Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem niekto mi zmenil nazov a heslo siete wifi

ahoj,

nerozumiem počítačom, preto Vás prosím o radu. Neviem, či to dostatočne a správne vysvetlím. Mám doma wifi, internet máme spoločný viacerí susedia, ale sieť wifi je len moja. Bola zaheslovaná. A pár dní dozadu proste internet prestal ísť. Router môj doma svietil na zeleno akoby normálne išiel, ale zo žiadneho zariadenia nebolo možné nájsť sieť, ktorú som od začiatku mala pomenovanú svojim menom. Keď sa na to bol pozrieť bratranec, ktorý sa o tú sieť stará, ale už tu nebýva, tak zistil že to je problém len v tej mojej sieti a následne zistil, že niekto zmenil názov siete aj heslo. Tak to dal naspať a zmenili sme heslo. A ja sa pýtam? ako je to možné? mohol to byť len niekto odtialto? alebo sa mohol do toho nabúrať aj niekto úplne cudzí? Je možné, že v súvislosti s tým mohol niekto zistiť aj moje heslá, ktoré mám uložené v prehliadači? FB mi totiž dal hlásenie ze sa niekto prihlásil z neznámeho prehliadača z nejakého mne neznámeho miesta (viem že to ukazuje vselijako, uz sa mi to stalo, ale tuto lokalitu som este nevidela).Len neviem či to je spôsobené práve tou zmenou siete a že sa nemusím obávať, alebo čo.
ďakujem za objasnenie.

a tak som sa snazila googlit a zistila som ze asi nemam vobec zabezpecenu administraciu toho routra, teda nie som si tym ista, lebo ked som dala IP adresu do prehliadaca a klikla som na LAN setting tak tam bolo ze default leave blank alebo cosi take klikla som a zobrazilo sa mi to, cize to nechcelo heslo (vlastne som aj bola rada lebo ziadne take heslo ani ja nepoznam a nemam)

Chapem to spravne tak komukolvek staci poznat moje heslo k wifi a pripojit sa, zadat IP adresu do prehliadaca a moze si menit vsetko? to mi nepride ok

mozem tam zmenit heslo a nazov bez toho aby som nejak zasiahla do tych nastaveni, teda aby mi aj potom isiel net, alebo to treba cele prenastavit ked menim aj nazov?

Zabezpečení routeru a zabezpečení bezdrátové sítě jsou 2 různé a vzájemně nezávislé věci. Dálkově se dá do cizího routeru dostat jenom přes nezabezpečenou WiFi nebo pokud někdo cizí zná, popřípadě uhodne heslo. Jiné způsoby jsou také možné, ale již nejsou tak triviální a běžný uživatel je nezvládne. Takže pokud byla původní WiFi síť nezabezpečena nebo se jmenovala tatiana a heslo bylo také tatiana nebo novakova, tak není problém se do takové WiFi sítě a následně i do nezabezpečené administrace routeru dostat a změnit co chci.

Pokud se ovšem najednou změnil název WiFi sítě na výchozí pro daný typ routeru a přístup do administrace je rovněž výchozí a bez hesla, tak bych tipoval, že se do sítě a routeru nikdo nedostal, ale router se prostě samovolně vyresetoval, třeba po přehřátí a nastavil výchozí hodnoty.

některý soused přes zeď.
bylo nastavené slabé (wep) nebo žádné zabezpečení wifi, nebo tam byla ponechaná zranitelná možnost wps.
heslo do administrace routeru bylo taky defaultní, takže si mohl povolit i přístup z internetu po změně wifi. (a zakázal přístup do správy routeru)
mohl nastavit dns na cizí web, aby se provoz směroval přes nějakou proxy - viz hlášení fakebuku.

záleží, co tam bratranec všechno opravil, jestli by nebylo jistější to přeflashovat novějším firmwarem.

asi som to mala nechat tak, myslim ze to bolo v system setting kde som zmenila heslo. boli tam na zaciatku 3 kolonky, prve som nechala volne lebo tam bolo treba napisat stare heslo, do dalsich dvoch koloniek som napisala nove heslo, potvrdila a odhlasila som sa aby som to vyskusala. No uz sa nejde prihlasit, vypisuje to ze incorrect password. ale to heslo je urcite spravne, nejde to uz ani bez hesla ani s heslom, ach, co teraz?

připojit pc bez tajného typu routeru (ke kabelu co šel do "wan") a opsat si hodnoty z výpisu:

ipconfig -all

brána/gateway, maska, dns (dá se nahradit public-dns) ... ostatně měly by být ve smlouvě.
ale když poskytovatel nezadal žádné adresy a v tom výpisu se ukazuje dhcp server, není třeba opisovat nastavení pro wan stranu routeru.

pc zase zapojit za router, tovární reset routeru = obvykle odpojit napájení, stisknout tlačítko reset, připojit napájení, až po 10s pustit reset.

vlézt do nastavení routeru (adresa a přihlášení na štítku zespodu, v manuálu, na internetu).
- nastavit wan adresy, pokud nejsou z dhcp
- změnit heslo pro administraci tajného routeru
- wifi: zakázat wps, v zabezpečení nastavit wpa2 + aes, vymyslet ssid sítě a wpa-key (heslo pro wifi).

za 10 minut je hotovo i s půl pivem.

dakujem, odpoved si odlozim ale netrufam si to spravit, ak sa mi nabuduce nieco stane s internetom tak vtedy nebudem mat co stratit tak to vyskusam, kym ide internet, necham to tak. :-)

co som googlila tak ludia s podobnym problemom to riesili updatom firmwaru, ale myslim ze na taketo veci ludom ako ja nestaci vygooglit si to. vzdavam to.

este raz dakujem vsetkym