Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem uchování dat na fyzickém zařízení

zdravim,

mel bych tu relativne snadny dotaz, ale pro me dulezity..

potreboval bych si zazalohovat hlavne videa + nejake data, ktere jsou pro me dulezite (prace) na delsi dobu, to jest napr az 30 let..ac to zni mozna silene, jednoduse bych to rad mel zalohovane na neurcene dlouhou dobu..jedna se dopredu asi o 500GB - 1 tera,bez nejakeho zabezpeceni

problem je, na co to hodit, aby me to vydrzelo s urcitou jistotou na dlouho..premyslel jsem samozrejme o USB karte, dale take o externim HDD nebo take o jednitlivych DVD..

moje uvaha byla, ze DVD kolecka uz tak nejak ztraci do budoucna smysl, blu-ray prehravac a k tomu i medium bych neplanoval do budoucna nijak vyuzivat,tudiz pro me neefektivni..
premyslel jsem mezi externi HDD a usb diskem..on ten externi harddisk kolem 2 tera sic stoji kolem 2,5 - 3 tisic, jenze ono to je porad mechanicky,coz ve me nevzbuzuje uplnou jistotu pro zachovani dat na dlouhou dobu..
USB uloziste jsou na tom s cenou hure a uloziste taky jeste neni uplne nejlepsi,jenze zase u nich se nic nemota,nic nepohybuje..

muzete me pomoct se rozhodnout,co mam vybrat? i cena je pro me dulezita, nerad bych za to utratil pul vyplaty

diky

Několik pevných disků, na různých místech, občas obměňovaných (nové technologie). Časem třeba bude i více místa (zdrama) v různých cloudech, samozřejmě že tohle nebrat jako hlavní/jedinou zálohu.

Dnes něco někam dát a bezpracně spoléhat, že to tam za 30 let bude, je nerozum.

Základem je více záloh, občas je prověřit.

i cena je pro me dulezita, nerad bych za to utratil pul vyplaty

ked si svoje data cenis, tak bez problemov utratis aj dve vyplaty.
pretoze potomok sa nevrati nazad do 5 rokov, aby si ho mohol znova nafotit ako sa sankuje.
Ani svatbu nebudes robit znova, atd.

Zaklad je, ako tu uz pisali, mat to na roznych mediach vo viacerych kusoch a na roznych miestach...tj. v pc, na ext. HDD ulozenom v skrini, napalene na dvd, uploadnute na cloude...ked prides o jednu zo zaloh, nestratis vsetko a z ostatnych chybajuce casti nahradis aby si bol zase na 100%.
Z exotickejsich rieseni (na doma, v podnikoch sa bezne pouzivaju) su tu este paskove mechaniky a pasky - je to drahsie a pomalsie, no paska bezne vydrzi 10-20r

No snad se za 30 let ještě pár historických počítačů se SATA a DVD mechanikou ještě občas dochová.Když u nás v podniku máme dosud někde i PC s Windows 95.
A není problém to jednou za pár let zkontrolovat a případně přezálohovat na nový typ média.Ovšem nejtrvanlivější způsob je to asi všechno přetesat ve dvojkové soustavě do nějakých kamenných desek,to vydrží někde v jeskyni nebo zakopané fakt dlouho.

Před 30 lety tu byly 5,25" FDD mechaniky a MFM HDD v IBM PC XT (a to v nejlepším případě; běžně se tu pracovalo na Robotronech s CP/M, chudší organizace musely vzít zavděk děrnými páskami z Výp. střediska, nebo nějakým ZX Spectrem, microdrivem a SW od 602. ZO Svazarmu ;-)).

Domníváš se, že něco z výše uvedeného se někomu dnes běžně válí doma? ;-) Co tě vede k přesvědčení, že za 30 let bude jak přečíst SATA, když už dnes je patrný odklon u HDD k mSATA/M.2 a ODD jsou v pokročilém stádiu odumírání? Dnes je pomalu už oříšek připojit PATA disk...

Domníváš se, že něco z výše uvedeného se někomu dnes běžně válí doma?

To by ses divil,někde v krabici tu 5,25" FDD mechaniku ještě mám a diskety k tomu taky.Jen nevím,jestli to byly staré 720kB nebo novější 1,2MB.
ZX Spectrum jsem sice dávno prodal,ale nějakou literaturu od 666.ZO Svazarmu mám taky.
Taky asi i instalační diskety na T602,M602,Win 3.1 a Win95.

Co tě vede k přesvědčení, že za 30 let bude jak přečíst SATA,...

Tak za 30 let napiš,já ještě SATA mít budu,tak jako mám ještě starý PC s PATA.:-)
A vlastně v současném PC mám vedle SATA jeden IDE slot na PATA taky.

tak já třeba IDE řadič mám taky - ale už jen v PCI podobě (což "přechroupe" už jen poslední PC v domácnosti) a jako USB převodník (který ale nefunguje spolehlivě ve všech případech). Nicméně já nejsem směroplatný, já se IT věnuju. Běžný Ferda Uživatel má dnes doma notebook, a tím to hasne...

