Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Externí disk - soubor nejde otevřít

Dobrý den,

usb externí disk (Seagate Expansion Portable) se po připojení načte, ale když chci některé soubory otevřít, hlásí mi, že soubor nelze otevřít - původně otevřít šly. Dalších cca 80% otevřu bez problémů. Zkusila jsem jeden soubor, který nešel otevřít, nahrát znovu a otevřu ho.
Když disk připojím k jinému zařízení, problém je stejný.

Poradíte, co s tím?

Poznámka: externí disk není zálohovací, ale používám pouze k přenosu dat a odpojuji - bezpečně odpojit hardware

Děkuji

Jdou soubory zkopírovat? Pokud ano, jdou pak zkopírované soubory otevřít?
Pokud nejdou zkopírovat, jsou poškozené. Pokud po zkopírování nejdou otevřít, jsou poškozené.

Zkus spustit nja disk kontrolu disku - přes pravou myš v tento počítač / Nástroje

Vždy odpojuji přes ikonu bezpečně odpojit a pak vytáhnu (kolegové si kvůli tomu ze mě dělají legraci:-)
Večer udělám kontrolu. Chci se ještě zeptat - pokud mi ukáže nějaké vadné sektory, je disk k likvidaci (i když asi těch 80% souborů je OK)?

bezpecne odpojit a 3 minuty pockat, kolegove at si tukaji kam chteji, ale kazdej znalej ajtak to dela prave takto.

jinak, pokud budou vadne sektory, data vykopiruj pryc a zformatuj disk (pozor nesmis zatrhnout rychly format, tudiz to dej pres noc), nasledne disk pouzivej a kontroluj treba pres crystaldiskinfo, jestli vadne sektory opet naskocily a jestli budou pribyvat, ja tu onehda resil 2 vadne sektory na disku, pak to byly 4 a posledni udaj uz mam 254 vadnych sektoru. Disk je stale funkcni ale samozrejme nelze na enj uz umistit nic, co bych nemel zalohovane, v podstate uz jen cekam, kdy to odejde uplne. :-)

Kontrola disku - vadné sektory - formátování (dík za radu formátovat přes noc:-)

Crystaldiskinfo - kontrola v jakém intervalu? vyhodnotí mi další vadné sektory? opět formátovat nebo to mám brát jen jako info?

Teď mi tady kolega radí zkusit obnovu vadných sektorů.
Hm, za 1)nevím jak, za 2)si myslím, že pokud je disk již nějak poškozený, tak to nemá smysl a nechám ho dožít:-)

Nekdy disk nahodi vadne sektory nejakou nahodnou chybou a dlouhym formatem se oznaci a na to misto uz disk nezapise data.

Otevres crystaldiskinfo a mas tam napsany pocet vadnych sektoru u disku, bude-li tam treba 2 a za tyden kouknes a zase dva a za tyden zase, tak proste to byla nejaka nahodna chyba a disk je stale pouzitelny. Ma pouze 2 vadne sektory. U meho disku to probihalo tak, ze byly 2, pak 4, pak 8. provedl jsem dlouhy format a byla 0 vadnych sektoru. Pak jsem se koukal dalsi den a byly zase 2, potom dalsi den 4, pak za nekolik dni uz tam bylo 90 a za dalsich nekolik dni tech 250. Disk evidentne skoncil a cokoli bych na nej zapsal, uz nikdy nemusim dostat zpet.

kolega radí zkusit obnovu vadných sektorů

Nic takoveho neexistuje. Duvody jsou vyse popsane.

Nejaky napr. HD Tune (download.html tajat ten druhy nizsie, ne Pro) by mohol vediet scan povrchu (karta error scan) aj na USB disku, mozes to skusit. Predtym odskrtnut quick (rychly), nech to scanuje vsetky sektory a ne len kazdy 150ty.
Potom budes vediet ci su tam vadne sektory a kde a kolko. Disk ich moze premapovat ak sa na nich zapise alebo utilita od vyrobcu disku to vie.

Provedla jsem opět kontrolu disku a nyní žádné vadné sektory - předpokládala jsem, že budou přibývat, viz komentář od redmaxe.
Průběžně na disk kopíruji nová data a žádné problémy se již nevyskytly.
Lze předpokládat, že disk je tedy OK? Už jsem uvažovala totiž o koupi nového