Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozdělení rychlosti internetu

Zdravím,
mám router Huawei EchoLife HG520i, k němu jsou připojeny dva PC přes kabel.
Dá se v něm nějak nastavit, aby například PC1 měl přednost v přístupu na internet před PC2, nebo rozdělit šířku pásma pro oba PC na polovinu?
Pokud ano, případně jak to udělat? Přes QoS?

V manuálu routeru bohužel nastavení QoS zcela chybí.

jedna technická - ten zastaralý huááá router by bylo vhodné nahradit něčím modernějším. pokud se využívá wifi, může být sám zdrojem problémů.
stálo by za to přepnout ho pouze na čistý modem a přikoupit za něj normální router, třeba ten doporučený mikrotik.

nějaké softy: http://www.makeuseof.com/answers/limit-bandwidth-c omputers-network/
(nepoužívám - neznám)
za tu cenu je lepší to řešit tím mikrotikem, jen to umět nastavit.

To je původní router od O2. Už jsme to tu řešili, zkoušel jsem tam dát jiný, ale internet vypadával. Bylo mi vysvětleno, že O2 si do routerů dává upravený firmware, díky kterému to na jejich síti funguje. Tak jedině od nich koupit nějaký jejich nový router nebo nevím.

Takže ten mikrotik se zapojuje až za router? To by šlo.

Jinak ten QoS k čemu to je teda dobrý, co se tím dá nastavit?

QoS riesi prioritu sluzieb, napriklad mas na zatazenej sieti VoIP, www a maily.
Samozrejme VoIP je narocne na odozvu, ale nepotrebuje az take datove toky, takze packety omarkovane ako VoIP sa pri nasadeni QoS budu vzdy "predbiehat" pred http ci mailami.
QoS zatazi samozrejme procesor, pretoze kazdy packet treba znackovat a rozhodovat kam ho zaradit, takze na lacnych masinach je tam polozka QoS len akoze.

U tohoto routeru to půjde omezeně, doporučil bych to nastavit na ethernet porty.

A to následovně:

QoS - Activated
QoS Discipline: WFQ
Queue Bandwidth: 50-30-20-10
Priority weight: 16-8-4-1

Následně vytvoříš 2 rules, do každé nastavíš odpovídající eth port (svůj PC a cizí)
pro svůj nastavíš Queue # na Highest
pro ostatní port(y) nastavíš na nižší

Doporučuji případně měnit bandwidth a weight, případně zařazení do fronty (queue). Střílím to z hlavy (tento model neznám), takže pokud to nebude fungovat, budeš muset experimentovat.