Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hloubkové čištění HDD pomocí Ultimate Boot CD > MAXLLF - je to bezpečné?

Hloubkové čištění HDD pomocí Ultimate Boot CD > MAXLLF - je to bezpečné?

Dobrý den, jak nadpis napovídá k čemu se chystám, potřebuji si před tím něco ověřit. Neřešte prosím proč mažu disk nebo jestli by nestačil mírnější postup.

Četl jsem, že v zásadě existují 3 druhy formátování:
-"klasické formátování" ("vysokoúrovňové formátování") - je pouze smazána původní a znovu vytvořena prázdná alokační tabulka na začátku partitionu (=diskového oddílu) nebo disku, místa kde jsou data i místa bez dat jsou jen označena jako volná místa, ale k fyzickému smazání dat při tomto formátování nedojde
-"dnešní LLF (low level formating)" - totéž co klasické formátování, plus navíc je celý partition/disk každé místo (tedy dříve volná místa i dříve obsazená místa) přepsáno nulami nebo jiným vzorkem či náhodnými čísly pro znemožnění (nebo aspoň pro značné ztížení) obnovy původních dat
-"původní LLF" - něco zcela jiného - na disku jsou znovu nastaveny všechny pozice, sektory, stopy, rozestupy, jejich fyzické polohy -> mění nebo upravuje nebo aktualizuje nebo reinicializuje se fyzická geometrie disku (cylindry, (hlavy asi těžko), sektory)

(opravte mě jestli se mýlím)

Tady narázím na problém, polopravdy, mýty a nejasnosti: Na mnoha místech netu se píše, že původní starý LLF provedený uživatelem pomocí drtivé většiny programů k tomu určených dokázal HDD úplně zničit, protože programy určené pro LLF nebyly dostatečně přesné pro přesné nastavení stop, sektorů, rozestupů, geometrie, ... jako nastavení provedené přímo výrobcem HDD, kvůli čemuž programnastavil geometrii nepřesně, což vedlo po provedení LLF uživatelem k nepřesnému fyzickému adresování a vlivem toho k fyzickému poškození nebo zničení disku.

Proto se musím zeptat, jakým způsobem provádí Ultimate Boot CD, konkrétně utilitka MAXLLF ale i ostatní utilitky, Low level formating? Provádí to jen pomocí přepsání všech sektorů nulami nebo jiným vzorkem, nebo je přenastavována fyzická geometrie disku?

Děkuji za odpovědi.

Děkuji.

Killdisk provádí "původní LLF" nebo "dnešní LLF"?

Dále mě mate, že Killdisk je nabízen na oficiálních stránkách ve verzích pro Windows, pro Linux, pro Linuxovou konzoli a pro MS-DOS. Píše se tam sice i něco o bootovatelné verzi.

Potřebuji nabootovat z CD, protože přece nemůžu spouštět a používat formátovací program z toho disku (nebo partitionu), který chci celý zformátovat (pokud můžu opravte mě prosím, ale já myslím že ne).

Co to tedy znamená? Přece pokud vytvářím bootovací CD, tak je přece jedno, jaký OS mám na disku který chci zformátovat? (jestli se mýlím zase mě prosím opravte).

A umí Killdisk formátování celého HDD od sektoru 0 až po konec, tj. zformátování i všech systémových oblastí disku?

Ano, já vím že to můžu vyzkoušet. Ale:
1.) Pokud Killdisk provádí "původní LLF" (ne ten "dnešní LLF"), tak si tím totálně můžu fyzicky odvařit HDD, což bych nechtěl, proto je třeba zkoušet opatrně.
2.) Proč je bootovací verze nbízena jako verze pro Linux, Linuxový commandline, Windows a DOS? Není u bootovací verze jedno, jaký systém je na HDD? Nebo se jedná o systém, který bude použit pro spuštění programu z bootovacího CD?

Dnesne disky mozes prepisat nulami alebo inym vzorkom (napr. v killdisk). Nic ine s tym diskom robit nemozes. A ani nic ine robit nema vyznam.

(... a vzhladom na to ze "puvodni LLF" ani takmer nikdy nebol mozny, tak nema vyznam vobec ani spekulovat ci bol dobry alebo ne. Ne, nebol dobry).

Abych to trochu upřesnil: Nerad bych se pouštěl do "původního LLF" s přenastavováním geometrie disku, což je rizikové, nespolehlivé a může vést ke zničení disku, navíc pro můj účel zcela zbytečné; chtěl bych jen "dnešní LLF" - tj. přepis celé mazané partition nebo celého disku nulami nebo jiným vzorkem bez nastavování geometrie, sektorů, stop, ... . Chtěl bych přepis celého disku od sektoru 0 až po poslední sektor a nic nenechat z původního obsahu, tj. smazat i všechny systémové části.

Na mnoha místech internetu se píše, že drtivá většina programů dnes provádí jen "dnešní LLF" (přepis sektorů nulami nebo jiným vzorkem bez nastavování geometrie). Právě mě zmátlo, když se mnou zamýšlený nástroj Ultimate Boot CD oficiálně chlubí, že používá utility přímo pro konkrétní značky disků nebo dokonce utility přímo od výrobců disků. Tak se potřebuji zeptat, jak Ultimate Boot CD provádí LLF? Provádí "původní LLF" (smazání + nastavení geometrie) nebo "dnešní LLF" (jen smazání + přepis sektorů nulami nebo vzorkem)?

Děkuji za odpovědi.

Ked si zozenes programovaci manual toho velkeho cipu na tom disku mozes spravit vir, ktory nepojde vymazat ziadnym sposobom okrem fyzickej likvidacie alebo LLF, ktory je pristupny cez prikazy toho cipu. Na nete najdes postup ako sa do toho disku da dostat. Ma to osekanu verziu Linuxu a je mozne to bootovat ako Linux.

LLF robi s normalnym formatovanim disku. Formatuje sa cela stopa. Hlavicky je mozne vystavit aj na nenaformatovanu stopu. Stopa z disku sa cita v analogovom tvare, zhruba tak ako sa prijima DVB-T v analogovom tvare a prijima sa analogovou antenou a prechdza cez analogove predzosilovace signalu. Kedze sa cita analogovo, ziadne informacie o stope/sektore niesu potrebne. Tie sa dekoduju az neskor a to az za A/D prevodnikom a digitalnym spracovanim signalu v signalovom procesore.

pôvodný low level formát už u nových diskov spraviť neje,bránia tomu nové typy mikrokontrolérov,starý typ low level formátu bol možný u starých ATA/IDE/UDMA33 diskov z čias,keď ešte existovali Quantum a podobné ,dnes už zaniknuté firmy,dnes už ten pôvodný LLF prevádza len výrobca,a ním označené a blokované vadné miesta na platniach už nejde svojpomocne "vrátiť do hry",ani už nejde "rozladiť" formátovaním výrobcom primárne nastavené údaje a hodnoty,kedysi na takúto deštrukčnú činnosť existovali aj funkčné vírusy/napr.virus poker a jeho odvodeniny/,ktoré už dnes,pokial ešte kolujú v obehu dokážu len zmazať dáta,inú deštrukciu už neovplyvnia,jediné ako sa dajú disky rozhodiť je elektrický skrat alebo mechanické poškodenie prudkými pohybmi v zapnutom stave...