Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Připojení NAS

Uvažuji o pořízení NAS jako náhrady externího disku. Externí disk 1 TB používám ale hlavně jako úložiště dat, které nechci mít na interním disku PC. Tato data nejsou nikde zálohovaná, takže kdyby mi externí disk umřel, přijdu i o data. Z toho důvodu právě uvažuji o nějakém NAS s více disky a redundancí dat.
Mohla bych sice koupit druhý externí disk, a vzájemně je synchronizovat, ale NAS mi přijde jako lepší řešení.
A teď dotaz:
Jak se NAS připojuje k PC? Předpokládám, že jedním ze způsobů je, že NAS se připojí do sítě, přidělí se mu IP adresa a z PC se na něj přistupuje jako na připojenou síťovou jednotku. Ale to mi moc nevyhovuje, protože se jedná o síť v organizaci, a nepotřebuji, aby se k datům dostal kdokoliv mimo mě.
Takže můj dotaz zní:
Lze NAS připojit nějak jinak než přes síť, např. přes USB kabel jako externí disk?
Eventuálně pokud se použije to připojení přes síť, lze nastavit nějaké heslo aby se k NAS nedostal nikdo, kdo toto heslo nezná?
A to ani přes tzv. administrátorské sdílení Windows?
Nebo existuje nějaký prostředek, jak vytvořit na disku nějakou chráněnou oblast, kam se nikdo kromě mě nedostane?

Děkuji za případnou radu.

No jo, to je vlastně fakt, NAS je vlastně Network Attached Storage, a bez sítě by to nebylo Network ...:-)
To by mi ale nevadilo, mě spíš jde o to aby se tam po síti nedostal nikdo kromě mě, myslím opravdu nikdo, například nadřízený nebo nejvyšší admin.
Takže možná ještě zvážím tu variantu dvou vzájemně synchronizovaných USB externích disků.

Přístup na NAS si nastavuješ separátně na nastavení práv v organizaci.
Stačí si tedy nastavit uživatele s dostatečně silným heslem, zakázat služby jako media Video a photo station, hlavně pak služby, které nabízejí zařízení počítačům v síti - Bonjour apod. které nebudeš používat a nedostane se tam ani ten nejvyšší admin a NAS nebude viditelný.

Admin bude vědět, že tam NAS je, protože NAS dostane přidělenu IP adresu od serveru.

Sukromny NAS v podnikovej sieti?
NAS pripojeny na siet musi mat svoju IP-adresu. V dobre zabezpecenej sieti bez povolenia Admina ho ani nepripojis.
A tu su dve moznosti:
1. potrebujes NAS (zalohy) k Tvojej praci, potom Ti ho zakupi a nakonfiguruje Admin.
2. alebo ho chces vyuzivat na sukromne ucely, ale to je okrem zneuzivania pracovnej doby aj velke bezpecnostne riziko, takze opatrne.

Kedysi som pomahal kamaratovi, co robil spravcu siete. V noci, alebo cez vikend sme robili Upgrade, alebo bezpecnostne zaplaty ...
Vsetko, co nemalo na disku byt (sukromne veci)sa automaticky mazalo. Nebozovali sme sefovi, ale sme dorazne upozornili uzivatelov, ze v pracovnej zmluve maju jasne napisane, ze: "Zvereny pracovny pocitac mozu vyuzivat len na pracovne ucely. Akekolvek zneuzitie je podkladom k ukoncenia pracovneho pomeru"

Pozri si do pracovnej zmluvy, ci tam nieco take nemas.

pokud nechceš mít problémy, zůstaň u toho externího disku přes usb.
jestli si myslíš, že na ten tvůj síťový krám nepřijdou, tak přijdou a dost rychle. naopak záleží co je v konkrétní síti povoleno - možná tento "cizí" krám ani nedostane adresu a ty se na něj stejně nepřipojíš.

ministerstvo financí, čili snad rozumná síť a nějaká správa pc:
všechny pc jsou v doméně, to znamená že vaše it crowd se dostane všude - pokud má čas a zájem.
běžně nebývá nastaveno, aby programy pro správu pc skenovaly velikost a obsah odpojitelných disků (vynechám sken antivirem). ale pokud se od tebe začnou šířit viry, it pacoši mají přístup k celému tvému pc.

takže s rozumem.

Teoreticky bys mohl na přípojku, ke které máš teď připojený PC, připojit router a na ten router připojit NAS a PC. K datům budou mít přístup pouze připojená zařízení na routeru.
Kdyby byla ta síť u vás nastavená hodně špatně, tak by bylo možné pomocí VPN nebo pomocí nějakého GUI NASka spravovat soubory i z domova.