Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem síť v bytě

Potřebuji poradit s uskupením sítě v domě.
Mám modem přes kabelovku, byl připojen přes RJ-45 do wi-fi routeru (max ~50mb/s), a wi-fi router přes RJ-45 do stolního PC. O dvě místnosti dál (bytové cihlové zdi) je notebook připojen přes wi-fi.
Uživatel notebooku si stěžoval na vypadávání signálu, a pomalému připojení/načítání. Nedávno nám měnili modem za novější/rychlejší 100mb/s, instalatér prý konstatoval, že router je k modemu zastaralý a máme si pořídit lepší "s dvěma anténkama". Ten jsem teď koupil (prý max 300mb/s) a já v připojení notebooku zlepšení vidím, ale uživatel využívající ho v mnohem větší míře tvrdí, že zlepšení není. Na ukazateli signálu jsou jen 1-3 čárky!
Otázka: 1. když je notebook jediné zařízení připojené na wifi tohoto routeru bere si automaticky nejvyšší možnou rychlost, nebo musím v nastavení routeru zvolit rozmezí kolik mu chci povolit (je to primárně omezené nějakou hodnotou?)
2. je pravděpodobné, že je problém zeď/síla signálu a vyřeším to, když dokoupím dlouhý kabel a přesunu wifi-router do prostřední místnosti (mezi modem a notebook)?
Popřípadě co jiného udělat jinak. Díky za radu

Na ukazateli signálu jsou jen 1-3 čárky!

Je připojen na 5Ghz nebo 2.4GHz síť ? (ma-li modem obě pásma)
V prvé řadě bych opravdu doporučil nejdříve nahlédnou třeba jaky kanál WIFI používáte, popřípadě ho změnit (třeba ze hodně sousedu používá ten samy, může byt rušen atd)

vyřeším to, když dokoupím dlouhý kabel

Kdybych zjistil, ze opravdu nemám jinou možnost , použil bych asi 'PowerLine' , který může jak poskytnou připojeni LAN pomoci portu RJ-45 nebo disponuje anténou Wifi (na wifi přes zed bych nepoužíval 5GHz pásmo, které je na to vice náchylné o proti 2.4Ghz), tím vám nechci vyvracet možnost pouzití "Patch/UTP Kabel".
(viděl jsem zde par šikovných lidi co vypadají ze se v tom určíte vyznají lépe, tak zcela určíte počkej na jejich odpověď)

Ah, TP-Link, dobře, připojte se přes webový prohlížeč do RUTERU najděte na položku : "Chanel", jakou hodnotu tam máte nastaveno ? Jestli 12 nebo 13 tak ho změňte rovnou ("Mode" můžete popřípadě nastavit na 11bgn-mixed).

Pro nastaveni hodnoty pro 'Chanel', mimo AUTO a kanály 12-13 nastavit takový 'Chanel', který je ve vašem okolí nejméně používaný.
(Tak ale je to slabota ten TP no, do otevřeného pokoje asi použitelný, ale chtít kvalitní signal i pre zdi ?! :-| Myslim ze i ty 2-3 čárky je docela konfort. Ale jak říkám, počkejte si na někoho bystřejšího )

2-anténový router bude mít o něco lepší kvalitu signálu a propustnost.
nicméně přes 2 zdi je signál zároveň poškozený množstvím odrazů, nedivím se, že si nějakého velkého zlepšení nikdo nevšimnul.

vyřeším to, když dokoupím dlouhý kabel a přesunu wifi-router do prostřední místnosti (mezi modem a notebook)?

to je jisté.

instalatér prý konstatoval, že router je k modemu zastaralý a máme si pořídit lepší "s dvěma anténkama". Ten jsem teď koupil

asi šlo původně o nějaký géčkový shit, když říkal že je to staré.
teď čtu, že nový tplink wr841 = lowend s jednoduchým nastavením. za 5 let tomu (jako všem čínským krámům) odejde napájecí adaptér.
antény to má, čili problém je se zdmi. ať si je vybourá ten, co si furt stěžuje.

jestli máte sousedy, podívej se, že nevysíláte na podobném kanálu, to se pochopitelně ruší (když je tvůj vlastní signál zeslabený přes zdi).