Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nákup na Aliexpres

Dobrý večer! Mám dotaz Koupil jsem zatím pár věcí na Aliexpresu a zatím úplná spokojenost. Teď jsem ale na "vážkách". Objednal jsem zboží za dost peněz a zboží zatím nikde. Jde mi o to, jak reklamovat nedodané zboží. Jak se koukám na objednávku, je tam "Žádost o prodloužení ochrany" , nebo "Otevřít spor". Já tedy nechci udělat prodejci nějakou negatívní reklamu, proto mě zajímá, co mám udělat.
1. Ochrana mi končí 7.5.2017. Mám tedy čekat do toho data, a pokud zboží nedojde, až pak "Otevřít spor", nebo již teď "Otevřít spor", jinak mi možnost na vrácení peněz (po 7.5.2017) pomine!
2. Mám zmačknout tlačítko "Žadost o prodloužení ochrany" a domlouvat se s prodejcem

Jde mi o to, že všechny obchody s Aliexpres mě hodně překvapily svou "solidností" (opravdu já jako zákazník jsem se cítil jako pán). Proto bych nerad zapříčinil nějaký negatív někomu, který to prostě nestihl). Nebo problém bude na České poště. Zároveň bych ale nechtěl přijít o své peníze!

Děkuji moc za osobní zkušenost, nebo radu! Lupkovič

Když si u konkrétního nákupu klikneš na "Open dispute" spor ještě neotevřeš, takže můžeš experimentovat. V okně, které se po kliknutí otevře najdeš informace, kdy můžeš spor otevřít - připomínka a pod položkou 1. je napsáno: Pokud nebude vaše objednávka přijata do 2017-05-29, můžete požádat o vrácení platby otevřením sporu (datum samozřejmě podle tvého nákupu). Navíc v detailech nákupu máš možnost napsat zprávu prodejci, což Aliexpress doporučuje učinit před otevřením sporu. Aliexpress zasílá doporučeně, zkus vložit tracking number na cs, jsou tam nejkomplexnější informace o cestě zásilky.

No v zásadě jsem to napsal. V konkrétním nákupu (order) klikni na Open dispute. Otevře se další stránka a na ní shora v rámečku Order number, Status, a další položka Reminder: Vaše zásilka by měla být doručena v rozmezí 19 - 30 dní (podle druhu dopravy (Your order should arrive within 19-30 Days, Factors such as delayed logistics and customs clearings may have an impact on the delivery time).
Na dalším řádku pod 1. Pokud nebude vaše objednávka přijata do 2017-05-29, můžete požádat o vrácení platby otevřením sporu ( If your order does not arrive on 2017-06-10 , you can apply for a refund by opening a dispute).
Na daším řádku pod 2. je možnost nastavit rošířenou ochranu spotřebitele.

Pro tebe je důležité datum uvedené v položce 1. To je datum, po kterém když zásilka nedorazí můžeš žádat o vrácení peněz (Open dispute...).

Pod tímto rámečkem je rámeček s údaji o dopravě (Logistics Information:). Tady si najdeš Tracking number a ten vložíš na cs, ten je v češtině a má nejpodrobnější informace o cestě zásilky. Tam také zjistíš jaké sledovací číslo zásilce přidělila Česká pošta a to potom můžeš použít na české stránce "sledování zásilky".

Tam také nezřídka zjistíš, že zásilka bezúhonně procestovala půl světa, aby potom zmizela na "vyměňovací poště" - Pošta 120. Už se mi několikrát stalo, že jsem tam našel poslední záznam "výstup z vyměňovací pošty" a to byla poslední stopa po mém balíčku. Na helpline pošty jsem se dověděl že - cituji - "něco je asi špatně" a - opět cituji - "reklamujte u číňanů, ti to bez problémů zaplatí". Hanba by mě musela fackovat, kdybych na poctivém prodejci vymáhal náhradu za balíček, který ukradl grázl na stejně grázlovské české poště. Ale to tě nechci strašit.

