Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Klavesnice s mechanickyma spinacema levne

Po nekolika osklivych zarikavadlech, uvrzeni Fujitsu do klatby v podpisu a sklence rumu na uklidneni bych vas chtel pozadat o doporuceni nove klavesnice.

Predstavuju si spickovou klavesnici s mechanickyma spinacema, ktera vydrzi alespon 10 let slusneho zachazeni tak jak tomu vzdy bylo. Za klavesnici bych chtel dat idealne tak 1.000 Kc. Vim, ze muzete rict, ze to je nemozne, ale chci tak nastavit nejakou rozumnou hranici, aby mi tu nikdo nedoporucoval klavesnici za 5ti nasobek. Jestli se dostaneme nekam treba ke 2.000 a levneji to nepujde tak to akceptuji, proste prvorada je kvalita, ale chci brat maximalni ohled na cenu.

Klavesnice ma byt USB, dratova, cesky layuot a velky ENTER a BACKSPACE. Pokud bude podsviceni, uvitam to, ale vyslovene podminka to neni.

Jsem zvykly na rozvrzeni a popisky ala ta zkapana Fujitsu KB521.

Predem diky.

---

Jeste teda takove malinke okenko se situaci:

Moje prvni klavesnice jeste DIN OEM ESCOM ma na sobe redukci na PS/2 a bezi u stareho PC dodnes. Potom jsem mel klavesnici LiteON, jsem totiz tu predchozi klavesnici i s PC daroval v rodine (po letech se mi oboji vratilo zpet) a take jsem ji mel leta. Jenze prisla potreba USB klavesnice, kvuli USB switchi (2 PC, jedna mys, jedna klavesnice, samozrejme jeden monitor ale ten prepinam vstupy primo na nem) navic z nejakeho duvodu na tehle klavesnici malinko drhne pismenko M, ale jak vidite stale funguje jen se musi trochu pritlacit, ted na ni pisu.
Koupil jsem teda tu zminenou Fujitsu KB521 a dnes presne mesic pred vyprsenim zarucni doby, kreteni to spatne spocetli, takze ve ctvrtek letim do CZC a uvidime co reklamace, prestalo fungovat pismenko D, pisu a najednou koukam ze uz bez D, proste tam nahodili nejaky kurvitko a nazdar. Takze at uz dopadne reklamace jakoliv, koupim novou klavesnici a poradnou, doufam, ze se jeste nejake slusne vyrabi.

jj, diky, taky jsem na ni koukal, ale je to stejna cena jako ta Fnatic Gear Rush Red UK a nema podsviceni, ktere jsem vzdy chtel ale jelikoz jsem nikdy neplanoval tak drahou klavesnici, tak z nej bylo vzdy sleveno.

na ty Fnatic Gear Rush Red me stve jen to UK rozlozeni protoze to ma sem tam jiny nez US potisk, jsem asi jako vetsina lidi zvykly na potisk CZ/US, takze chybejici CZ myslim ani nebude treba resit prelepkama, uvidim, ale to UK ma jeste dalsi zmeny jako je jinde zavinac, znak libry a dalsi, bude to bordel, ale zase je tam narozdil od US verze ten dvouradkovej ENTER na kterym zasadne trvam.

Na zadnou jinou klavesnici jsem neprisel, teda jeste neco od Roccat MK Glow nebo pripadne i dost pres rozpocet (ale co nadelam) Roccat MK Pro, ale tam me naprosoto odrazuje tech pet M1-5 klaves na leve strane, to bych asi nekousnul.

No a posledni co me zaujalo, je Logitech G610 a opet pres rozpocet G810, ale tam mam zase problem, ze se mi nejak nelibi to dolni zakonceni klavesnice, na jinych klavesnicich je bud svazujici se podlozka i na ty Fnatic Gear treba nebo je tam primo na klavesnici takovy zaobleni, kdezto tyto maji dle obrazku pomerne dost ostrou hranu, to mi prijde dost divny.

