Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Smartphone - Gps, A-GPS navigace pomoc

Ahoj, pořídil jsem si smartphone kvůli navigaci

Mobil disponuje funkcí nazvanou A-GPS

Když jsem si pročítal informace nabyl jsem dojmu že pokud není k dispozici připojení k internetu tak se A-GPS "přepne" automaticky na GPS a takto určí polohu

Musí mobil mít funkci GPS zvlášť, respektive zahrnuje A-GPS obyčejnou GPS?

To A-GPS nejspíš nefunguje, stáhl jsem si google mapy offline, a jsem odpojený od dat (mobilního připojení k netu) a pokud na offline google mapě zmáčknu tlačítko pro určení polohy nic se neděje, polohu to neurčí.

Přitom sám google maps mi v dialogovém okně nabídne že chce změnit nastavení aby se poloha určila za pomocí GPS.

OS mobilu je android 5.1 a používam aplikaci google maps

Prosím poraďte jak to zprovoznit, jednoduše když to shrnu potřebuju na offline mapách určit polohu kde se nacházím. Kvůli tomu jsem si pořídil smartphone a zrovna tohle nefunguje :-(

Díky

A-GPS je priamo závislé na sieťovom pripojení a nezahrňuje normálnu ,klasickú GPS,u A-GPS sa práve využíva lokalizácia pomocou siete operátora,nie tak ako to robí klasická GPS pomocou zisťovania polohy podla satelitov,keď telefon nemá normálny hw gps čip,len a-gps podporu,tak offline fungovať nebude, alebo to bude naprosto nekorektné informácie...dnes už bohužial z trhu miznú telefony,ktoré majú zabudované skutočné hw gps čipy,taký mio a eten už patria minulosti a dmes sa všetci skôr spoliehajú na to,že mobil je pripojený k 3G/4G/LTE sieti a odtial si stiahne potrebné a-gps súradnice polohy telefonu....

Dobře, ale jak to tedy zprovoznit? Jsem v google mapách (offline). Zmáčknu tlačítko pro určení polohy, vyzkočí nabídka jestli chci určovat polohu pomocí GPS, zmáčknu ANO. Nabídka se zavře a nic se neděje. Ani po 5ti minutách čekání a opakovanému mačkání tlačítka polohy žádný úspěch

V nastavení musí být povoleno použití GPS, resp. i A-GPS. Pokud je funkční datové připojení (stačí i to nejpomalejší, zdarma), je poloha určena skoro hned. Jinak to může chvíli trvat, stahují se "jízdní řády" satelitů (které se jinak stáhnou z internetu). Bez datového připojení to může trvat 1 - 10 minut (podle kvality GPS signálu).

Osobně si myslím že to aGPS a GPS není totéž, ale jak už jsem psal nerozumim tomu, tvrzení zakládám pouze z toho co jsem vyčetl v popisu telefonu:

WiFi, Bluetooth, A-GPS, Klasický Dual SIM, Kalendář/Budík, Dotykový displej

Jiný telefon má v popisu funkce:

WiFi, Bluetooth, A-GPS, GPS, Klasický Dual SIM, FM Rádio, Přední kamera, Kalendář/Budík, Dotykový displej, Hudební přehrávač

Takže tady je vidět přímo GPS funkce navíc

rozumím, mě pouze udivuje že ani tak vymakaná aplikace jako google maps po kliknutí na tlačítko polohy neukazuje nějakou informaci že čeká na data nebo tak něco, prostě se nic neděje.. zmáčknu tlačítko polohy, dám mobil na deset minut z ruky a po deseti minutách se stejně nic nenačte. Repsektive nic se neděje. Takže předpokládám že je tam nějaký FAIL :-)

Zkus si stahnout treba GPS test z googleshopu, ten ti ukaze satelity pri zjistovani polohy (jeste pred zamerenim). Pokud ti GPS nepujde tak neukaze nic. Napsat rovnou co mas za telefon, abysme mohli kouknou, jestli tu GPS ma nebo ne je asi problem.

Jinak co se tyka A-GPS, ten ma nekolik verzi (zalezi na vyrobci co do telefonu dal). Pokud jde o standalone aGPS, pak by mel fungovat i bez pripojeni k siti.

aGPS je funkce, která může fungovat dvěma způsoby. V každém případě je důležitá funkce stažení efemerid, které se vysílají ze satelitů každých 30 s rychlostí 50 bit/s, tedy rychlostí ne zrovna závratnou. Když se navíc podaří GPS zapnout v 31. vteřině může se stát, že první použitelná data budou k dispozici třeba až za 1 minutu. Efemeridy jsou při tom pro určení polohy nezbytné. Dále satelity vysílají almanach - jakousi mapu satelitů, její stažení trvá cca 12 - 13 minut. Almanach sice není pro určení polohy nezbytně nutný, ale významně urychlí fix. Zároveň ovšem obsahuje data o stavu ionosféry a ta jsou již zásadní pro přesnost výpočtu polohy. aGPS všechna tato data získá nesrovnatelně rychleji z internetu ať již prostřednictvím datového připojení nebo přes wifi. Takže zásadní funkcí aGPS je urychlit fix a zvýšit přesnost určení polohy krátce po zapnutí.
V některých zařízeních, především ve fotoaparátech, může aGPS vypočítávat polohu z uložených dat NMEA až dodatečně po připojení přístroje k síti pomocí serveru takže vlastní přístroj není zatěžován výpočtem, který vyžaduje výkonný procesor s velkou spotřebou. Tato funkce aGPS ovšem vůbec není běžná.

Ovšem pro funkci GPS je nezbytný příjem signálu ze satelitů, přičemž k odstínění příjmu stačí docela málo - listnaté stromy zvlášť po dešti, signál není uvnitř budov, v autě způsobují problémy pokovená skla atd. Takže shrnuto - přijímač GPS nemusí dokázat fixovat signál na okně, v každém případě pro zkoušení je potřeba volný prostor s ničím nezakrytým výhledem na oblohu.

Podstatne uz bylo receno, jen dodam, ze kdekdo rika A-GPS kde cemu a to vcetne vyrobcu telefonu, takze je docela mozne ze na tvem prisne strezenem a zcela utajovanem modelu telefonu neznameho vyrobce vubec GPS neni a je tam treba jen chytani polohy pres datovou sit, coz vyrobce telefonu pojmenoval nepresne A-GPS, to se obcas stava.