Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zalohovaci program ktery vybrat

Ahoj,
chci se zeptat na zkusenost se zalohovacimi programy, vytvareni image disku a prirustkove zalohy.

Pouzivam EasyUS Todo Backup, ale nikdy jsem neobnovoval a prave jsem se nekde docetl, ze ten program neni prilis spolehlivy a stava se, ze ten image na novy disk neobnovi.

Nasel jsem free program, ktery neznam AOMEI Backupper a ze zacnu pouzivat ten, jenze jsem ted koupil SSD a u nej je bundl na Acronis True Image HD.

Tak, jestli tu nekdo ma zkusenosti, tak ktery z nich je nejlepsi? Pripadne pouzivat jeste nejaky jiny, ale mel by byt uzivatelsky privetivy.

Tipuju to na ten Acronis, ale rekl jsem si, ze se pro jistotu jeste poptam.

když ten acronis nemusíš kupovat a máš ho zdarma, už nemusíš hledat dál.
+ pokud je to .exe instalačka, hodí se udělat si z něj záchranné boot médium, to pak jde používat i na jiných pc.
+ k nainstalované verzi ati2015 šel od acronisu stáhnout doplněk universal restore, pomůže při obnově na jiný hw (neřeší aktivaci windows, ta je na uživateli). doplněk se pak objeví jako nabídka toho boot cd.
+ od win7 je v bootloaderu zapsaný identifikátor disku, a.t.i. má zatrhávátko při obnově. (u sw pro migraci disků je to nutnost, jinak klasika 0xc000)
- přímé klonování disku umí jen nainstalovaná verze acronis t.i., boot verze pracuje jen z-do image. (běžné verze, "hd" neznám)
- acronis léta trpěl nectností, že nepoznal nejnovější hw. máme verzi 2015, v průmyslu se ty chipsety aktualizují pozvolněji, teď používáme 4.generaci intel (pce-5128). support končí 2020, až pak se budem starat. (serverové verze ten problém neměly)

EasyUS Todo Backup ... nekde docetl, ze ten program neni prilis spolehlivy

tipuju, že to je rukama. do komentářů píše různý lid.
taky jsem párkrát zažil, že po využití funkce split v acronis disk director už ten systém nenabootoval a nedivím se.

AOMEI Backupper

mám za to, že free verze je jen boot cd a ta že umí jen klonovat disky, nejde použít k zálohám do image.

ještě vyzkouším system-backup.html, i když má odporný vzhled.
hledám právě user friendly náhradu online zálohovadla pro xp a w7.

i paragon sw cosi nabízí, ale jejich dlaždicoidní screen je už mimo veškeré estetické kategorie.

Tak vyzkouseno:

Aomei Backupper Standard Free - ma vsechny potrebne dulezite funkce vcetne inkrementalnich zaloh, vyjimkou jsou vyjimky. Pokud delam zalohu disku, nemohu z nej vyjmout zadnou slozku a musim to udelat komplet, zatim to neni problem, ale do budoucna bych nechtel zalohovat slozku s hrama, zbytecne budou zabirat misto, kdyz v pripade problemu se daji znovu nainstalovat ze Steamu.

Acronis True Image HD 2015 - take obsahuje dulezite funkce pro zalohu a obnovu disku, ale je vic ochuzeny a to neni volne zadarmo, mam ho jako bundle ke Crucial SSD. Bohuzel neumi ani ty vyjimky slozek a umi jeste jen full backup, inkrementalni zalohy jen po zaplaceni upgradu.

Jinak ale jsem se rozhodl, ze ponecham oboji programy zatim a zvazim koupi upgradu Acronisu, ale uvidim zda me neodradi cena. :-/

v chipu teď nabízí O&O DiskImage 10 Professional, za tu registrační cenu umí to samé co full acronis.

k acronisu: pokud ti na ostatních pc stačí záloha/obnova jen z boot cz, dá se stáhnout jejich oficiální anglické .iso.
k placenému acronisu: výhodou je stáhnutelný doplněk universal restorer, to se občas hodí.

jsem zvyklý zálohovat systémový disk jako full oddíl, udržuju tak poslední 2 zálohy. uživatelské soubory nikdy netahám na systémový oddíl.
data už jen kopíruju, já je nepotřebuju mít v komprimovaném archívu. ale zase se tím dá udržovat historie souborů.
anebo ta volba přírůstkové zálohy - zásadně nepoužívám, protože nevěřím, že to kdokoliv jiný bude umět obnovit.

mým vysněným zálohovacím programem je takový, který umí klonovat win7 a který je zároveň plně konfigurovatelný i z příkazového řádku. zatím to nemám dořešené.

No predpokladam, ze upgrade za 30 je jen na starsi plne verze a ne na tu moji osizenou a plna cena toho Acronisu je 50, coz neni zrovna malo. Aspon kdyby to bylo na 2 pocitace, ale je to jen 1 licence, tak moje nadseni nulove pro to si to kupovat.

Este teda ten bundle je verze 2015, koupit se da jen novejsi 2017, jak je to s vytvorenyma zalohama mezi tema verzema? Da se normalne pokracovat tam kde jsem skoncil a bude umet 2017 pracovat se zalohou vytvorenou v 2015?

