Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Grafická karta bráni riadnemu spusteniu počítača

Moja grafická karta „ATI Radeon HD 5870 1GB GDDR5 PCI Express 2.0 x16“ po 8 rokoch používania v stolnom počítači sa začala chovať divne. Nedovolí spustiť počítač so systémom Windows 10 Pro (x64).

Závada sa prejavuje takto:
1. Spustím počítač stlačením hlavného vypínača na prednom paneli.
2. Chladič v grafickej karte začne hučať na najvyššie obrátky a hučí stále.
3. Na obrazovke sa nezobrazujú žiadne údaje z BIOS (čierna obrazovka).
4. Asi po 10 sekundách sa počítač sám vypne.
5. A takto to ide dookola - počítač sa nespustí.

Zistil som že sa počítač dá spustiť a riadne používať, ale iba takouto fintou:
1. Vypnúť počítač vypínačom vzadu na zdroji počítača.
2. Stlačiť tlačidlo hlavného vypínača na prednom paneli a držať ho stále stlačené.
3. Zapnúť vypínač vzadu na zdroji počítača.
4. Asi po dvoch sekundách prestať tlačiť na hlavný vypínač na prednom paneli.
5. Počítač sa v poriadku spustí a všetko funguje ako sa očakáva ale až do vypnutia počítača.

Závada sa začala objavovať po poslednej aktualizácii Windows 10 Pro (x64), ale neviem či to nejak spolu súvisí.
- vypol som predvoľbu „rýchleho spustenia“
[spusteni.jpg]
- keď dám počítač vypnúť, tak sa vypne dajako rýchlo - nie ako pred závadou.
- keď dám počítač reštartovať, tak sa vypne.

Poradí niekto kde hľadať príčinu?

Vsechno je mozny, ale moc se mi nezda souvislost s aktualizaci Windows 10. Vzdyt muzes hodit na CD nebo Flashku (pokud z ni PC umi bootovat) live CD Ubuntu a spustit ho, potom z Ubutnu pocitac vypni a co to udela pri pristim startu pocitace?

Jestli to nepujde taky, tak mas overeno, ze to s Windows nesouvisi.

Oddelej bocnici a mrkni se, jestli na desce nejsou nafoukle kondenzatory.

Zkus pokusne vymenit zdroj.

1. Pri bootovaní z CD sa problém opakuje. Spustím počítač stlačením hlavného vypínača na prednom paneli. Chladič v grafickej karte začne hučať na najvyššie obrátky a hučí stále. Na obrazovke sa nezobrazujú žiadne údaje z BIOS (čierna obrazovka). Asi po 10 sekundách sa počítač sám vypne.
- takže tento problém asi s Windows nemá nič spoločné.

2. Preveril som kondezátory na základnej doske
Typ procesora: QuadCore Intel Core 2 Quad Q6700, 1600 MHz (6 x 267)
Názov zákl. dosky: Asus P5N-T Deluxe (1 PCI, 2 PCI-E x1, 3 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN, IEEE-1394)
Čipset zákl. dosky: nVIDIA nForce 780i SLI

a nespozoroval som, že by bol niektorý kondenzátor nafúknutý.

3. Takže mi zostala posledná možnosť - obmeniť zdroj. Náhradný zdroj teraz nemám - vyskúšam neskôr.

Mohol by mi niekto odporučiť PC zdroj, ktorý by mal 2 x 6pin napájanie pre grafickú kartu ATI Radeon HD 5870:

[atiOHCxN.jpg]

Mám tam tento zdroj:
[http://imgbank.cz/images/2017/05/20/EPSILON_600.jp g]

To ten zdroj chces hned kupovat? Neslo by si ho od nekoho pujcit?

Jakej zdroj mas ted?

Ono jestli shanis levne a kvalitne, tak vem nejakej Seasonic S12, nevim jestli je tam uz pro grafiku napajeni, ale kdyz tak se da koupit redukce.

Edit: Nebo pro jistotu muzes zkusit i tu grafiku v jinem PC u nejakeho kamose predtim nez budes cokoli kupovat.

No ved potom ako si vypol to rychle spustenie, tak to neni lepsie? Ze sa to vypina okamzite - ano tak ma fungovat skutocne vypinanie. Okamzite.
Rychle spusteni neni vypinanie ale zapisuje celu RAM (trebars 8GB) na disk, preto to trva celu vecnost, a potom hibernuje. Preto je rychle spusteni IMHO hovadina na ntu a ja to vypinam okamzite po instalacii.
Ked mas ale problemy aj bez toho tak je to HW problem najskor teda asi zdroj ale moze byt aj doska alebo nieco v biose blbo (skusit defaults).

Vybral som z počítača zdroj a nahradil som ho zdrojom "Fortron SAGA II 500W" a je po problémoch.

[http://imgbank.cz/images/2017/05/24/ZDROJ_Fortron_  SAGA_II_500_-_obmeneny.jpg]

Výkon zdroje: 500W; SATA: 4; Molex 4 pin: 4; Floppy: 1; PCI-E 4 pin: 2; ATX: 1; CPU 4 pin: 2; PFC: aktivní; Chlazení: aktivní; Ventilátory: 1.

Ďakujem za odborné rady. Problém vyriešený.