Pokud ochrana končí 7.5. úpak máš čas. Stačí kdykoliv před koncem otevřít spor a požádat o vrácení peněz.
Není u tvého zboží možnost trackování balíku? Pokud ano, pak se podívej, kde se balík nachází.

Aliexpress je bezproblémový obchod. Peníze zadrží do doby, než uplyne lhůta na doručení nebo do potvrzení, že jsi zboží obdržel (co nastane dřív). Pokud zboží nedorazilo, dostáváš peníze zpět od Aliexpressu a nemusíš se dohadovat s prodejcem.

Osobne bych nejdriv mrknul na hodnoceni prodejce - pokud je OK, tak na tracking kde zasilka lezi. Klidne to mohlo zustat viset u nas na celnici. A pokud to z ciny odcestovalo, pak bych nejdriv jen "contact seller", napsat mu ze se blizi konec ochranne lhuty a zbozi nebylo dorucene. Obvykle se domluvi prodlouzeni o 30 dni, a on si zjisti co se deje - nejspis posle znova. Az pokud by nereagoval nebo to nechtel resit tak bych vyvolal "spor" a chtel zruseni zakazky/vraceni penez.

- ono vetsinou jsou v tom prodejci nevinne, rekord mam pres 3 mesice, a sezrala to az Ceska Posta, prodejce poslal znova. "Vyvolani sporu" beru az jako posledni moznost, kdyz neni s protistranou rozumna rec.

"Vyvolani sporu" beru az jako posledni moznost, kdyz neni s protistranou rozumna rec.

Souhlas. Zrovna mam objednany boty, tak snad nebude problem, ja zatim nikdy nemel, ale co znam lidi, tak celnice nebo nejvic ceska posta, cinani snad vzdy OK.

Česká pošta, konkrétně pošta 120, tedy vyměňovací pošta. Již jsem to popsal, několikrát se mi stalo, že cesta zásilky končí výstupem z vyměňovací pošty. Doporučené zásilky nikomu (kromě adresáta) nechybí, mě konkrétně visí tři nedoručené zásilky na webu track and trace české pošty skoro rok s posledním zápisem "výstup z vyměňovací pošty" od srpna 2016. Rady z hotline České pošty (viz můj minulý příspěvek) snad ani nebudu komentovat.

Jenže řeč není o celnici. Výstup z vyměňovací pošty znamená, že zásilka vůbec na celnici nešla, protože splňovala stanovené podmínky (především hodnota do 22€) a byla vyměňovací poštou odeslána příjemci. Žádný doporučený dopis v tom případě není potřeba. A pokud skoro rok na webu track snd trace České pošty visí "výstup z vyměňovací pošty" znamená to jediné - zásilka poštu skutečně opustila, jenže ne v poštovním voze, ale v kapse některého poctivého pracovníka.

Nemáš pravdu nebo aspoň ne úplnou. Vyměňovací pošta (pošta 120) zásilku přijme a rozhodne zda odeslat přímo příjemci v případě, že její hodnota nepřekračuje stanovenou hranici 22€ - tedy nepodléhá dovoznímu clu a DPH. V opačném případě předá Celní správě (resp. uloží v celním skladu), která vyměří clo a DPH, případně vyžádá potřebné doklady. Pošta v tom případě může vystupovat coby celní deklarant (za nějakých 196Kč + tuším 90Kč za služby celního skladu). V tu chvíli již doručení není starostí pošty 120, ale Celní správy. Pošta 120 sice s celnicí sídlí ve stejném objektu, ale jsou to dva různé a nezávislé orgány. Takže pošta 120 není celnice, jen sídlí ve stejném místě. A pokud ve sledování zásilky je uvedeno "výstup z vyměňovací pošty" znamená to, že zásilka byla odeslána příjemci. A pokud oznámení výstup z vyměňovací pošty visí na webu skoro rok a zásilka při tom není doručena adresátovi, znamená to jak mi bylo doslova řečeno, že "něco je špatně".

