Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr grafické karty

Zdravím.
Mám v plánu vyměnit část vnitřku mého pc za lepší. Chtěl bych začít grafickou kartou, protože moje r9 270x již není v záruce a jak by na truc se pokazila a divně problikává a navíc už nesplnuje mé požadavky.
- Jakou GK tedy zvolit ? Hodně jsem koukal po RX 470 8gb nebo RX 480 8 gb. Vyplatí se tyhle GK kupovat ? Jsou dost výkonné za ty peníze ? Je něco v cenové relaci lepšího ? Co případně ?
Časem potom budu kupovat i CPU, MB a RAM.
Děkuji

To preci zalezi na tobe jakou si koupis, nekomu treba staci 4GB a nekdo chce 8GB. Nejlepsi pomer cena/vykon asi ma (nekdy pred nejakym tydnem, kdyz sem se na to koukal, tak mela) RX480 4GB. Jinak taky zalezi jaky mas ostatni hardware a na jakem hrajes monitoru (rozliseni obrazu).

Ještě jsem teď našel GTX 1060. Stojí dost podobně a vede si líp než RX 480. Co by tedy bylo vhodnější k FX 6300 v M5A99X EVO R2 + 16gb ram ? Časem (příští měsic nebo až v dubnu) R5 1600X ryzen (pokud uspěje) jinak nějaký intel i5.

Ano, FX 6300 je už takový traktor. Ale vzhledem k tomu, že ryzeny výjdou zítra a 8-mi jádro mi příjde zbytečné a hlavně cenově drahé. Počkám tedy co R5 1600x. Ale říkám, grafika bude potřeba dřív.

Druha část dává větší smysl, ovšem s g.kartou nV 1070 nebo s

Ano, ale nV 1070 je zase cenově úplně jinde než RX 480 nebo i ta nV 1060.

Teď je zase otázka jestli na hraní stačí pamět 3/4gb nebo je lepší 6/8gb.
A taky jaký parametr je u her důležitější. Pixel rate, Texture rate, render processors, floating-point performance ?
Což netuším, takže nevím jestli RX480 nebo nV 1060.

RX480 lepsi DX12, GTX1060 lepsi DX11, celkove je GTX1060 o neco lepsi a proto stoji vice.

Je otazkou, jestli a kolik pridat penez, k novemu procesoru az bude by mohla sednout i ta GTX1070 jak uz bylo receno, ale stoji jeste vic. Jak jsem rikal, nejvyhodnejsi pomer vykon/cena je u RX480 4GB, pak uz je to jen o tom, kolik si chces priplatit za vic vykonu.

Dovolím si tvrdit, že RX480 už GTX1060 dohnala i ve většině DX11 her. Osobně nevidím racionální důvod dnes kupovat dražší GTX1060, která má problematičtější ovladače, výkon není v drtivé většině her zásadně lepší a jediná velmi diskutabilní výhoda je mírně nižší spotřeba.

rozmysli si, jak dlouho budeš chtít tu kartu používat a na jaké hry. Pokud to bude méně než 2 roky (případně budeš chtít hrát top-AAA tituly s velkými nároky), pak bych volil 4GB verzi. Pokud více, volil bych 8GB.

Já mám MSI RX480 8GB a třeba v BF1 je to docela znát, pokud zapneš nelimitování videoram v nastavení. A takových her bude přibývat.

edit: dnes bych si už ale počkal na RX580, i když ve tvém případě mrtvé karty to asi není řešení.

Ono je tezke si namlouvat cokoli dopredu, nikdo moc nevi, jak moc se hry pohnou, ledaze by pribilo vic zprasenejch her, ktere potrebuji 8GB jen kvuli idiotskosti vyvojare. Jedno je jasne, nejlepsi pomer vykon/cena ma ted RX480 4GB, dal uz se musi tazatel rozhodnout sam, zda-li neco priplatit za v DX11 lepsi GTX1060/6 nebo za vic pameti v RX480/8 nebo dokonce jit do skvele vykonne GTX1070.

No tak zrovna růst videoram je patrný už minimálně dekádu. S rostoucím rozlišením monitorů a textur je růst RAM zcela viditelný (v MB: 128-256-512-1024-2048-...). Stejně tak je vidět, že už dnes v mnoha hrách 4GB VRAM nestačí na ty nejvyšší detaily, resp. že absence dostatku VRAM působí "záškuby".

Co se DX11 týká, buď se jedná o staré tituly, kde je rozdíl typicky 90FPS vs. 110FPS (tedy na reálné hraní to nemá vliv), nebo jde o novější hry, kde se rozdíly s novými ovladači srovnaly. V obou případech nemá smysl připlácet za GTX grafiku, která nejpozději příští rok bude morálně zastaralá a jejíž relativní výkon spadne stejně, jako se to nyní děje u GTX960, kde se projevují limity "úsporného" návrhu (a absence optimalizací nvidie), a kterou kdysi vysmívaná "topící" R9 380 válcuje. A já nevím jak ty, ale já si RX480 koupil na hraní BF1 a jiných moderních (DX12) her (ty staré ta karta zvládá a já nehraju benchmarky). To jsou argumenty "druhé strany", a je na každém, aby si je vyhodnotil ze svého úhlu pohledu a preferencí.

