Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Wifi router do 3000kč

Dobrý den, měl bych na vás prosbu o vaše znalosti v oblasti WIFI ROUTERU, chtěl bych jsem si koupit do svého nového bytu nový wifi router v cenovém rozsahu mezi 1500 - 3000 kč (max 3500).
Měl bych mít od poskytovatele internetu optickou síť a chtěl bych wifinu využít do 5 mobilů, xboxu, 3 notebooku a jedne TV tak předpokládám, že by asi chtělo něco lepšího v takové té střední až vyšší třídě. Prosím o radu dobře spolehlivých a kvalitních wifin.
Děkuju za odpověd a za každou radu na co dávat při výběru pozor.

Já používám několik let značku Tenda a jsem s nimi maximálně spokojen. Velký výkon za fajn peníze. Za těch 5 roku žádné problémy. Dříve jsem měl 2x Asus - malý výkon za hodně peněz, ale ten se za pár měsíců rozbil, přesně 2 roky a 1 den! prý, že to je kvalita :-D...

optiku chceš vyžít pro mobilní krámy? abys nějak využil tu propustnost, připrav se na to, že budeš muset vybourat všechny zdi, budeš mít pěkný open-space.
připoj si aspoň telku na kabel.
a protože ovladače do těch mobilních krámů píšou číňani, jsou to agresívně se chovající shity. musíš je umravnit na routeru nastavením pevných předvoleb u wifi, žádné "auto".

nezarušená paneláková wifi - tomu se říká oxymorón. rodinný dům je samozřejmě lepší možnost.

model a výrobce neporadím. ty s mnoha uživatelskými funkcemi léta kašlou na bezpečnost (asus), na nastavení mikrotiku potřebuješ vysokou školu, low-end tplink umí jen routerovat, ještě levnější jsou odpad (někdo tu zmiňoval tendu), polovina výrobců používá zmatené nastavovací menu.

potřebuješ nějaký ac model s gigabitovými porty - to ale tušíš i bez dotazu.

mám mikrotik rb951, ale umím jen základní nastavení. jsou tu i nějaké články. mikrotik má novější ac model rb962 s gigabitem.
předností mikrotiků je dobrý návrh a výkon cpu, detailní správa, rozšiřitelnost o sw balíky.
terminologii používají odlišnou než je zvykem u soho routerů.

předtím jsem měl už zastaralý tplink wr1043. léta stejné jednoduché menu, obliboval jsem je.
tak koukám že i dnešní ac archer se nastavují furt stejně - proč měnit co funguje. v nabídce je třeba archer c7.

ostatní výrobce tolik neznám, semtam to někde nastavuju a nadávám u toho.

proč je nutné gigabitové rozhraní: kabelovky leckde nabízí 200mbit. a hlavně v domácí lan bude zapojený centrální nas disk - takový ten "domácí cloud".

u těch výkonnějších bohatěji vybavených typů se dá lehce dostat i přes 3t.

ad síla signálu: spíš tě bude zajímat pokrytí celého bytu přes více zdí, s mnoha komunikujícími zařízeními, v paneláku s velkým rušením od sousedů. čili ty 3-anténové modely.
u rodinného domu je menší rušení, ale mohou být silnější zdi. pro více pater je lepší přidat druhé ap/router.

Super díky moc, přesně takový to osobní pohledy a zkušenosti potřebuju. :)
Jak říkam jsem člověk který je když to řeknu blbě "geek" ale z hlediska wifi routru jsem skoro amater vím co je duležite ale to je tak max co vím.
Jsem člověk v středne velkým měste v bytu (kde mi poskytovatel zapojí optický net) a potreboval bych spolehlivou wifinu za tu cenu jak jsem psal, praktiky jsem nenarocný jen rad si stahnu nějaký ten film a chci mit spolehlivé fungovaní s ostatními přístroji (mobil notebook atd.) nasledne kabelove bych z wifiny vedl do TV a mozná i stolni PC internetove pripojeni a to je vše.
Spís by mi pomohlo sem napsat odkaz na určite typy a říct toto je ok proč, klady a zaory a to je vše :D

protože tplink je levnější výrobce, vejde se zmiňovaný archer c7 do 3t.
mediaserver to umí zřejmě na vložené flashce - a to nebude nic moc, to bych nechal na budoucím nas disku.
novější tplinky už konečně umí guest network pro návštěvy (pro sousedku:)
ale překvapuje mě, že ty dlouhé externí antény jsou pro 5ghz pásmo a pro přeplněné 2.4ghz jen interní. těžko říct, jaký to má dosah. (mikrotiky mají taky jen interní, ale to je jiné kafe)

ještě k ac modelům: jejich předností je hlavně modernější cpu uvniř. člověk má dnes doma asi jen pár mobilů, které umí i 5ghz. ale v paneláku je každý volný kanál dobrý.

Tak ono nestaci mat len dobry router, ale aj to co je na druhej strane toho routra musi byt kvalitne. Mne funguje wifi za 1/10 tebou pozadovanej max.ceny rychlostou 90 Mbps a to na vzdialenost 20m a tri steny a s najsunkovejsim TP-Linkom uz nejake 4 roky. No a ked ti prezradim, ze na druhej strane mam znova najsunkovejsi USB wifi prijimac, tak ta to dorazi.