Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem CPU over voltage error

Zdravím,
možná mě tu bude někdo schopen pomoci. V poslední době mi dochází (nahodile) k velkému nárůstu napětí na jádře procesoru (vypadá to, že na jednom ze čtyř).

CPU: Intel Core i5-6600, netaktovací verze
deska: ASUS B150 PRO GAMING - Intel B150
GPU: GeForce GTX 1060
zdroj: Corsair RMx Series RM650x
paměti: Kingston HyperX Fury Black 16GB (2x8GB) DDR4 2133

Nevím, v jakých rozmezích se pohybuje napětí u skylake, u mě je to v zátěži až 1.25V. Tak běží počítač normálně, někdy se ale stane, že se napětí prudce zvedne, někdy až na 1.8V. To už poznám podle zvuku, jelikož se jinak skoro neslyšný větrák na procesoru pořádně rozjede. Většinou se to stane při nějaké zátěži, při nějaké hře, ale není to pravidlo. Někdy se to přihodí jednou za měsíc, někdy zase dvakrát do týdne. Počítač je ještě v záruce, ale rád bych identifikoval chybu, aby mi to na reklamaci hnedka zase nevrátili. Zkoušel jsem několik zátěžových testů, ale při nich se chyba neprojevila. Pak si na chvíli pustím Pillars of Eternity (opravdu náročná hra:-/) a napětí zase roste. Při restartu se napětí nemění a dostanu se pouze do biosu. Když ale pc vypnu a zapnu, vše už zase běží v pořádku.

snímky z inkriminované chvíle:

Když se mi to poprvé přihodilo, aktualizoval jsem bios, dnes jsem nahrál nejnovější verzi. Uvidím, jestli to pomůže. Teploty se mi nezdály nějak hrozivé, ale už si na ně moc nevzpomínám. Až se mi to znovu (pokud) přihodí, pokusím se zaznamenat více údajů.

Zajímavé, že při žádném z zátěžových testů se nic neprokázalo. Pak si na chvíli pustím nenáročnou hru a napětí mi takhle vystřelí. Je možné, aby to byla třeba i nějaká softwarová chyba?

Jinak díky za podněty.

skylake ma voltage 0,55 - 1,25V ked ti to tam ukazuje nieco ine tak to skor blbo ten program preratava.
Vetrak sa reguluje spravidla podla teploty, takze ked sa spusti vetrak tak je takmer nabeton vysoka teplota CPU, to sice moze byt vinou blbeho napatia kvoli zblbnutemu CPU alebo blbemu kontaktu VID pinu na doske alebo co, ale moze to byt aj normalne zatazeny CPU na 100% nejakym programom. U 4core je "25%" zataz jedno jadro naplno, moze byt kvoli windows update alebo co. Ale po restarte by mal normalne nabehnut, ak nenabehne vobec tak je bud uplne prehriaty alebo je tam fakt HW zavada niekde. Ale nezarucujem ze ti ten program spravne ukazuje napatie, moze ukazovat nezmysly (a mas si tu hodnotu vydelit dvomi apod).
V BIOSe to ukazuje jake Vcore? Porovnaj s tym co ukazuje ten program.

Ano, při normální maximální zátěži se voltage dostane max na 1.25V. A i při tomto napětí a 100% vytížení procesoru je chladič skoro neslyšitelný a teploty zhruba kolem 45 stupňů. Na jednom jádru bývá zpravidla o něco vyšší teplota (rozdíl 3-4 stupňů od ostatních), tak nevím, jestli je to běžná odchylka nebo ne.

Když se někdy dostanu na to vysoké napětí a dám restartovat počítač, při startu mi to napíše právě výše zmíněné cpu over voltage error a pustí mě to jenom do biosu. A i v tom se ukazuje to vysoké vcore (někdy až k 1.8V), rudým písmem, normální cifra bývá šedě. Když ale pc vypnu a hned zase zapnu, číslo už je zase normální a počítač běží jako obvykle. O ohnutých pinech na procesorech už jsem četl, ale většinou tam zmiňovali, že se jim to takhle chovalo již od zapnutí počítače. CPU jsem zatím fyzicky nezkoumal, moc se mi nechce do demontáže chladiče a procesoru, ale jestliže problémy budou přetrvávat, tak se na to mrknu.

