Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno problém s elektrikou?

Přeji hezký den.
Hned na začátek bych chtěl říct, že jsem nornální a běžně prsty do zásuvky nestrkám. Dále se omlouvám za mou špatnou terminologii a nepřesným popisem veličin, též si nejsem jist zvolenou kategorií, v hardware se mi to nezdálo.
Takže k věci. Zjistil sem (přes volant G25), že mám v zásuvce na kostře (nuláku - starý rozvod, v zásuvkách jen 2 dráty) nějaký "zbytkový" prod. Je to v řádu několika milivoltů a miliampér, ale i tak to pěkně "fackuje" při ukostření o topení. Dostávám tak "rány" mezi kostrou a kostrou.
Postupným vytahováním věcí ze zásuvky s jednou rukou na topení a dotýkání se tou druho kolíčku v zásuvce sem došel k závěru, že že tento "jev" přestane když ze zásuvky vytáhnu pc, do kostry se mi tak vrací nějaký proud i při vypnutém PC.
Otázka zní: Je to normální?

Zdroj: Seasonic 620w

Děkuji

Nejsem tak blbej jak možná vypadám. Každopádně rozvod je tak ve větší části domu, a vše to funguje. K radiatoru nic uzemňovavat nebudu, to je blbost. Ten je zemněn stejně jako zásuvky..
Myslím že ste moc nepochopili můj problém. Nepotřebuju předělávat zásuvky, chci vědět proč se mi to vrací z PC zdroje.

Projdu kabely v zásuvkách a zkontroluju prodlužku, jestli není špatně zapojena. Svádět to na rozvody je dle mého dost divné když to nikde jinde nedělá, není to jediný spotřebič v domě.

Chjo. Když jsi tak chytrý, můžeš mi říct, jaký další >0.5kW spotřebič má v tvé domácnosti podobnou charakteristiku?

Tvůj problém jsme pochopili, dokonce jsi dostal i řešení, ale to se ti (očividně) nelíbí. Doporučuji ti jedno: rozdělej si zásuvku a tam uvidíš celý problém ve své kráse - spojenou nulu a zem. Až si uvědomíš, že TN-C je z dob, kdy domácnost používala elektřinu k svícení a napájení rádia, a že pro moderní domácí elektrovýbavu NENÍ VHODNÁ, budeš víceméně na správné cestě.

A jen znova zopakuji, že ve hře je i porucha v rozvodech. Teoretická závada zdroje v PC je samozřejmě možná, nicméně proto, že nemáš TN-S (a tedy na tuty ani proudový chránič alias "fíčko"), tak nad příčinami můžeš jen spekulovat. Že to "funguje" neznamená nic - ani to nevylučuje závadu/poruchu instalace, ani neprokazuje, že je vadný PC zdroj.

http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/casopis/tema /vyhody-a-nevyhody-siti-tn-c-a-tn-s--15044

Jsem to napsal. UPS,jenže jakýsi mantinel o tom asi nikdy neslyšel,tak se tady "předvedl". UPS ti galvanicky oddělí PC,nebo jiný spotřebič od sítě,stejně jako jsme v opravnách dááávno v minulosti používali oddělovací trafo,páč třeba televize šly přímo na síť,při nekontrole fáze byla na kostře. (tyto řádky nejsou určeny pro National Geographic).

Hele, já už ti dám pokoj, ale na férovku se tě zeptám - ty tady "radíš" napříč poradnama (v každé už jsi byl minimálně pár rádci...upozorněn na "kvalitu" tvých "rad") - umíš ty vůbec něco z toho, co píšeš? Před chvílí jsi radil v Kutilské ohledně schodišťového přepínače - uměl bys ho vůbec vyměnit? Uměl bys ho vůbec (sám)koupit? Kolik elektroinstalací máš za sebou? Já už do ELE nedělám, naposled jsem prošel revizí u mě doma před 14-dny - kompletní rozvody, LAN, TV+SAT, Audio LAN okruh, vypínače kompletně v bezdotyku, LED panely v SDK, revizák (skeptickej starší pán, co na všem vidí chybky) mi jen řekl, že takhle by to mělo vypadat všude (včetně změřených hodnot)...všechno jsem si dělal sám, od návrhů, po fyzickou realizaci, zapojení.
Jaká práce stojí za tebou? (ještě nedávno jsem si tu od tebe četl, jak se dá člověk přesně vystopovat přes IP adresu a podobný plky!)

Otázka : Je ten tvůj příspěvek k něčemu,nebo někomu přínosem ? Jestli tady chceš onanovat a spamovat,tak za to se dává BAN, pokud nechápeš,že tady je IN rady dávat a ne se navážet do tazatelů a radících,je možné,že budeš muset naše řady se svou stávající IP opustit.Navíc,k poslední větě - paměť mám a naopak jsem psal,že vystopování možné není.

Neni to normalni. Mas pravdepodobne ten PE vodic (kolik) zle napojeny na rozvodnu, t.j. su tam niekde nedotiahnute spoje cestou k rozvodni (ide to v panelakoch typicky cez viac zastrciek a moze to byt nedotiahnute v ktorejkolvek).

Nemas nahodou PC spojeny s TV, a TV spojeny so spolocnou antenou? Ak ano tak to moze byt tym ale len v spojeni s tym zlym spojenim na rozvodnu skrinu. Akonahle to je spojene dokonale, tak by to nemalo kopat.

P.S. to znamena v skratke: zavolaj elektrikara nech ti podotahuje zasuvky, ak to je panelak s hlinik vodicmi.

Tak "problém" vyřešen!

Už sem byl přesvědčen, že zbytkový proud není dozeměn a kope. nejdříve sem podotahoval šroubky ve všech předchozích zásuvkách a nakonec sem si vlezl pod stůl vše odpojil a zásuvku rozdělal. Řeknu vám, nesedět u toho na zemi tak se z toho posadim na prdel. Nějakej kulihrach totiž tu kostru vůbec nezapojil! Proklenul sem tedy zemění s nulákem a je po problému. Docela se divím, že mi počítač stále funguje a že ještě žiju.

Ono takato drabka neviem ci je dovolena, mas presne stejny priemer vodica jak tam bol, alebo si pouzil povodny vodic na obe?(to by bolo ok). Lebo aby sa nevytiahol/neodpojil ten nulak, lebo potom to zabije niekoho nabeton (faza cez zataz pojde rovno na kostru).
Neviem ako sa to riesi podla predpisov ak je ten drat kratky, nie som silnoprudar.

Nikdy jsem nepochopil smysl propojování země na nulák. Chápu, že pokud v rozvodech všechno funguje jako má, tak případné probíjení na kostru přístroje "steče" po zemi na nulák a třeba přitom vyhodí pojistky, podle toho, jestli probíjí před zátěži nebo až po. Ovšem co v případě, že se v rozvodech někde přeruší nulák? Podle mě se proud přes nulák a zemi dostane na kostru, a až na přístroj někdo sáhne, tak záleží jenom na tom, jak moc je bude izolovaný od země a jak rychlá bude jeho reakce a případný zdravotní stav. Přitom žádné vyhození pojistek při probíjení se konat nebude až do osudné chvíle sáhnutí. Pokud to chápu špatně, uvítám, když mě vyvedete z omylu.