Pokud mi paměť funguje, tak 720kB byly jen 3,5" diskety. Ty velké, 5 1/4" měly buď 1,2MB nebo 320(??)kB. Ale nejsem si tím už jistý.

Mechaniku na 5 1/4" diskety také doma mám. Ale nevím, zdali by se mi ji podařilo dnes připojit do mého posledního PC.. Naštěstí ji nepotřebuji; programy z těchto disket mám nakopírované jinde. A MSDOS 5.0 i 6.22 mám na 3,5" disketách (tuto mechaniku ale už na posledním PC také nemám).

Presne tak, mel by to tazatel upresnit.

Pokud by se jednalo o NAS, tak bych doporucil se USB vyhnout a poridit neco s pripojenim do LAN.
Flashdisk a sd-kartu na zalohy take nebrat.

USB externi disk muze byt, ale jednodussi je jen USB3 adapter a hodit to postupne aspon na dva HDD.

rozhodne pouzit minimalne dva disky (idealne ruzne, z ruznych serii, aby neodesly naraz na podobnou chybu). K souborum udelat a ulozit kontrolni soucty a cas od casu je s nima porovnat (jestli se to potichu nekazi zevnitr - jako castecne necitelne soubory, spatne bity v nich ...).

Ty dva disky by nemely byt naraz zapojene v jednom pocitaci (protoze pokud by ten pocitac byl nakazeny, nebo proste "zacal blbnout", tak ti muze odpalit oba naraz - nebo jen ty soubory smazat/prepsat/zasifrovat) , (idealne by nemely byt zapojene nikdy v tu samou chvili, protoze pak staci jedna napetova spicka v siti a odpali ti oba), kontrolni soucty souboru uchovavat jak na prislusnem disku, tak z obou na normalnim pocitaci, at vis, co kde mas.

Zalohovat tak, ze nejdriv na PC spoctes kontrolni soucty novych souboru a ulozis si je, pak pripojis prvni disk, zkontrolujes soucty na nem, zda sedi na soubory a na ulozene soucty (cili zda je zaloha OK), pak teprve na nej nahrat ty nove soubory a nechat spocitat kontrolni soucty vseho na nem (a ulozit to na nem), pak tento ulozeny soubor nahrat na PC a porovnat, zda ma stejne soucty jako sjednoceni stareho kontrolniho souboru a kontrolniho souboru tech novinek z PC. Pokud to sedi, tak disk odpojit, bezpecne ulozit a zopakovat proceduru s tim druhym. Pokud neco nesedne, na druhy disk ani nepomyslet, dokud nevyresis pricinu. (V pripade viru nejdriv preformatovat a preinstalovat PC, nejaky antivir a "ochrana" nestaci).

Zaroven prez ty kontrolni soucty muzes porovnat obsah tech disku, zda je stejny a nekde se ti nerozchazi.

Jakmile nesedne nejaka kontrola, koupit dalsi disk a zazalohovat na nej vse z toho druheho, kde to sedi.

Ten "poskozeny" preformatovat a pouzivat na docasne veci, dokud neodejde nejak vyrazneji (To ze si pri preformatovani odmapuje poskozene sektory mimo dosah neznamena, ze je opravil, znamena to jen, ze ackoli se jiz zacina kazit, tak jeste nejakou dobu muze rozumne fungovat).

Samozrejme je lepsi mit ty disky tri, pokud ti jeden odejde, tak druhy vezmes jako zalohu pro kopirovani na novy a treti je v bezpeci, to same pokud potkas vir ci jiny problem. Jinak v pripade obnovy musis porusit zasadu, ze ty dva disky nesmi byt naraz v jednom pocitaci a tudiz riskujes.

Prechod na novou technologii (PATA - SATA napriklad) delat po jednotlivych discich, pokazde na novem udelat plnou kontrolu kontrolnich souctu (nebo jeste lepe jejich generovani) a starou generaci mit jeste nejakou dobu ulozenou, kdyby se s novou generaci vyskytly problemy (treba SSD disky v prvnich generacich moc spolehlive nebyly a ani ted nejsou IMHO schopne udrzet spolehlive data v radu let bez obcasneho pripojeni a refreshe. Nebo uz mozna jsou, ale stejne jim neverim. O jejich cene samozrejme ani nemluve, HDD je porad vyrazne levnejsi a jako velkokapacitni medium tu s nami jeste zustane dlouho. O magnetickych paskach ani nemluvim, to je lety proverena kvalita, ale cenou zcela jinda a narocnosti prace taky, to platit asi nechces).

