Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Připojení NAS

Uvažuji o pořízení NAS jako náhrady externího disku. Externí disk 1 TB používám ale hlavně jako úložiště dat, které nechci mít na interním disku PC. Tato data nejsou nikde zálohovaná, takže kdyby mi externí disk umřel, přijdu i o data. Z toho důvodu právě uvažuji o nějakém NAS s více disky a redundancí dat.
Mohla bych sice koupit druhý externí disk, a vzájemně je synchronizovat, ale NAS mi přijde jako lepší řešení.
A teď dotaz:
Jak se NAS připojuje k PC? Předpokládám, že jedním ze způsobů je, že NAS se připojí do sítě, přidělí se mu IP adresa a z PC se na něj přistupuje jako na připojenou síťovou jednotku. Ale to mi moc nevyhovuje, protože se jedná o síť v organizaci, a nepotřebuji, aby se k datům dostal kdokoliv mimo mě.
Takže můj dotaz zní:
Lze NAS připojit nějak jinak než přes síť, např. přes USB kabel jako externí disk?
Eventuálně pokud se použije to připojení přes síť, lze nastavit nějaké heslo aby se k NAS nedostal nikdo, kdo toto heslo nezná?
A to ani přes tzv. administrátorské sdílení Windows?
Nebo existuje nějaký prostředek, jak vytvořit na disku nějakou chráněnou oblast, kam se nikdo kromě mě nedostane?

Děkuji za případnou radu.

Teoreticky bys mohl na přípojku, ke které máš teď připojený PC, připojit router a na ten router připojit NAS a PC. K datům budou mít přístup pouze připojená zařízení na routeru.
Kdyby byla ta síť u vás nastavená hodně špatně, tak by bylo možné pomocí VPN nebo pomocí nějakého GUI NASka spravovat soubory i z domova.