Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Assembler - jc nefunguje ako ma

Zdravim mam jeden velky problem v mojom kode, kde mam nalinkovanu proceduru s hl. programom kde mam menu. Obe maju zdielane procedury v include no v procedurach som pouzival jmp hl. menu ale akonahle som zlinkoval s externou procedurou ona hl. menu nepozna nakolko je iba v hlavnom subore. Preto som sa rozhodol upravit kod takto:

;PROCEDURA OTVORI SUBOR
FILE_OPEN PROC
    PRINT newLine
    xor dx,dx
    mov ah,3dh                        ; DOS funkcion to open a file
    xor al,al                         ; clearing al register
    lea dx,filename                   ; set file name
    clc                               ; clear carry flag
    int 21h                           ; interrupt
    jc  ERROR                         ; if a problem appears jump to ERROR
    mov handle,ax                     ; save file handle
    ret
ERROR:                                  ; if problem appeared, info message will be thrown and procedure will end
    CALL CLRSCR
    PRINT err_file_open
    PRINT newLine
    ret            ;TU BOLO namiesto RET JMP HL.MENU
ENDP

Tuto proceduru pouzivam v procedure tuto:

FILE_PRINT PROC
    CALL CLRSCR
    CALL FILE_OPEN
    jc ERROR3
READ:
    mov ah,3fh                   ; reading from file
    mov bx,handle                ; handle is where my file is placed
    mov cx,1024                   ; reading 50 chars
    lea dx,readBuff              ; moving begining of {at fist empty) string to dx
    int 21h                      ; interrupt
    mov cx,ax                    ; number of the read chars is moved to cx
    xor si,si                    ; to be sure, the index will start at 0th position
    cmp ax,1024                   ; was 50 chars read?
    jnz LAST                     ; if less than 50 chars was read, I'm reaching end of file, last print is going to happen
CYCLE:
    mov ah,02h                  ; DOS funkcion to print char
    mov dl,readBuff[si]         ; what is going to be print, si is pointer to the exact location in input_string
    int 21h                     ; interrupt (now, the letter appears)
    inc si                      ; moving pointer further
    loop CYCLE                     ; looping while cx is not 0, the value in cx is subtracting
    jmp READ                    ; when all 50 chars are already written, next 50 chars are going to be read
ERROR3:
    ret
LAST:                           ; LAST_PRINT does the same thing as GO, but after cx reaches 0, procedure ends
    mov ah,02h
    mov dl,readBuff[si]
    int 21h
    inc si
    loop LAST
    PRINT newLine
    call FILE_CLOSE
    ret
ENDP

Tato procedura by sa mala pri zle otvorenom subore vratit a po jej ukonceni ma byt zavolane v hl. subore menu takze by to malo problem vyriesit no FILE_OPEN zaznamena chybu ale v druhej procedure JZ po zavolani FILE_OPEN neskoci. Kde je chyba? Dakujem za odpovede :)

Mnoho instrukcii meni CPU flagy (aj C Flag samozrejme).
CALL CLRSCR
PRINT err_file_open
PRINT newLine

vo vsetkych tychto veciach su urcite aj instrukcie ktore menia flagy. Preto neni dobre pouzivat makra ale robit to cez call (uz som ti to pisal pred tyzdnom), a za druhe vo funkciach mozes pouzivat pusha a popa alebo aj pushf popf apod. zavisi ze co ma vracat fcia apod.
Teraz na rychlo si tam mozes urobit

ERROR:
    pushf
    CALL CLRSCR
    PRINT err_file_open
    PRINT newLine
    popf
    ret            ;TU BOLO namiesto RET JMP HL.MENU
ENDP

alebo

ERROR:
    CALL CLRSCR
    PRINT err_file_open
    PRINT newLine
    stc            ;return error
    ret            ;TU BOLO namiesto RET JMP HL.MENU
ENDP

A spravne sa to robi tak ze funkcia nezasaghuje do nejakych globalnych premennych, ale vrati handle v ax, a do nejakych premennych si to das az po navrate fcie. A fcia co otvara subor len otvara subor, a necarbe po obrazovke.
Potom to bude napr. takto

FILE_OPEN PROC
    push dx
    mov ah,3dh                        ; DOS funkcion to open a file
    xor al,al                         ; clearing al register
    int 21h                           ; interrupt
    pop dx
    ret                               ; vraciam buf CF alebo handle v AX
ENDP

pozn: push dx a pop dx sa da dosiahnut aj tak, ze sa do deklaracie fcie napise
FILE_OPEN PROC uses DX

hlavny program (tu riesim ze co bude na obrazovke, a ne kdesi vo file open) napr.

FILE_PRINT PROC
    CALL CLRSCR
    lea dx,filename
    CALL FILE_OPEN
    jc ERROR3
    mov handle, ax

P.S> v assembleri mozes principialne robit to iste co v C, parametre do funkcie posles bud v registri alebo v stacku, a navr. hodnotu v CF a (E)AX registri apod.
T.j. neco ako v C:
if(handle=FileOpen("nazov")) RobNeco(handle) else error();
bude v asm:
lea dx, nazov_str
call FileOpen
jc error
call RobNeco ;v AX uz mam handle, to moze byt rovno parameter tej funkcie...
jmp exit