Vypalena CD/DVD vydrzi s trochou stesti par let a pak odejdou (o tom bych mohl dlouho vypravet, ale rekneme, ze kdyz ti po trech letech potichu odejde tretina CD/DVD ackoli jsi je jen jednou zapsal a jednou pro kontrolu precetl a vse bylo OK a drzel jsi je v suchu a tme a stabilni teplote, tak nebudes zdaleka prvni ani posledni, kdo takto prisel o spoustu nenahraditelnych dat)

diky vsem za prispevky..

nejspise to udelam tak, ze si videa nakopiruju na druhou cast disku v notebooku,kam neinstaluju windows, potom to frknu na muj externi HDD,ktery teda uz mam par let a potom bud si koupim interni 2,5 palcovy 1TB,kam to taky dam a budu ho uchovavat "ve tme" nebo si poridim jeste jeden externak a ten budu mit taky pouze jako zalozny a nebudu ho pouzivat kazdej den jako ten starej,co mam porad pripojenej k notasu..
pomohla me myslenka zalohovat na 2-3 mista

a ne, nedam za to dve vyplaty,protoze i bez tolika penez se urcite najde zpusob,jak si data uchovat relativne bezpecne na dobu neurcitou..

upozorňuju, že běžná trvanlivost magnetického záznamu na HDD je cca 15-20 let, a důrazně doporučuju zakoupit disk (pokud to bude 2,5") s kapacitou max. do 500GB, pokud jej plánuješ na archivační účely.

Zásadní je i volba souborového systému, na HDD bych asi volil NTFS, je sice starý, ale široce používaný, takže je šance, že i po 10 letech bude čím jej číst.

Pokud jde jen o fotky a tak podobne, tak bych dokonce spis uvazoval o VFAT, protoze je dobre znamy a dokumentovany a za 10 let jej pujde zcela jiste cist, jelikoz je podporovany i v Linuxu a tak jsou k dispozici zdrojove kody pro jeho cteni na systemu, ktery tu za 10 let zcela jiste bude a bude schopen ty stavajici ovladace znovu prelozit a pouzit. U MS-only veci muze nejaky managor rozhodnout a v dalsi automaticky instalovane verzi to uz nebude podporovane a nic nenadelas.
( Navic se ted VFAT rozbiha znovu na SD kartach pro vsechny ty mrnavosti okolo IOT, takze zase par let bude IN pro docela velkou komunitu a nez nadseni opadne, tak bude dost jak implementaci, tak HW schopneho to nejak cist. )

já, co se CD/DVD týká, pálím na Yudeny a přečtu i média stará 7-8 let. Cena je ovšem japonská, ale zkoušel jsem ze zvědavosti i média Eximpo (kdo pálil, ví, co to bylo za šmejdy), ale i ta šla po 8 letech jakžtakž přečíst. Zlatý Kodak z roku 1996 přečtu taky. Vše páleno na Yamahách, Teacích, Plextorech a LG.

edit: zatlačil jsem slzu, vzpomněl jsem si za zlatou éru CDR serveru...

Úplně na začátku nějakého rozumného zálohování (na rozhraní DOS 6.22 a Win95) jsem si donesl externí disk (vypadalo to jak vojenská vysílačka "erefka", mělo to necelé giga a v servisu mi to vypálili na CD (za 2, 3 stovky?). To jsem opakoval v čase asi 3x. Všechna tahle noname média byla před pár lety čitelná.

Pak jsem začal zálohovat sám a - jak píšeš - výhradně na Taiyo Yuden nebo na Verbatim DataLife + (výrobcem musel být Mitsubishi Chemicals LTD nebo tak nějak…).

Časem velikost dat k záloze výrazně narostla a CD/DVD jsem zavrhl (staré skončily v CD skartovačce, protože homemade ničení byla šílenost :-D) a přešel na HDD a MEGA (nespoléhám na jejich šifrování, ale posílám tam buď zaheslované *7z nebo TC kontejnery). Kritická data čas od času dávám i na DVD-RAM

Musis mat tie HDD minimalne dva, jeden moze kedykolvek zdochnut.
Flash je IMHO na dlhsiu dobu nezmysel, jedine mechanicke HDD. Alebo specialne opticke media a specialne uchovavane, idealne obe veci.
Ale stavim sa o basu piva ze vobec to tak nutne nepotrebujes zalohovat a za dalsie urcite nie na 30rokov, uz o 5-10rokov budes mat garantovane ine problemy a zabavy a zaujmy a budes dlabat na nejake stare hovadiny na HDD.

Tak mne napadá: Těch 500GB je poměrně dost. Jaká data chceš zálohovat? Texty, obrázky, filmy hudbu? Předpokládáš, že si ta data někam nahraješ a 30 let je nebudeš potřebovat? Jak je to pro tebe důležité a kolik peněz do toho chceš investovat?