Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Windows Defender ve Win10 vykřičník

Ahoj,
otec pouziva na zabezpeceni notebooku Windows Defender (Windows 10 Creators update) a v systray se mu zobrazuje ikona Defenderu s zlutym trojuhelnickem a v nem vykricnik. Jemu to je jedno, ale me to stve. Nevite jak se toho trojuhelnicku zbavit?

Kdyz Defender rozkliknu, tak vsechno OK a ma tam vsechno zeleny fajfky, databaze aktualni, kontrola probehla a nenasly se hrozby, proste vse OK, nechapu co to zobrazuje za vystrahu a nikde to Microsoft nepise. Myslim si, ze zase neco v Creators update posrali, predtim to nedelalo, ale buh vi co. Setkali jste se s tim nekdo?

Nainstaloval jsem si doma konecne ten Creators update, ale musel jsem sam pres ten nastroj od MS. Oni mi ten update nechteli nabidnout, Ind je proste divnej.

Nicmene k veci, zatim OK az na jeden detail. Ja nemam na stite v systray zluty trojuhlenik s vykricnikem jako to mel otec na notasu. Ja tam mam rovnou cerveny krizek. Asi mam nezabezpecenej pocitac a lezou na me viry. ]:)

Ne, neni tomu tak. Jen v ovladacich panelech pozustatku z Windows 7 mam vypnuty Windows Firewall a Centrum zabezpeceni hlasi, ze jako firewall je pouzit PrivateFirewall a vse je OK. Ne tak ve Win10 dlazdicovem Nastaveni pocitace. Tam je nove take Centrum zabezpeceni ala dlazdice Win10, vsimnete si te schyzofrenije Microsoftu - dve centra zabezpeceni. No tohle Win10 Centrum zabezpeceni mi hlasi, ze "Pouzivate jineho poskytovatele antiviroveho programu" (Ne, nepouzivam, mam Windows Defender) a Firewall ochrana hlasi, ze je vypnuta.

Proste a jednoduse ty idioti z Microsoftu urcite tahaji hlasku k Firewallu do Antiviru a do nastaveni firewallu se naopak nedostane ta informace, ze pouzivam vlastni. Ach jo, do vanoc to jiste Microsoft opravi. :-/ No nebudme zbytecne optimisticti.

A proč čekáš než ti příjde? Já upgraduju kdy chci a chci co nejdřív, takže upgraduju na nový finální build hned když je v insideru, takže 15063 mám už od března. A instaluju nebo upgraduju z instalačky.
Osobně všechny nesmysly z instalačky vyhazuju, takže tam nemám provisioned aplikace, skoro všechny inbox aplikace, defendera (včetně SecHealthUI, to je to nové centrum zabezpečení včetně té ikonky v tray), telemetrii a hromadu dalších zbytečností. Naopak instaluju starou dobrou normální kalkulačku. Takže nějakou ikonku v tray fakt řešit nemusím.

Bylo zvykem u predchozich verzi Windows a funguje to tak i na linuxu, ze se uzivatel o aktualizace nemusi starat. Ja se o to starat nechci, ale stavala me ta hlaska, ze brzo prijde Creators update, kterou jsem tam mel uz dva mesice.

Windows Defender chci, da se nejak zbavit toho SecHealthUI s tou ikonkou bez toho aby me to odinstalovalo Defender, ten bych chtel ponechat?

SecHealthUI se zbavit určitě jde.
Těch možností je hned několik.
Když jsem prvně instaloval RS2 tak jsem problém SecHealthUI musel řešit z pohledu nainstalovaného systému (to jsem netušil, že tam něco tak otravného je), což je trošku těžší, osobně jsem to řešil tímto postupem, který jsem popsal tu:
https://forums.mydigitallife.net/threads/how-do-i- uninstall-mixed-reality-portal-and-windows-defende r-security-center.73704/#post-1333724
v tom příspěvku je i odkaz na další variantu, stejně tak i v tom vlákně jsou myslím popsané další varianty. Jen upozorňuju, že je to relativně složitý postup a pokud člověk neví, co dělá, tak si může rozhodit všechny metro aplikace.
A pak už jsem vždy řešil problém SecHealthUI z pohledu instalačky, což je daleko jednodušší, stačí smazat klíč:
\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Appx\AppxAllUser Store\InboxApplications\Microsoft.Windows.SecHealt hUI_10.0.15063.0_neutral_neutral_cw5n1h2txyewy
v reghive software v instalačce, to v tom vlákně na mdl zmiňoval abbodi1406 tu:
https://forums.mydigitallife.net/threads/how-do-i- uninstall-mixed-reality-portal-and-windows-defende r-security-center.73704/#post-1335997
V obouch případech to řeší odregistraci případně neregistraci SecHealthUI, pak se ještě můžou dočistit soubory SecHealthUI a klíče v registru tak, aby to bylo validní i v sfc a ScanHealth (dělám to).
Někde jsem dokonce viděl, že stačí zakázat nějakou službu, ale to si už nepamatuju, zkus si pozjišťovat prvně to. Já se o to pak přestal zajímat, když už SecHealthUI mám odstraněné přímo z instalačky.

On Krakatoa, aljas mánička, Milan Král, špekuluje s Defenderom do nemoty, až musel opakovane preinštalovávať a znovu upravovať inštalačky desiny kvôli Defenderu lebo mu padal OS.

Defender je v desine prekliate prešpikovaný, ako prerastený, mastný bůček.

Ikona Defenderu je prepojená s GUI a tej sa nezbavíš ani v Registroch. Samozrejme žltej výstrahy sa dá zbaviť v pohode, ale ak klikneš na zabezpečenie Defender, desina zhodí okno, okno zostane hluché.

Osobne som tiež vyrazil Defender zo všetkých Windows v poradí až po desinu (je dôležité Defender vyraziť nielen z dvoch zložiek, ale aj z Registrov) lebo neznášam bonzujúce, spomaľujúce šmejdy z radov AV, pravda, okrem integrovaného firewall a súboru hosts, ktorý mám rokmi dôkladne vyšperkovaný s eliminovaním aj tzv. bezpečných serverov, ktoré hojne využíva MS v prípade Telemetrie, Ceip a Appraiser. Tie sa tiež nedajú odstaviť v Plánovači úloh.

Ale to sfc a ScanHealth jsem myslel až pokud se odebírají soubory a až se prostě dočišťuje. To základní, aby SecHealthUI nefungoval, je jeho neregistrace/odregistrace. A to je validní tak jak tak, protože se provádí korektně, akorát že inbox appce se nastaví to, že není inbox, což se může, tedy může to provést někdo, kdo tomu rozumí, jinak by to MS neumožnil, aby se inbox appce dal změnit parametr tak aby nebyla inbox a dala se pak odregistrovat, případně aby nešla vůbec zaregistrovat. Nechápu proč si to tu někdo nevyzkouší aspoň ve virtuálce, ať se tu na ten postup nedíváte jak na něco, co pokazí celý systém :-D.
Mimoto třeba NTLite i ve free verzi umí odstranit defender včetně SecHealthUI, umí to i další programy, to by tam bylo, kdyby s něčím zásadním byl problém? V případě třeba nainstalovaného SecHealthUI je složité akorát to, že pokud je inbox nainstalovaná, tak ji odregistrovat člověk může jen pokud to dělá třeba jako trustedinstaller, změní ji na neinbox a validně ji odregistruje a pak se klidně smaže podobně jako v instalačce. Ale asi nemá cenu abych se to pokoušel nějak vysvětlovat :-(