Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dron strednej triedy

Opäť zdravím poradňu, nenašiel som tu žiadnu poriadnu tému o dronoch, tak jednu vytváram sám:
Uvažujem nad dronom s cenovkou do 500€ DJI Phantom alebo AEE Toruk na fotenie v exteriéroch a zaujímalo by ma, ako také lietanie v praxi vyzerá, či sa to dá normálne ovládať s tým základným ovládačom a či to dokáže urobiť foto v rozumnej kvalite (povedzme ako lepší kompakt). No a potom ma ešte zaujali zakázané zóny a všeobecne nepriatelia lietania s dronmi - dá sa vôbec na Slovensku bez problémov zalietať - buď na vlastnom pozemku alebo príroda, zrúcaniny a pod.? Dokedy? Ak pri druhom lete príde cvičený police orol, uchytí mi drona a odletí preč tak to môžem jebať a radšej investujem do niečoho iného...
vopred diky za názory, pokiaľ možno ľudí, ktorý podobnú hračku aj vlastnili/používali

Jenže Toruk má funkci autonomního návratu a tedy je vyžadována jeho registrace a pilot musí mít potřebné oprávnění. Na to se všeobecně kašle, protože zatím to nikdo nijak nekontroluje, ovšem stačí jedna a třeba i drobná kolize a pokuta se může vyšplhat i na půl melounu.

stačí jedna a třeba i drobná kolize a pokuta se může vyšplhat i na půl melounu.

Pokuta ma netrápi, nemám koho poškodiť, použitie by bolo iba v neobydlených oblastiach (jasné človek nikdy nevie, ale šanca na problémy by bola fakt malá). Skôr ma štve možnosť poškodenia samotného drona, 1kg dron bude IMHO v prípade poruchy/nehody padať z oblohy zhruba ako 1kg tehla.

//
Ešte som uvažoval nad možnosťou pripevniť akčnú kameru na RC model vetroňa, video z letu ktoré som našiel vyzeralo zaujímavo - ale zas hľadať vetroň ktorý má šancu podobný náklad uniesť, učiť sa lietať,... Asi ušetrím peniaze a čas a kašlem na fotky z výšky.

Pokuta ma netrápi

Už znám i takové a museli hrábnout hodně hluboko do úspor. Uvědom si, že ač to možná zní absurdně, platí zde stejné předpisy jako pro velká letadla. Pokud budeš létat opravdu v pustině pak skutečně moc nehrozí, tedy aspoň zatím. Ale jak sportovní tak komerční letci jsou dnes na drony doslova alergičtí - tedy ono se není co divit, jde jim o život - a poletující dron, který překročí povolenou výšku nebo vyvádí jiné psí kusy hlásí ze vzduchu. Takže nechci strašit, ale byl bych hodně opatrný. Letecký provoz je založen na kázni a bohužel s dostupností dronů nastává v "psích" výškách, ale už i nad nimi, chaos a anarchie. A to vždycky dřív nebo později vede průšvihům.
A k té kameře - pokud nehodláš pořizovat záběry vyloženě jen pro sebe, tedy ani pro publikování na YouTube, musíš být registrován Úřadem pro civilní letectví se vším co k tomu patří.