Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno skenování diáků

Ahoj,

máte někdo zkušenosti se skenováním diáků, případně s jakým výsledkem? Mám poměrně velké množství diáků (při promítání vypadá jejich stav dobře) a nevím, jestli mám investovat peníze do sceneru diapozitivů, ale hlavně ten čas (skenování, popis, případná úprava ap). Díky

Dívala jsem se na některé skenery, dost jich nabízí Conrad a něco i Alza, ale asi nic moc to nebude. I když jsem na Conradu četla nějaké recenze, vycházelo to tak 50 na 50. Investovat velkou částku se mi nechce, je to na jednorázové použití. Zaujal mě CanoScan Mark II, ale to by připadalo v úvahu, kdybych doma neměla tiskárnu.

A skenování u profesionálů mi přijde drahé.

Dřív jsem dostala takový nápad, že bych si nějaké mgf kazety převedla do MP3, měla jsem půjčený nějaký ten digi tape a nahrával přes audacity, ale ten výsledek byl tak hrozný, že jsem toho v půlce kazety nechala a kazety šly pryč.
A tak právě nevím, zda se pouštět do těch diáků. Netuším v jaké kvalitě se to naskenuje a nechci u toho strávit spoustu času.

Pokud jste měla namysli Canon CanoScan 9000F Mark II, tak ano, to už je použitelné zařízení. Mám sice radši Plustek, ale Canon skenery taky umí. Ono se především jedná o to, jaké máte nároky na výsledek. Moje zkušenost je taková, že některým ženám nezáleží vůbec na nečistotách, škrábancích a zkreslení barev. Podstatný je pro ně citový vztah k záběru, že je tam miminko dozelena a na bradě má flek není důležité. V takovém případě je možné nechat všechno na automatice a klidně oskenujete padesát diapozitivů za hodinu.

Ano, tento skener jsem myslela. Ale moc se mi nechce do jeho koupě, myslím, že kromě toho skenování, bych moc nevyužila. Na další funkce jsem se už nedívala. Bráním se tisku zbytečností a na to, co potřebuji, mám tiskárnu.

A pokud tomu skenování budu věnovat čas, tak bych ráda, aby ty snímky byly kvalitní - takže bez těch škrábanců, otisků a kvalitní barvy. Nikdo v mém okolí s tím nemá zkušenosti a tak netuším, kolik nad jedním diákem můžu strávit času. On ten diák v promítačce barevně může vypadat dobře, ale co po tom naskenování? Ty kazety v přehrávači také nezněly nejhůř, ale po zdigitalizování to byl děs.

Jestli by ve finále nebylo lepší, nechat si jen několik diapozitivů s nostalgického pocitu a s těmi ostatními udělat krátký proces - likvidaci. Ono jich je asi kolem 2 000.

V to máš samozřejmě pravdu, nejčastější výsledek ze čtyřicet a více let starých diapozitivů vypadá asi jako na přiloženém snímku (není to moje dílo, je to stažené z netu) + ještě škrábance a nečistoty. Ale dá se to barevnou korekcí dost vylepšit. Pak ovšem produktivita klesá na pět diáků za hodinu;-)
[http://www.digitalnivzpominky.cz/blog/wp-content/g  allery/digitalizace-8mm-filmu-vhs-kazet-a-dalsich-  materialu/zmodrani_diapozitivu.png]

Já jsem se koukal přes rameno komusi, kdo staré diáky skenoval a pak barevně upravoval. Problém s dostupnými programy co umějí barevnou korekci asi je, že když vylepší trávu, aby byla zelená, tak je do zelena i obloha. Věřím, že existují (nebo by mohly existovat) i programy co by uměly korigovat ujeté barvy, aby obrázek byl koukatelný, ale každý odstín by se musel korigovat trochu jinak. A asi by ty korekce musely být různé pro různé druhy materiálů.

Tak ono záleží na programu. Třeba ten skener, co mám, se prodával ve dvou verzích, stejný HW ale různý SW a samozřejmě různá cena. Ten dražší program toho umí mnohem víc a dá se s ním velmi kouzlit, leč sežero to strašně času. Korekce jsou samozřejmě různé pro každou várku diapozitivů a obrovské rozdíly pak jsou u skenování a převodu negativů.

Proč by nemělo? Smysl to má, pokud mají pro tebe ty diáky nějakou hodnotu, kterou si chceš uchovat a zjednodušit si k nim přístup.
Dají se naskenovat tak, aby byly dívatelné. To s levnám scannerem neuděláš, protože nemá dostatečné rozlišení nebo bude skenovat diák půl hodiny.
Pokud se ti nevyplatí scanner kupovat a nechceš investovat do skenování jako služby, zkus se porozhlédnout, zda někdo nenabízí vypůjčení nebo pronájem scanneru. Případně se mrknout po nějakém bazarovém kousku z vyšší řady.

Trochu jsem se poptala a zřejmě budu mít možnost si půjčit skener CanoScan 9000F Mark II.

S tím skenováním nemám vůbec žádné zkušenosti. Mám na vás dotaz, pokud použiji tento přístroj, lze ty diapozitivy jenom naskenovat a pak časem teprve upravovat? A můžu použít jakýkoliv program na foto?

Ano, ono to ani jinak nejde, než to naskenovat a následně upravit.
Při skenování se to pokus nastavit tak, aby byly barvy co nejpřirozenější. Upravit pak můžeš fotky následně v jakémkoliv editoru na fotky.
Pokud je naskenuješ se stejným nastavením, bude to jednodušší - nastavíš si úpravy jednoho obrázku a aplikuješ na všechny.