Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Switche nebo router?

Měl bych dotaz.. chápu funkci routeru a switche o rozdílnost přidělování ip adres struktura sítě. A pod ale mám doma modem od upc který má všechny funkce... takže když chci připojit více připojení Lan kde bude schéma internet-modem od upc- tak co má být dal router nebo switche?
Děkuji za rady a ne jen jak když o tom nevím nemám dělat to a to.
P.s máte í konkrétní značku nebo model k doporučení?

Tači, layery uživateli nic neřeknou. Zkusim to víc laicky.
Modem slouži pro převod (v případě UPC kabelového) signálu na digitální (MOdulator/DEModulator). Stará se o to, aby digitální signál prošel po fyzických drátech.
Switch je "rozbočovač" (přepínač) - umožňuje připojit víc počítačů k jedné krabičce a třeba pak jedním kabelem ji táhnout dál. Uvnitř ví, co je kde připojeno a podle toho nasměruje komunikaci z jednoho portu na jiný.
Router (směřovač) se stará o to, že (hodně zjednodušeně) dostaneš od poskytovatele 1 adresu a router umožní na ni připojit víc zařízení (PC, telefony, TV, ...) tím, že uvnitř přiřazuje každému zařízení vlastní adresu a stará se o překlad adres, když ta zařízení komunikují ven.

"Modem" od UPC má v sobě modem + router + switch (minimálně jeden LAN + wifi). Takže pokud chce tazatel připojit další počítače, stačí mu switch.

chápu funkci routeru a switche o rozdílnost přidělování ip adres struktura sítě. A pod ale mám doma modem od upc který má všechny funkce...

Panáček se cítí jistý v kramflecích, tudíž předpokládám základní znalosti sítí, nebo schopnost dohledat význam na inetu.

A layery jsou jasné jako facka - kdo si najde odpovídající informace, pochopí, netřeba vysvětlovat.

edit: navíc jsi to vysvětlení routeru ještě víc zamlžil. Jasná, jednoznačná a vševysvětlující definice routeru je, že to je zařízení oddělující a zároveň propojující (minimálně) dvě rozdílné IP sítě. NAT, "jednu IP adresu" apod. do toho není vhodné tahat, protože většina routerů nenatuje a není to primární funkce, ale určitá obezlička ipv4 sítí.

Mne zase nepripada ako dobra to ako sa spravas:-).
Btw nesnaz sa naucit ludi naucit vsetko za kazdu cenu. Z mojich vyse 15 rocnych skusenosti som pochopil, ze ludia chcu minimum informacii, akonahle im dodas viacej (hoci spravnych) zbytocne ich meties.
Obom nam je jasne, ze tazatel nevie, co je router, nechape funkciu a mne na rozdiel od teba je jasne, ze mu netreba vysvetlovat. Treba mu povedat, co je prenho najlepsie a co potrebuje, pretoze o to mu defacto ide.
Navyse z mojho pohladu povazujem za nespavne, ze dnes si robi kazdy druhy clovek doma samoadmina, pretoze ludia si stale myslia, ze IT nie je veda a ze to zvladne kazdy. Pretoze ono je to tak, ze ked ten router vybalis z krabice a zpojis kable, ze ono to funguje! Nie je to sice nastavene korektne, ale funguje to. A tym padom maju pocit, ze to zvladli a ziadneho profi iteckara predsa nepotrebuju.
Takze nevychovavajme zbytocne dalsiu generaciu nedopecenych, nedovarenych samoadminov, budem trpezlici, postupne to smeruje k tomu, ze ludia budu nuteni nechat sa o svoje elektronicke zariadenia starat profi firmam, ako sa to deje u aut napriklad, kde aj vdaka elektronizacii postupne vymizlo to domace opravovanie s kladivom a sadou klucov.

Naprostý souhlas s předchozím popisem modemu, routeru, switche pro laiky i celkovým přístupem k tazatelům, ovšem dalším textem to současně popíráš. Když to dotyčnému takhle polopatě vysvětlíš, tak často nějak problém vyřeší, ale do kvalitního řešení to bude mít asi daleko. Záleží, kdo co preferuje, někdy je lepší udělat něco aspoň nějak a hned než to neudělat vůbec nebo čekat pár hodin nebo dní na specialistu, který taky za moc stát nemusí.

UPC poskytuje kabelovy modem Compal, ktery ma v sobe zabudovany WiFi router. Ten se da v nastaveni vypnout. Potom je ale nutny router a podle potreby i switch. Vypnutim routru se odpoji 2,4/5 GHz WiFi. Router v Compalu neni moc spolehlivy. Uz jsem musel kabelovy modem nechat dvakrat vymenit.

Nejak mi tu chybi konkretni informace ohledne UPC, takze napisu, jinak obecne bylo receno vse.

UPC dodava uzivatelum krabicku, ktera je modem+router+switch, tudiz netreba nic dalsiho, pokud uzivatel ma vic pocitacu, tak pripoji dalsi switch. Puvodnimu routeru tak zbydou vsechny funkce a uzivatel si pomoci switche pripoji jen dalsi PC.

Na druhou stranu jsou lide, kteri si routovani chteji resit sami, ja to tak delam tez. Krabicku od UPC jsem tak prepnul do rezimu "Bridge", je to v nastaveni a krabicce v podstate zustala jen funkce modemu (neni to uplne pravda, ale nebudeme situaci komplikovat). Za krabickou mam vlastni router, az k nemu mi jde verejna IP adresa od UPC a vsechno co chci si nastavuji na nem vcetne wifi a NATu.

Zalezi teda jak se sam rozhodnes, pokud koupis vlastni router, prepni UPC krabicku do rezimu "Bridge", ale staci ti i levnejsi switch, potom bude funkci routeru zastavat krabicka od UPC.

Konkretne se teda da neco doporucit, az toto rozhodnuti udelas. Take nevim jak moc velke naroky na sit "za" mas, i podle toho prizpusob vyber.

Ja len dodam, ze toto sa nerobi len z dovodu, ze chcem vlastny router, ale aj z dovodu spolahlivosti spojenia.
Na SK som niekolkym zakaznikom takto nastavoval siet (UPC krabicka do bridge za nim nejake RB) z dovodu, ze sa stazovali na vypadavanie internetu, ci wifi komunikacie a po nasadeni tohoto riesenia bol zrazu z nestabilne UPC routra stabilny UPC modem.