Ano, pokud vidíš na trackingu, že to visí stále na poště, pak je opravdu něco špatně - poště se balík ztratil před tím, než mu přidělila lokální tracking number = ztratil se v budově pošty a ta za to pak nese odpovědnost.
Pokud oznámila výstup z vyměňovací pošty, pak musí mít doklady, že to z pošty opravdu odešlo.

Kdykoliv, když jsem dostal balík z číny (ať už z AliExpress nebo odjinud) i za pár kaček a dal se trackovat, tak při příchodu do ČR dostal číslo balíku od ČP a byl dohledatelný i na jejich webu. Příklad balíku za $9 z Aliexpress:

【68007】The consignment was delivered.
2017-03-23 00:00:00 【68007】The consignment is being delivered.
2017-03-23 00:00:00 【68007】The consignment is being prepared for delivery.
2017-03-21 00:00:00 【22000】Departure from inward OE.
2017-03-21 00:00:00 Consignment posting number (reference code) assigned in the Czech Republic: BA956935471VV.
2017-03-21 00:00:00 【22000】The consignment was accepted by post office of exchange.
2017-03-15 00:00:00 The consignment was sent to the Czech Republic.
2017-03-14 00:00:00 The consignment was posted.
China
Original Country 2017-03-23 15:12:00 Successful delivery
....

Všimni si řádku, kdy je označen českým číslem balíku. Přišel na poštu 120, dostal přidělené české číslo a opustil poštu 120 a byl dál doručován. Tohle je standardní postup. Pokud pošta 120 není schopná dokázat, že balík odeslala, pak je bordel u nich.

Ale vždyť to celou dobu píšu - každý balík, který má tracking number z Číny dostane automaticky i české číslo, protože je zaslán doporučeně a teprve potom je dohledatelný na webu České pošty. A Aliexpress narozdíl od třeba DealExtreme jinak než doporučeně až na výjimky nezasílá. České pošty si doporučené balíky mezi sebou předávají podle seznamu a stejně nikomu nevadí, když doporučený balík (nebo zásilka obecně) chybí. A důkazy o ztrátě klidně na webu visí skoro rok a neexistuje síla, která by Českou poštu donutila aspoň poslat mail nebo SMS (adresu i telefonní číslo mají v systému s údaji k zásilce) ztratili jsme ti balík, ale polib nám šos, když už nenabídne náhradu. Jediné co dokáží je poradit, abych si nechal balík prokazatelně ztracený Českou poštou (protože má přidělen český tracking number) zaplatit od Číňanů.
A mimochodem, cestu balíku sleduji na www.17track.net - jsou tam detailnější informace a český tracking number tam zjistím často dřív než ho Česká pošta ukáže na svém webu trackandtrace...

Tady je jedna z čerstvějších ztracených zásilek (záznam jsem teď okopíroval), ale jsou i mnohem starší:

RR919005070VV

8.10.2016 Výstup z vyměňovací pošty. 22000 Praha 120
8.10.2016 Podací číslo zásilky ze země původu: RQ041808959MY.
7.10.2016 Převzetí zásilky vyměňovací poštou. 22000 Praha 120
26.9.2016 Odeslání zásilky do České republiky.
25.9.2016 Podání zásilky.

To chceš říct, že pošta, která převezme balík, přidělí mu tracking number a nedoručí jej tvrdí, že jej neztratila a doručila? Tohle neokecají.
Obyčejná zásilka je automaticky pojištěna na 500,-, ty máš cenu, kterou jsi zaplatil na Ali, takže bych s nimi šel klidně do sporu. Byl by to dobrý námět i pro Černé opodle mne by tam hodně rychle pošta couvla, aby to nebylo medializované.

