Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Windows 10 - čištění paměti RAM

Dobrý den,

Celou dobu, co mám notebook, tak se potýkám s problémem, že když pustím více náročnějších aplikací, tak se hned zahltí RAM. Mám pouze 4 GB, takže to není nic divného.

Divné je však to, že windows to sám nevyčistí. Musí mi vždy běžet utilita na pozadí, která monitoruje paměť a v případě velkého zahlcení ji pročistí.

Jenže neříkejte mi, že to neumí samotné windows. Myslím, že ano, ale zatím jsem nenašel žádný důkaz.

Prosím o radu?

Předem děkuji

Windows u verze 8 a vyšší KONEČNĚ spravuje paměť správně, tj. již načtený kód ponechává v RAM do doby, než je třeba kódu jiného, a tak efektivně využívá VŠECHNU dostupnou RAM jako diskovou nebo aplikační cache. Microsoft se inspiroval u Linuxu, a je to tak správně.

Z toho plyne, že žádné "čistění RAM" není třeba, ba naopak je to kontraproduktivní. Windows spravuje paměť řádově lépe, než jakýkoli user nebo jeho čistítko a tunítko.

Pokud máš aplikace, které vyžadují pro svou činnost více paměti než je osazeno, nebo se spouští více aplikací se sumárním požadavkem na paměť větším, než je osazená paměť, je logické, aby se osadilo více RAM, v úhrnu náležitě odpovídajícím potřebě aplikace/aplikací.

Windows u verze 8 a vyšší KONEČNĚ spravuje paměť správně

ne úplně přesně.
využívání celé paměti pro cache začalo minimálně u win7 a časem by se to m$ jistě doučil, kdyby od kteréhosi buildu wir10 nepřišel s nápadem na kompresi paměti, která občas nefunguje, dokonce bez ohledu na dostatek fyzické ram.

ale že spoléhání na čističe paměti třetích stran je nefunkční nesmysl, o tom žádná.

Mám vypnuto...

Windows PowerShell
Copyright (C) 2016 Microsoft Corporation. All rights reserved.

PS C:\WINDOWS\system32> Get-MMAgent

ApplicationLaunchPrefetching : False
ApplicationPreLaunch         : False
MaxOperationAPIFiles         : 256
MemoryCompression            : False
OperationAPI                 : False
PageCombining                : False
PSComputerName               :

PS C:\WINDOWS\system32>

Kdo si chce vypnout, může:

Disable-MMAgent -mc