Tak ja furt nevim:

Fnatic Gear Rush Red (UK) 2400Kc

Logitech G610 Orion Red US 3000Kc

Logitech G810 Orion Spectrum CZ 3300Kc

Ta posledni je zdaleka nejdrazsi a musela by se objednat do zitra a odecetl jsem 7 stovek za tu bundlovanou hru, jinak je za 4ku, protoze aspon zaminka si po case koupit nejakou PC hru stejne bych neco kupoval, v zime byva cas si neco zahrat.
Ta posledni ma spinace Romer-G, ty dve druhy Cherry MX Red, co jsem tak procital, tak nejmensi silu stisku potrebujou ty Cherry Red, takze pro me asi nejvhodnejsi.
Na ty Fnatic Gear me odrazujou ty popisky, ktery jsou UK, takze u nekterejch min pouzivanejch klaves budu tapat.
Jinak doufam a podle recenzi co jsem nacetl snad jo, ze kazda z nich mi pristich 10 let vydrzi. Takze asi z pohledu kvality jedno kterou.

Jak jiz jsem psal, po tom co jsem dnes zanesl na reklamaci klavesnici za 600Kc, kterou mam bez jednoho mesice dva roky, tak dalsi klavesnici chci poradnou a mechanicke spinace by mely byt spolehlive vzdy, u techto obycejnych klavesnic nemas nikdy jistotu co kupujes a to ani u Logitechu.

Nema cenu to probirat po druhy, vsechno uz tu je dokonce i s obrazkama, taky jsem mel obycejne klavesnice a funguji dodnes, ale jedna je DIN, druha PS/2 a ja potrebuju USB, nicmene soucasnym klavesnicim neverim, dneska se ty levne veci neuveritelne sidi a vsechno je to dimenzovane na dva roky a ja nebudu kazdy dva roky zkoumat, ktery rozlozeni klavesnice mi vyhovuje a pripadne ho menit, takze jsem si rekl, ze mechanicka na vzdy a ted uz jde jen o to kterou z tich trech predvybranych.

Jak jiz jsem psal. pred dvema lety jsem kupoval novou klavesnici a nakupovat jsem zacal v pondeli.
Klavesnice nefungovala v linuxu, v CZC jsem ji vymenil za jinou, ale v utery poustela barvu, ve stredu nefungovaly nektere klavesy a co bylo ve ctvrtek uz si nevzpominam, ale v patek jsem konecne vybral tu Fujitsu, ktera ovsem vydrzela necel dva roky, takze ted uz toto nehodlam.

Objednal jsem teda tu Logitech s CZ layoutem, byla nejaka sleva a je tam bundlovana ta hra, takze je v podstate za ty samy penize co ten levnejsi Logitech s US potiskem, je to hodne penez, ale slibuju si od toho, ze az to v pondeli prinesu domu, ze to tim skonci a dalsich 10 let o klavesnicich nechci slyset. :-)

Ale je to i tak hodne penez, jestli nebudu mit od klavesnic v pristich 10 letech pokoj, tak uz asi skocim z mostu. :-)

Jsem s takovym vydajem nepocital, ale "nastesti" RX480 furt v 4GB verzi od MSI k nesehnani, takze na to kaslu a pouzil jsem nejake penize nasetrene na nej.

je to ranec, ale bylo jasne dane rozlozeni klaves a v podstate byl tu ten Roccat za 2400,- ktery jsem zavrhl kvuli extra klavesam po hrane, byl tu ten Fnatic Gear s UK rozlozenim, ktere mame to same jednu klavesnici v praci a taky jsem od toho ustoupil, byla tu ta nepodsvicena SteelSeries taky za 2.400,- a byly tu ty dva Logitechy, nic jinyho s mechanickyma spinacema. No a levnejsi Logitech za 3.000,- jen v US potisku a a drazsi v CZ a s bundle hrou, takze jsem si rekl, ze ty penize teda dam.

Ale mam to jen objednane, jestli to nebude stopro, tak to dojdu vratit a pak se budu rozhodovat, kterou z tech trech za 2.400,- protoze jinak uz nevim.

No dam pristi tyden vedet.