Ne, oni netvrdí, že balík doručili. Aplikací na webu České pošty balík z ciziny reklamovat nelze (kliknu-li na odkaz objeví se stránka s oznámením, že "Aplikace je momentálně nedostupná") a na dotaz operátor na hotline oznámí, že aplikace funguje, ale zásilku z ciziny nelze reklamovat. Posílali mě od čerta k ďáblu, provolal bych víc než byla cena těch zásilek. Na hotline pošty to probíhalo asi takto:
operátorka si vyžádala podací číslo. Na webu zjistila přesně to co já, nic jiného totiž nemá k dispozici. Oznámila mi, že do dvou až tří pracovních dnů zásilku obdržím. Opáčil jsem, že když se pořádně podívá zjistí, že nejen tři, ale 14 dní již uplynulo. Dozvěděl jsem se - a to opět cituji - "tak to je něco špatně". A hovor (mimochodem pro zlepšení služeb zákazníkům nahrvaný) byl ukončen. Takže nové vytočení čísla hotline, tentokrát jiný operátor, znovu anabáze s vysvětlováním o co jde. Opět jsem se dověděl, že zásilku z ciziny nelze reklamovat, ale ať si obstarám podací lístek od Číňanů a s tím reklamovat můžu. To už mě dožralo a tak jsem si dovolil malý fígl - řekl jsem operátorovi, že onen lístek jsem si již obstaral, ale je psán čínsky tak jestli si s ním poradí. Odpověď - "to asi ne" a opět konec nahrávaného hovoru. ZNovu vytočení čísla hotline, znovu vysvětlování problému a tentokrát rada - a znovu cituji "reklamujte to u Číňanů, oni to bez problémlů zaplatí". Mezi tím jsem dostal postupně několik dalších čísel (již normálně zpoplatněných) na kterých jsem se ale dověděl, že brečím sice hezky, ale na špatném hrobě. No nereklamoval jsem to, hanba by mě musela fackovat, kdybych po Číňanovi chtěl zaplatit zboží, které procestovalo bez úhony půl světa, aby ho nakonec prokazatelně ztratila Česká pošta. Nenakupuji v Číně velké věci, vždycky se do 22€ vejdu, ale Česká pošta mě takto připravila už o dost víc než tisíc korun.

A zkusil jsi někdy reklamovat nedoručený pojištěný balík? Tedy balík s uvedenou hodnotou? Před časem o tom bylo v Černých ovcích nebo nějakém podobném pořadu. Pojistit balík totiž nestačí, když potom reklamuješ musíš prokázat, že balík opravdu věci v hodnotě pojistky obsahoval. Podrobnosti z toho pořadu si už nepamatuji, ale výsledek byl takový, že ani medializace v televizi to nevyřešila. A reklamovat balík z Číny? Ano, Číňani mi peníze vrátí, ale u České pošty již nereklamují, jejich náklady by byly vyšší než nějakých 4 - 5 €, které by mi zaplatili. Což Česká pošta dobře ví. Takže jestli jsem se po balíčku za 120Kč pídil nebo ne stejně na nic nemá vliv. Ano, problém je, že se ty cifry časem posčítaly.

Ale abych jen nenadával - popisuji případy, které se mi staly loni a nad jejichž řešením ze strany pošty mi tak trochu zústal rozum stát. Nevím, jestli se s doručováním zásilek něco stalo, ale zhruba od listopadu loňského roku jsem s doručením z Číny neměl problém a to mi chodí každý týden minimálně jeden balíček.

8.10.2016 Výstup z vyměňovací pošty. 22000 Praha 120

Dobra a co se delo potom?

Kontaktoval jsi prodejce, ze se balik ztratil v CR a ze musi kontaktovat cinskou postu a podat u nich reklamaci?

Pokud to prodejce udela, tak cinska posta ma doklad, ze to ceske poste predala a naklady a nahradu potom cinanovi plati ceska posta. Cinan ti samozrejme vrati penize.
Jenze ono se prave tohle moc casto nestava, nastane totiz jeden ze dvou pripadu:

1. Bud se na to nekdo v retezci od tebe, pres cinskeho prodejce a cinskou postu vysere (pardon, ale jinak to rict nelze) a potom obvykle uhradi zalezitost cinan a tobe vrati penize.

2. Nebo to kolecko vsichni zainteresovani udelaji a ceska posta zazracne balik dohleda a preda ti ho. Osobne mi ztrata jeste nenastala, ale kamosovi uz dvakrat a pokazde napsal cinanovi, ze se zasilka ztratila, cinan podal u nich reklamaci, cinska posta podala reklamaci na ceskou postu a ceska posta balik zazracne nasla.