Stejně tak je vidět, že už dnes v mnoha hrách 4GB VRAM nestačí na ty nejvyšší detaily, resp.

# V mnoha ? Muzes jich tedy 10 vyjmenovat ?
* Je dobré si uvedomit, ze 4GB pri nastavení Ultra textur etc, sice zaplní u pár her mozná svou zbernici 'bez' komprese, ale vykon bude tak ubohý, ze hra pojede na 10FPS, proto 4Gb karty na hraní 60FPS zbernici zaplní jen na "pár" v hrách co jsou momentalne v cirkulaci, i s Fury nemam problém na 2K nebo nativnich 4K problém s 4Gb (i kdyz bez problému muze kompresovat, HBM + 4026Bitovou zbernici, tim problém nema) ze potrebuje vic jak 4Gb, ze je to pravda.....

Bitova sbernici tim nezhraje)(obrazek jsem rychle udelal v Paint, prosim nekomentovat)
Dopad kvality textur-zaplneni VRAM a pad na Fram/s
[img=/file/view/28328-fps-vram-png]http://pc.poradna.net/file/view/28328-fps-vram-png [/img]

• Takze radeji nastavit hru na ULTRA, zaplnit VRAM a divit se ze hra jede na 15FPS tak jako kuprikladu JOXY ?
* Jedna z nejvetsich roli je samotna technologie Grafického procesoru..

Jenze na RX480 je nesmysl hrat na monitoru lepsim nez fullHD, ta karta na to nema. Stejne tak pravdepodobne ta grafika neda nove hry na ultra nastaveni a jak snizi detaily, tak nepotrebuje ani tolik VRAM.

Ja ale rozhodne nepresvedcuju tazatele ke koupi 4GB karty, ono to opravdu zalezi na hranych titulech, proste jen rikam, ze celkove momentalne RX480/4 ma nejlepsi pomer cena/vykon, treba RX470 je v podstate nesmyslne predrazena.

Tak já teda půjdu do té RX 480. Ještě zvážím tu paměť, ale je to karta na delší dobu (snad) takže nejspíš i těch 8gb paměti.
Teď ještě výrobce. Co máš prosím tě ty a proč ? Vzhled mě moc netrápí nepůjde skoro vidět, takže mě zajímá neúčinnější chlazení z hlediska teploty/hluku a taky takt.
Navíc by mě zajímalo když jsem porovnával od MSI verzi gaming 8gb, proč měla 8,2/10 skóre, a gaming x 8gb měla 7,7/10.

RX480 už GTX1060 dohnala i ve většině DX11 her

Ano vlhky sen fanousku AMD, dokonce casem RX480 dozene i GTX1070, akorat je ted problem, ze AMD priznala, ze horsi VEGA, ktera bude vykonove nad RX480 (i nad RX580) bude konkurentem GTX1070, takze je zrejme, ze vlhky sen fanousku se nenaplni.

Co tě žere? RX480 GTX1070 nikdy nedohoní, to jsou zcela odlišné výkonové kategorie. O Veze se toho ještě moc neví, dokonce ani o RX580 - jen to, že půjde pravděpodobně o vylepšený Polaris.

Kdybys nad problémem uvažoval racionálně, tak budeš rozlišovat mezi domněnkami a realitou. Zejména platí, že grafika se vybírá s ohledem na hry, které budeš primárně hrát. Kdybych byl fanda Project Cars (třeba), koupil bych si nvidii, protože autoři odmítli optimalizovat hru pro AMD. Jenže nejvíce hraju BF1, a tam funguje DX12 jen s AMD (což platí už od dob BF3, kde ta hra fungovala nejspolehlivěji s AMD kartami a na nvidiích padala, byť dosahovaly o pár FPS lepší výsledky).

• Uz i ted je v nekterych hrách (a to i v 4K) Fury R9 Fury X na HBM konkurentem GTX@1070, model herní Vega nebude horsí ..
* Ale RX480 neni nad GTX@1060, nikdo nikoho nedohnal, to je zcela na urcité hre a její optimizaci, kde jedna muze byt lepsi jak druha.

Dal som benchmarky tak si premysli ze ci sa TEBE oplati pridat XY Kc za XY FPS navyse. Mne sa to neoplati ja mam kartu za 1000Kc a som s tym 5rokov spokojny. Alebo si daj do google nazov tvojej hry a slovo benchmark k tomu a typ karty.
Pamat zavisi od toho jake hry pouzivas a kolkko maju textur a v jakom rozliseni apod. Ak neni velky rozdiel v ccene tak si zober 8GB. 4GB bude fungovat tiez, v niektorych hrach mozu byt ale potom obcasne trhania apod.
A aj si rozmyslaj nejakeho slusneho vyrobcu, nech to neni hlucne a nerobi problemy.