Chudys, jezekhifi: Nesnažte se to pochopit, kdo neměl mechanickou klávesnici nepochopí. Taky jsem si říkal, že jsou lidi šílenci a víc, než 250 za klávesnici nedám. Potom jsem měl možnost si zkusit mechanickou, teď klepu do klávesnice za 3000 a když musím občas ve škole používat třeba tu nabízenou HP, co "zbyla v krabici", nadávám, že se to nedá používat.

Prvni dojmy:

klavesnice Logitech G810 Orion Spectrum

Wau, stalo to balik, ale klavesnice s mechanickyma spinacema je parada. Vybalil jsem, pripojil jsem k PC, vse fungovalo, stahl jsem z webu Logitechu ovladaci program a nainstaloval. Po spusteni bylo treba odpojit klavesnici od USB switche a dat primo do USB portu PC a aktualizovat firmware jinak by ovladaci program nefungoval, potom se to zase vratilo zpatky do switche.
Ovladaci program je famozni, veskere moznosti nastaveni co si lze prat, RGB podsviceni je tezka frajerina, pod kazdou klavesou klidne jina barva podsviceni, samozrejme to stejne jako 90% dalsich blbosti nevyuziju, ale udelat si na klavesnici zony z podobnych klaves (funkcni klavesy, pismena, cisla, numlock, sipky) a sviti kazda zona jinou barvou je bomba.

Samotne mechanicke snimace jsou Romer-G s cimz souvisi jedna neprijemnost (ne vsak pro me, ale je teda skoda, ze v recenzich to nikdo nezminoval a to jsem prosel snad vsechno). Jeden uzivatel na CZC psal, ze mel klavesnici s CherryMX a presel na tuto a vratil ji, nebot spinace Romer-G se vyznacuji neprijemnou ozvenou. Musim to potvrdit, pokud namacknete klavesu a prstem z ni jakoby ustrelite pryc, tak pruzinka v klavese se pri zpetnem dorazu rozvibruje a vydava pomerne hlasitou ozvenu. Verim, ze se najdou lide, pro ktere tohle muze byt znacny problem, zvlast kdyz samotne namackavani klaves je na mechanickou klavesnici dost tiche. Co jsem cetl na netu, tak leda CherryMX Red a Brown jsou aspon trochu srovnatelne, ovsem zadnou ozvenou netrpi. Pokud se prst z klavesy sundava pomaleji, tak je ozvena pryc, asi taky zalezi jak kdo pise, ale da se predpokladat, ze ti co umi psat rychleji, ti budou mit ozvenu a pokud je v mistnosti ticho, tak ji uslysi.
Nicmene ja s tim nemam nejmensi problem a na klavesy si absolutne nemohu stezovat, protoze oproti vsemu co jsem doted mel je to pro me novy zazitek pri psani. Vzdycky jsem mel problem (mozna jste si toho vsimli v mych prispevcich), ze do nektere klavesy jen z lehka stouchnu a vynechal jsem ve slove pismenko, tak tady se nic takoveho nekona, staci jen lehky stisk a je pismenko na svete. :-) Prirovnam-li to i treba i k membranovym klavesnicim, tak je namacknuti jeste lehci, ze bych omylem napsal dve pismena za sebou se ale nestane, fakt parada.

Klavesnice nema predni podlozku (ani jsem takovou klavesnici nechtel), ale klavesnice co jsem doted mel, tak mely predni hranu zkosenou smerem ke stolu, takze nehrozil nejaky otlak na ruce. Tady je pravy uhel a mel jsem z toho obavu - zbytecne. Klavesnice je velmi uzka a predni klavesy konci v podstate tesne za hranou klavesnice, takze i ja s pomerne malou rukou uplne v pohode nahmatnu i ciselnou radu (pismena s diakritikou) a ke kontaktu s predni hranou klavesnice nedochazi. Je ale otazka, jak by to bylo u nejake jeste mensi ruky u zen nebo u ditete, tam si nejsem jist, ze by to bylo idealni.

Proste z meho hlediska nema klavesnice chybu a ted jsem z ni momentalne hodne unesenej. Ale nejake doporucovani to nebudu delat, to uz jsem tu delal u predchozi klavesnice a jak to po dvou letech dopadlo, ikdyz teda verim, ze tahle nezklame.

