větší nároky na napájení než 1070 ..

Někdy to podaří spustit hra, ale většinou to padá hned ve winech.

# Zadna zmena po podtaktovani tvé grafické karty ?
• MSI AfterBurner : afterburner

resp. pár nožiček se mi tam ohnulo (při první instalaci, už je to víc jak 2 roky)

TiP ~ Zkus tvé RAM zapojit do [SINGLU] - A1 + B2.
* Aktualizaci tvého BIOSu si provadel ? Casto jsou tam nekteré anomalie spojené s ne jen 'Crash/Stability', vyreseny.

ALTERNATIVA

# Opravdu bych ti doporucil, stahnou jinou verzi OS, treba nejaké UBUNTU (muze byt i LIVE), pro overeni, jestli bude padat i on.
* TEST RAM a HDD jsi provadel ?

• [LIVE CDs] na stahnuti : ubuntu

ZKOUSKA ZDROJE

# Pro vyzkouseni droje pomoci SW, bych ti doporucil : www.ocbase.com
• Po instalaci klikni na polozku POWER SUPLY
POZOR ! : Test staci prozatim spustit jen na 1 minutu, jestli je zdroj opravdu problematicky, 1 minuta zcela staci.
• VYSLEDEK !: Budes mit v podobe GRAFU (viz obrazek), zamer se na :

- 3.3V
- 5V
- 12V

(popripade i VCORE)
• Vysledek najdes v dokument/occt/ a slozka bude pojmenovana DATUM/CAS, kuprikladu 05/14/217/12:01
* Samozrejme, cim bude vykyv vetsi, min je stabilnejsi.
[img=http://cdn5.thinkcomputers.org/wp-content/uploads/2013/10/2013-10-15-17h02-Voltage-+5-V-600x400.png]http://cdn5.thinkcomputers.org/wp-content/uploads/ 2013/10/2013-10-15-17h02-Voltage-+5-V-600x400.png[/img]

# Zadna zmena po podtaktovani tvé grafické karty ?
.. zkusím po kompletní reinstalaci WIN (v pondělí, nemám teď flashku)

#Zkus tvé RAM zapojit do [SINGLU] - A1 + B2.
Takto jsou ty RAM již zapojeny. Zřejmě kvůli těm nožičkám vůbec nefunguje dual channel, deska nebootne. Ale jinak s PC (pokud ten stroj najede do win) nejsou problémy, žádné BSOD, zamrzávání ..

# TEST RAM a HDD jsi provadel ?
Ramky jo, HDD ne..

#ZKOUSKA ZDROJE
viz obrazky. Zkouseno s R7970 (MSI jsem dal zatim zpatky do krabice)

# Obrazek|Graf z 12V mi nejak nesedi, mas tam jen 8.5V, ale to se mi nejak nezda (abnormalni vykyv) ..
* Muze jit o spatnou sondu, rucne to asi nezmeris co, primo na desce nebo na PINs ?, OOCT stahnu, pro zkousku grafu pro 12V vetev.

• Mas-li cas, muzes nahlednou, jaké napeti ti ukaze kuprikladu HWiNFO (BIOS ti ukazuje hodnoty napeti ?) ,
[HWiNFO NASTAHNUTI] : www.hwinfo.com

*Ilustracni obrazek HWinfo 12V :
[img=/file/view/28858-hwinfo-12v-png]http://pc.poradna.net/file/view/28858-hwinfo-12v-p ng[/img]

MERNI 12V cislo 2.

# Ted provedem test znovu, ale s jinym postupem.
• V IDLE (v klidu) HWiNfo ulakuje jakou hodnotu pro '12V' ?
• V Pripade ze korektne 12V :
1) Spust OCCT
2) PowerSUply (jako predtim)
3) Teploty ale sleduj tentokrat v 'HWInfo'

• Jaké byly hodnoty 12V/5V v HWInfo behem testu ?
* Jestli byly 12V IDLE, coz by odpovudalo realné hodnote a v zatezi by hodnota klesla o tolik, bych tedy oznacil vinika zdroj, ale radeji prozatim nepredbihejme

# Ale mas nejak mensi BUS ne ? mel by byt spis na 100 ne 96MHz :-p Né, delam si srandu.
- Tak, vidis sam, ze zdroj by se drzet mohl, nic 'VYLOZENE', kdyz se tedy jen budeme drzet tohoto testu, nenaznacuje, ze je jasnym vinikem zdroj, muze to byt i studenej spoj na základní desce.

TiP ~ Zkusit zapojit grafickou kartu do [PCIexress] v portu 2 (druhy od CPU), v pripade ze nemas jen jeden.
• HDD zapojit do jiného portu SATA. (jestli mas i jiny SATA kabel, tak zkusit i ten).
• Nejlépe vytahnou zakladní desku z PC, vím je to mozná otravné a práce navíc, ale pri uvedených anomaliích je zaptreby vyloucit co nejvíce eventeualit.
* Nejak mam v hlave stale ty pozohybané PINs na socketu.

# Kdyz tu desku zahrejes 'fénem' navlasy, nebehne hned ? (i kdyz jsi rikal ze anomalie doprovazí zachodu, tak je to zcela zbytecnost..)
• "Vizuálne, je zakladní deska a její osazení tak jako i ostatní komponenty v porádku ?
* Oxidace, neco vyteklého, nadmerne nafouklého, cerné ci sedé fleky u osazení el.soucástek etc.

# Bohuzel nevím jak by jsme to mohli nadálku nejak, zas vypadás ze trochu se vyznás, resís to rychle, nepokládás hloupé a zbytecné otázky, na merení napetí rucne na zakladní desce si troufnes|cítís ?
• Mas kdyz tak neco poruce s cím merit ? (stací napetí a odpor/Ohm, osciloskop, není podmínkou mít zrejme nebudes vid? :-)), hodily by se i x2 krokodílky, bodové|spendlíkové kolíky na nárazové merení(nebo jak je to rekne cesky), 1x otvírak a 2xPivo (Nejlépe 11° 'Krusovice') :beer:.

Nemám čím to měřit a abych pravdu řekl, ani bych si na to moc netroufnul. Nejsem elektrikář :)

V současné době (pokud nepomůže kompletní reinstall) vidím 2 možnosti:
a) vrátit tu MSI 1070
b) vyměnit desku, procesor, paměti .. procák a paměti prodat na aukru

Deska pohledem vypadá jako nová, ani ten prach tam moc není (kvalitní case s magnetickými prachovými filtry, které jednou za čas čistím).

Jo, máš pravdu, nějaké zkušenosti se skládáním PC mám (několik desítek, možná stovek) a reinstallů apod nepočítaně. Jen se tím už delší dobu nezabývám, dělám čistě AD/Exchange admina....

Tak po reinstalacích a dalších pokusech jsem tu MSI grafiku vrátil - na Alze bez problémů, penízky posílají zpátky na účet.

Drivery u té 1070ky se neustále restartovaly, neúnosné to bylo zejména pokud jsem nainstaloval driver na zvukovku Sound Blaster Z. Bez driveru na zvukovku to bylo ještě jakž takž stabilní, s driverama byl crash graphic driveru snad každých 15 sec.

Měl jsem půjčený i zdroj 700W (thermaltake?), to samé. Zdroj příčinou problému není. Spíš ta deska. Ale s tou 7970kou pokud windowsy naběhnou (někdy až na 5 pokus) jsou stabilní.