Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Problémek s klávesnicí v Manjaro linuxu

Zdar,

kdyz tak se ptejte, kdyby byly potreba nejake odpovedi, na neco co me nenapada.

Problem je prosty. ve WINE aplikacich nefunguje horni radek klaves +ěščřžýáíé=, kdyz mam zapnuto CZ rozlozeni, US funguje normalne (1234567890-). V nativni aplikaci Keepass nefunguje ani ten horni radek v CZ ani cisla na numlocku.

Ale ve vetsine ostatnich aplikacich jako je terminal, Firefox nebo LibreOffice funguje vse spravne.

Ze by byl problem ve verzi WINE, to neni, protoze mam jak aktualni WINE, tak pres PlayOnLinux jine verze a tam to dela to same.

Ptal jsem se na Manjaro foru, ale nikdo si s tim nevi rady.

Jedine co me napada je soubor 00-keyboard.conf

Section "InputClass"
Identifier "system-keyboard"
MatchIsKeyboard "on"
Option "XkbLayout" "cz,us"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbVariant" "qwerty,"
Option "XkbOptions" "terminate:ctrl_alt_bksp,grp:alt_shift_toggle"
EndSection

Podle me vse OK, nevim kde jinde hledat problem a co jinak vyzkouset, driv bylo vse OK, muselo se to stat nekdy v posledni dobe. Ale presne nevim, asi vidite, ze hacky moc nepouzivam, tak jsem si toho nemusel chvili vsimnout.

Odskrtnuto jako vyresene, nicmene reseni je to obklikou.

Nevim, zda je to problem konkretni distribuce Manjaro Linuxu nebo proste rolling update od Arch linuxu uplne dobre nefunguji. Puvodne jsem byl z Manjaro linuxu nadsen, ale uz treba hned na zacatku jsem musel resit problem s downgradem Samba serveru, protoze tam byl nejaky bug a pritom na Ubuntu to bylo OK. No a postupem doby se problemy stupnovaly, ten na ktery jsem se tu ptal byl jen jednim z mnoha. Byl jsem i nekolika lidmi pred Arch linuxem varovan, ze prave rolling update je problem, nebot se dostavaji do systemu neproverene aktualizace a pokud se neco rozbije, tak neni jednoduche to opravit.

Nakonec toto tema je toho prikladem, protoze dotaz byl polozen i na Manjaro foru a nikdo si s tim rady nevedel.

Docela by me zajimalo vic nazoru na Arch linux, jestli to tam je taky takhle blby jako na Manjaro. Nakonec uvedomme si, ze Windows 10 vlastne poskytuji take neco jako rolling update a kolik je s tim problemu a to vas mohu ubezpecit, ze na Manjaru bylo tich problemu mnohem vic.

No vcera jsem zas updatoval na nejnovejsi verzi a po restartu prestala fungovat sit, zkousel jsem si s tim hrat a nic. Internet nefunguje, sitove pripojeni neni ikdyz je a ja konecne vypenil a Manjaro jde z domu a hlavne z PC pryc.

Takze reseni vidim asi tak, ze bude Linux Mint.

Me jinak vyhovuje Ubuntu a mam ho i na pracovnim pocitaci, ale jelikoz mam zaroven rad Cinnamon a na Manjaru mi take jako graficke prostredi bezel, tak jsem se rozhodl, ze zkusim ten Mint, verim, ze to bude slapat stejne dobre jako Ubuntu a ze budu mnohem spokojenejsi uzivatel nez doted.