Jinak jeste dodam k podsviceni, ze se da samozrejme vypnout, pres den ho nepotrebuju.
Klavesnici jsem kupoval u CZC, kteri dle vseho drzi nejakou exkluzivitu na CZ provedeni, na Alze nabizi jen s US potisky. S tema je to trochu zamotane. Nejaky uzivatel na Alze si v diskuzi stezoval, ze to maji blbe, ze provedeni klavesnice je EU (pozna se podle znaku Eura u klavesy 5), coz je proste pravda, ovsem i ja mel na obalu napsano, ze se jedna o US keyboard. Vevnitr ovsem byla EU klavesnice s ceskym potiskem, Logitech v tom ma nejaky zmatek nebo mozna cela EU klavesnice a vsechny jeji varianty vcetne ceske vychazi na teto klavesnici z US verze a proto to tam Logitech nechava jako US.
Na obrazcich na CZC vypadaji ceske znaky tak nejak divne jako kdyby byly jen domalovane a nebyly podsvicene, skutecnost takova neni, CZ potisk je kvalitni a vsechno je krasne a rovnomerne podsvicene.

Jenom jak zmiňuješ to podsvícení jednotlivých kláves tohle udělal debilně Genius u nových klávesnic,ale nejde to měnit je to daný přitom starší co měl kolem 1000 tam to šlo nastavovat nebo jenom klasika měnit druhy podsvícení komplet a tím se z jeho celkem slušných levných klávesnic stal odpad a nic jinýho než tyhle opičárny už nemaj.:-)

No kdyz uz jsem se pustil do toho nakupovani, tak jsem to vzal z ostra:

Prvni dojmy z mysi Mionix Castor

Paradni mys akorat pro moji spis mensi ruku. Podsvicena je vepredu pod koleckem a vzadu na znaku Mionixu, podsviceni je volitelne z ruznych barev. Klasika jsou dve bocni tlacitka, pro palec pomerne dobre vyvedena, takze se je i da pouzivat. Krome normalnich dvou tlacitek, kolecka, ktere je pouze jednosmerne, coz tak maji snad vsechny herni mysi, tech bocnich tlacitek, je tu jeste tlacitko nahore nad koleckem, ktere je nastavitelne, ale ja tam mam standardni prepinani DPI. V ovladacim softwaru si lze nastavit tri ruzne rychlosti skrz hodnotu DPI.
Po pripojeni mysi a stazeni a instalaci ovladaciho softwaru z webu Mionixu je treba provet update firmware, ktery sel tentokrat i pres USB switch, takze nebylo treba nic prepojovat.
Ovladaci software je asi nejvetsi slabina teto mysi, on je teda jednoduchy a vsechno potrebne se tam nastavi, ale vadi mi, ze je to jen rozbalitelny zip a v nem exac, ktery se neinstaluje. Takze v podstate nastavite a zminimalizujete do systray, ale treba neni moznost si ho minimalizovany spustit pri startu PC. Na jednu stranu neni duvod, ale pokud by si clovek pro ruzne hry chtel hrat s 5 nastavitelnyma profilama nebo makrama, tak to musi vzdy spoustet. Proste predstavoval bych si ten soft dokonalejsi, ale nic podstatne nechybi.

Jinak teda, abych se jeste vratil k samotne mysi, tak u palce je to pogumovane, jinde ne a povrch je takovy hrozne prijemny na omak a je tak bych rekl stredne matny, takze to nebude hned samej otisk jako u me predchozi mysi Fujitsu GL9000. Zkousel jsem to trochu ve Photoshopu, protoze u predchozi mysi nevyhovovala presnost a tady teda bez sebemensiho problemu.
Jedinna nevyhoda teda je, ze tentokrat nemam mys s dvousmernym koleckem, coz jsem obcas vyuzil a budu si muset odvyknout, ale byla potreba presna mys a tahle zda se bude OK a doufejme, ze vydrzi. Mys neni zadna novinka a recenze uzivatelu jsou veskrze pozitivni, tak snad.