Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Wifi router do 3000kč

Dobrý den, měl bych na vás prosbu o vaše znalosti v oblasti WIFI ROUTERU, chtěl bych jsem si koupit do svého nového bytu nový wifi router v cenovém rozsahu mezi 1500 - 3000 kč (max 3500).
Měl bych mít od poskytovatele internetu optickou síť a chtěl bych wifinu využít do 5 mobilů, xboxu, 3 notebooku a jedne TV tak předpokládám, že by asi chtělo něco lepšího v takové té střední až vyšší třídě. Prosím o radu dobře spolehlivých a kvalitních wifin.
Děkuju za odpověd a za každou radu na co dávat při výběru pozor.

optiku chceš vyžít pro mobilní krámy? abys nějak využil tu propustnost, připrav se na to, že budeš muset vybourat všechny zdi, budeš mít pěkný open-space.
připoj si aspoň telku na kabel.
a protože ovladače do těch mobilních krámů píšou číňani, jsou to agresívně se chovající shity. musíš je umravnit na routeru nastavením pevných předvoleb u wifi, žádné "auto".

nezarušená paneláková wifi - tomu se říká oxymorón. rodinný dům je samozřejmě lepší možnost.

model a výrobce neporadím. ty s mnoha uživatelskými funkcemi léta kašlou na bezpečnost (asus), na nastavení mikrotiku potřebuješ vysokou školu, low-end tplink umí jen routerovat, ještě levnější jsou odpad (někdo tu zmiňoval tendu), polovina výrobců používá zmatené nastavovací menu.

potřebuješ nějaký ac model s gigabitovými porty - to ale tušíš i bez dotazu.

mám mikrotik rb951, ale umím jen základní nastavení. jsou tu i nějaké články. mikrotik má novější ac model rb962 s gigabitem.
předností mikrotiků je dobrý návrh a výkon cpu, detailní správa, rozšiřitelnost o sw balíky.
terminologii používají odlišnou než je zvykem u soho routerů.

předtím jsem měl už zastaralý tplink wr1043. léta stejné jednoduché menu, obliboval jsem je.
tak koukám že i dnešní ac archer se nastavují furt stejně - proč měnit co funguje. v nabídce je třeba archer c7.

ostatní výrobce tolik neznám, semtam to někde nastavuju a nadávám u toho.

proč je nutné gigabitové rozhraní: kabelovky leckde nabízí 200mbit. a hlavně v domácí lan bude zapojený centrální nas disk - takový ten "domácí cloud".

u těch výkonnějších bohatěji vybavených typů se dá lehce dostat i přes 3t.

ad síla signálu: spíš tě bude zajímat pokrytí celého bytu přes více zdí, s mnoha komunikujícími zařízeními, v paneláku s velkým rušením od sousedů. čili ty 3-anténové modely.
u rodinného domu je menší rušení, ale mohou být silnější zdi. pro více pater je lepší přidat druhé ap/router.

Super díky moc, přesně takový to osobní pohledy a zkušenosti potřebuju. :)
Jak říkam jsem člověk který je když to řeknu blbě "geek" ale z hlediska wifi routru jsem skoro amater vím co je duležite ale to je tak max co vím.
Jsem člověk v středne velkým měste v bytu (kde mi poskytovatel zapojí optický net) a potreboval bych spolehlivou wifinu za tu cenu jak jsem psal, praktiky jsem nenarocný jen rad si stahnu nějaký ten film a chci mit spolehlivé fungovaní s ostatními přístroji (mobil notebook atd.) nasledne kabelove bych z wifiny vedl do TV a mozná i stolni PC internetove pripojeni a to je vše.
Spís by mi pomohlo sem napsat odkaz na určite typy a říct toto je ok proč, klady a zaory a to je vše :D

protože tplink je levnější výrobce, vejde se zmiňovaný archer c7 do 3t.
mediaserver to umí zřejmě na vložené flashce - a to nebude nic moc, to bych nechal na budoucím nas disku.
novější tplinky už konečně umí guest network pro návštěvy (pro sousedku:)
ale překvapuje mě, že ty dlouhé externí antény jsou pro 5ghz pásmo a pro přeplněné 2.4ghz jen interní. těžko říct, jaký to má dosah. (mikrotiky mají taky jen interní, ale to je jiné kafe)

ještě k ac modelům: jejich předností je hlavně modernější cpu uvniř. člověk má dnes doma asi jen pár mobilů, které umí i 5ghz. ale v paneláku je každý volný kanál dobrý.