Tak to je potom vada asi na doske alebo v CPU alebo niekde medzi nimi.
Ked to bude aj s novym BIOSom robit tak by som menil dosku, cpu, prip. mozno aj zdroj ale ten by nemal mat vlyv (jedine ak nejake spike). Zacal by som asi doskou, neviem.

P.S. aha skylake ma VID uz ako seriovu zbernicu, tak tam moze akekolvek rusenie to posrat, ale nemalo by to nastavat je tam tusim crc ci co, to sa skor DC menic vypne ak tam nastane error, je to divne.

Včera nahrán nový bios, dnes si pustím diablo 3 a po pěti minutách další spike. Vytípal jsem nějaké obrázky, třeba z toho půjde něco vyčíst.

[http://i679.photobucket.com/albums/vv152/Ne4um/Bez %20nzvu.jpg]
[http://i679.photobucket.com/albums/vv152/Ne4um/Bez %20nzvu4.jpg]
[http://i679.photobucket.com/albums/vv152/Ne4um/Bez %20nzvu2.jpg]
[http://i679.photobucket.com/albums/vv152/Ne4um/Bez %20nzvu7.jpg]
[http://i679.photobucket.com/albums/vv152/Ne4um/Bez %20nzvu9.jpg]
[http://i679.photobucket.com/albums/vv152/Ne4um/Bez %20nzvu8.jpg]

Ve statistikách u aidy jsou maximální naměřené hodnoty dost vysoké. U některých údajů se mi zdá, že dost skáčou, třeba v záložkách proud a powers. Ale odborník na to nejsem. Může třeba zdroj špatně krmit počítač? Jde to nějak otestovat? Bohužel doma nemám jiný zdroj, abych ho mohl vyměnit a vyzkoušet to s jiným.

Tie obrazky nic nove neprinasaju, zaujimavy je priebeh teplot (nedal si), ptz je divne ze preco tak vyskocilo RPM.
V speedfane si v nastaveniach zrus tie TIN nezmysly nech je vidiet hodnoty s nazvom CORE, to su teploty jadier. Vie to robit aj graf.

Uz som pisal DC menic je na doske a moze byt problem niekde tam, alebo v CPU (ten posiela menicu informaicu ze jake chce napatie), takze moze byt problem niekde medzi nimi.

Ale teoreticky moze byt problem aj ze sa do toho seru vsetky tieto utility, takze ODinstaluj uplne vsetky utility ktore sa seru do akejkolvek diagnostiky vsetky speedfany Hwinfo utility k doske overclock utility proste vsetko, nech mas len windows a hru, a restart. A do BIOSu defaults. A skus hrat.

Nové info. Pro jistotu jsem nahodil čistou instalaci voken, problém to nevyřešilo, tudíž chyba někde v HW. Také se mi stalo, že se mi počítač zničehonic během hraní restartoval. Možná už byla spike už moc velká a z důvodu ochrany se počítač raději vypnul. Teplota CPU vylezla během spiky až na 92 stupňů, viz obrázek. Chyba se taky začíná projevovat mnohem častěji, dříve to bylo tak jednou dvakrát za měsíc, teď už je to skoro denně po krátkém hraní. Budu se muset podrobněji podívat na vnitřnosti počítače, ale nejsem žádný znalec. Na desce jsem žádný poškozený či nafouknutý kondík nenašel. Zkusím se ještě podívat na zdroj a na procesor, jestli nemá nějaký ohnutý pin, či co. Ale už mě začíná pěkně sr*t. Kdyby to tak byla nějaká pravidelná chyba, tak to můžu reklamovat, takhle asi prd:/

[http://i679.photobucket.com/albums/vv152/Ne4um/Bez %20nzvu_1.jpg]