A potom jeste bokem dotaz, jestli pripadne je kompatibilita i mezi novou 2017 a starou verzi 2013?

v minulosti jsme hodně zálohovali verzí 2011, vždy to šlo obnovit i novější verzí 2015.
verzí jsme používali více, zatím nikdy nebyl s novější verzí problém.

boot cd lze testovat až do příchodu mayů:
AcronisTrueImage2017.iso

na jednom pc mám nainstalovaný disk director + true image (občas prodávají bundle za asi 1600) a k tomu stažený universal restorer. používám to jen k výrobě bootovacích médií, která jsou boží.

zatímco nainstalovaný ati od verze 2012+ je neskutečně otravný moloch, který já nemusím a zabíjím mu obtěžující věčně cosi šrotující služby. ale na 4+ jádrovém cpu, 8+ gb ram a systémovém ssd snad nebude poznat. (když člověk přežije hnusné gui).

pro pravidelné automatické zálohy pár set pc používám jiné řešení, které je skoro dokonalé jen pro xp, tím myslím i přenášení image na jiný kus stejného hw.

V každom prípade nedaj na rady. Prešiel som veškerými backuppermi od prvého Ghost z dielne Norton Symantec, ale objektívne konštatujem, že SW zn.: EaseUS Todo Backup (používam Workstation) je dnes absolútna jednička na trhu. Free verzia pracuje síce pod jadrom Linuxu, nepozná WinPE, ale bežnému užívateľovi stačia tieto funkcie. To, čo požaduješ, prírastkové a rozdielové metódy s časovým nastavením záloh, je plne k dispozícii.

Dokáže spraviť tzv. dual boot, zavádzací sektor na pevnom disku určený výberom pre EaseUS backup todo (Tools-EnablePre OS) po načítaní Biosu. Z uvedeného nie je nutné vyrábať externé médium a onanovať sa s nejakou bootovacou fleškou či kotúčmi v prípade totálneho krachu s pádom poškodeného či zavírovaného systému. Ideálne, ak máš skomprimované zálohy OS napríklad na druhom logickom oddiele alebo druhom pevnom disku po ruke. Tiež je táto voľba výhodná pre paranoika, ktorý zvolí 24-hodinovú obnovu zo zálohy. Než vstane od mašiny, po automatickej obnove, na druhý deň, má čistý a vyladený systém na systémovom oddiele, ako maľovaný. Iba cvrkne do klávesnici či myši a pokračuje s čistým štítom.

Verzie Workstation a viac dokážu obnoviť OS pri výmene HW komponentov z pôvodnej zálohy.

Z hotovej zálohy *.pbd vyrába EaseUS backup súbor určený pre virtuálku OS.

---------------------------
Zálohy rob výhradne pri uspatom OS pod WinPE, nie live, lebo si narušíš integritu dát, ktorá hrozí hlavne pri obnove systémového oddielu.

Výhodné je vyrobenie extra zálohy aktívneho oddielu s bootmanažérom pri x64 bit. spôsobom "sector by sector", čím sa eliminuje windowsácke písmenkovanie oddielov značených podľa abecedy.

EaseUS backup je nutné naučiť sa ovládať, pritom jeho natívna tirvialita je určená lamám. Dnes by tupci radi mali jeden button na všetko, lenže pri tak citlivom SW akým je bitová záloha dát, sa to nedá.

Aiomei backupper sa k tomuto spôsobu približuje. Jediná výhoda Aiomei je jeho rýchly algoritmus, tuším najrýchlejší medzi zálohovacím SW na trhu. Len či nerobí chyby pri čítaní bitov z disku, to je vo hviezdach. Ešte-že sú OS tak inteligentné, že si dokážu s drobnými chybami poradiť.

Ešte jednu dôležitú drobnosť som opomenul napísať.

Nikdy nemeň veľkosti systémových oddielov, prípadne nezasahuj do ID logických oddielov so systémom (väčšina je nastavená na 0x07 pri alokačnej tabuľke NTFS) lebo prídeš o funkčnú zálohu aj keď táto bude v 100% stave.

Totižto zálohovací SW nedokáže jedným krokom napraviť veľkosť systémových oddielov do pôvodného stavu aký bol v čase zálohy presne na bit, reštartovať mašinu, aby sa údaje zapísali do MBR (GPT) prvého sektora, a až po reštarte znovu pokračovať v obnove z recovery zálohy. Sú to dva úkony s ktorými sa vývojári backupperov akosi pozabudli na "kresliacom prkne".

Ale pre mierne skúseného užívateľa sa dá aj tento neduh napraviť manuálnou cestou aby spojazdnil zálohu OS po zmene veľkosti systémového oddielu.
EaseUS Backup som si obľúbil tiež z dôvodu, lebo sa dajú zo zálohy priamo v gr.prostredí OS rozbaliť v exploreri Windows skomprimované dáta k nahliadnutiu, tj. konkrétne zložky a súbory, pričom je ich možné zároveň voľne extrahovať priamo na určené miesto (vyčenčovať aj na pôvodné úložisko) ak to dovolia prístupové práva alebo systém, prípadne do inej zložky určenej k novej úprave. Týmto sa dostane užívateľ k zamknutým súborom či priamo k súborom kernel Windows k ich reverznej dekompilácii.

Tak myslim, ze se da uzavrit, je tu pekne doporuceni jak na EasyUS ToDo, tak na AOMEI Backupper a Acronis True Image.

Ja sel do posledne jmenovaneho, ale jiste budou i zbyle dva vyborne, nakonec i ceny jsou podobne. Z free (bundle) verzi bych rekl, ze umi nejvic AOMEI Backupper.