----

Znate to?

"Ktera posta je lepsi? Cinska, Singapurska nebo Hongkongska?

A neni to jedno, kdyz to Ceska stejne ukradne!" ]:)

Ve všech případech kdy se zásilky ztratily (a vždy to končilo "výstupem z vyměňovací pošty) jsem kontaktoval jak hotline ČP tak poštu 120 se stejným výsledkem: ztráta je nezajímá - od nich zásilka odešla a kde je mi nedokáží říct - a "Číňani to bez problémů zaplatí" - a to je doslovná citace!! Jednou jsem dostal radu, abych si opatřil podací lístek z Číny a zásilku reklamoval. Na můj dotaz jestli si s rozsypaným čajem poradí bylo chvíli ticho a pak odpověď, že to asi nepůjde. A konec (nahrávaného z důvodu vylepšení služeb) hovoru.

Problém je v tom, že jak mi bylo řečeno (a ne webu České pošty to lze najít), zásilky ze zahraničí nejsou sledovány (a přesto u všech mě doručených zásilek údaje o sledování jsou) a zásilky ze zahraničí nelze prostřednictvím aplikace na jejich webu reklamovat. Bylo mi doporučeno obstarat si z Číny podací lístek a s ním reklamovat, na dotaz jestli dokáží čínský podací lístek rozluštit jsem rozumnou odpověď nedostal. To vše bych chápal, kdybych se oháněl čínským trackovacím číslem, ale zásilky již dostaly číslo české, tudíž někdo musel nějaký podací lístek byť třeba jen v nějaké knize zásilek vyplnit a tudíž s tím Číňani nemůžou mít nic společného. Jak vidno, takto to je jednodušší, vždyt Číňani to bez problémů zaplatí - opět prohlášení České pošty... Jedno mi nejde do hlavy - poštovní zaměstnanci si předávají doporučené zásilky podle seznamů a přesto nikomu nevadí, že některé položky ze seznamu při předávání chybí.

Omlouvám se pokud se budu opakovat! Ale projel jsem své vlákno a nějak jsem tu mou omluvu nenašel (je to delší doba a asi jsem to řešil i jinde). No tak jen abych to uzavřel, zboží došlo vpořádku. Aniž bych cokoli reklamoval (ale chybělo opravdu pár dní). No ale zase mám pár námětu, ale opravdu nevím, jak se zachovat. Stěžovat si po uplynutí "Ochrany", nebo už to bude pozdě. Je tam ještě položka "Prodloužení ochrany" (ale to je snad pro prodejce)!
Jinak, abych to upřesnil, hodně jsem kupoval přes AUKRO a tam bylo "ojebů"jak prase (a za víc peněz), pak mě kolega převedl na ten Aliexpres a i když anglický ani čínský neumím (řeší to za mně pán "Google"), neměl jsem (kromě toho jediného) problém a po dnešku vlastně žáden problém nebyl

Mně jen šlo o to, do kdy platí ta ochrana (od kdy se mám ozvat) Ale fundovanou odpověď jsem nedostal (nebo jsem ji přehlídl) za což se omlouvám!!
Na netu jsem našel takové zkušenosti, že reklamovat hned"Číňan" to zaplatí (peníze dostaneš zpátky) a často zpožděně i to zboží, takže vyděláš! Ale to já nechci zatím opravdu podle AUKRO je obchod s Aliexpres pohádka a nikoho bych nechtěl z Číny zpoškodit (zatím 100% spokojenost)

Ochrana platí po dobu odpočtu. V případě, že prodejce slušně komunikuje, můžete se dohodnout na prodloužení doby o týden nebo 14 dnů. Pokud zboží do té doby nedorazí, zahájíš reklamaci a dostaneš peníze zpět, protože prodejce je nedostane dřív než uplyne odpočet nebo ty nepotvrdíš, že jsi zboží dostal.