Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem OScilator

Dobrý, bol by tu niekto dobrý a pomohol mi vypracovat tieto ulohy? Snažil som sa najst na internete ale nejak som nevedel čo je čo nevyznam sa v tom.

1) Napíšte princip colpitsovho oscilatora

-akú úlohu ma cievka v tomto obvode

-akú úlohu maju kondenzátory

-akú úlohu ma tranzistor, prečo je tam

2) Prečo su definované podmienky kmitania

-o čom hovorí amplitudov, čo sa stane ak nebude splnena

-o čom hovorí fázová, čo sa stane ak nebude splnena

3) NAkreslite a slovne popíšte závislot impedancie od frenkencie pri oscil. riadených kryštálom.

Je to písomka ktorú som totalne zbabral a na dalšiu hodinu idem z toho odpovedat. Dakujem.

takze to zavesis sem, aby sme to za teba spravili, zatial co ty sa zadrbavas niekde v prdeli?
Co si robil ked ste to v skole brali? A nehovor ze ste to nebrali, to by to dobabral kazdy.
Bez si to googlit a uc sa, internet nieje na to aby za teba robil tvoju pracu.

Dufam ze sa tu nenajde obetavy exot, ktory ti to vypracuje, pretoze by si zasluzil facku. Za to, ze prispel k tomu, ze si sa nic nenaucil.

Preboha :D a ja zas dúfam že tu niesu len exoti ktorý sa nudia a hejtuju tu.. Ja fakt potrebujem len pomoc lebo tomu nechapem a neviem.. Dobre napriklad mam napisane o čom je colpitsov oscilator aleeee proste nikde nemam napisane načo tam je ta cievka a čo robi ani neviem žeby sa dačo take na hodinah spominalo abo tak. ALebo čo sa stane ak nebude splnena amplitudova podmienaka.. viem len čo to je...

Jako student IT už jsi určitě obejvil wikipedii:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Colpitts%C5%AFv_osci l%C3%A1tor

Těžko se ti bude vysvětlovat princip konkrétního oscilátoru, v tomto případě Colpittsova, když jsi nepobral princip základního LC oscilátoru.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rezonan%C4%8Dn%C3%AD _obvod (tohle si nastuduj jako první)
Oscil%C3%A1tor
LC_obvod

Zjednodušeně obecně - cívka a kondenzátor tvoří rezonanční obvod. Tranzistor tam je od toho, aby vyrovnával útlum kmitů způsobený činným odporem obvodu.

Tie otazky to tiez vymysla asi magor, aku ulohu ma cievka, kokso, no asi spieva operu alebo po veceroch umyva zachody, to su otazky. aku ULOHU :D

Mas aspon predtsavu jak funguje cievka samotna, kondenzator, tranzistor? Ak ne, tak najprv studuj to, lebo inac obvody s nimi nepochopis nikdy.

L a C dokopy vzdy tvoria rezonancny obvod, pretoze C sa vie nabit na nejake napatie a L vie ukladat energiu ked cez nu prechadza prud a prud sa cez nu moze menit len pomaly. Takze si predstav hojdacku, ked je naklonena tak je "nabita" na nejaku vysku (napatie) a nema ziaden prud (rychlost), ale kedze je to hojdacka tak sa to napatie (kondenzator) zacne premienat na prud (cez cievku) a ked sa ten C uplne vybije (hojdacka v stredovom bode), tak ale hojdacka ma energiu vtedy pohybovu (u oscilatora prud v cievke) a zacne to zas nabijat kondenzator opacnou polaritou (hojdacka ide zas hore ale na opacnej strane) a znizuje sa jej rychlost (prud cievkou).
To bol popis skor paralelneho LC obvodu, u serioveho je to podobnne len trochu inac.

Pri kazdom kmite vznikaju nejake straty takze sa hojdacka vzdy zastavi, ked do nej nikto nedodava energiu furt (nejaky ujo co do nej strka). Na to tam je ten tranzistor, aby dodaval energiu ale musi ju dodavat v spravnej faze (faza je akokeby poloha hojdacky) ptz ked do nej budes strkat v blbej polohe blbym smerom (blba faza), tak ju namiesto kmitania zastavis.

Len to takto nevysvetluj ucitelovi, lebo ho asi porazi. On tam chcem mat svoje ucene termity ehm terminy.

... konkretne odpovede na tie otazky si najdi googlom, ked nenajdes SR tak anglicky.
1) pojednava o https://cs.wikipedia.org/wiki/Colpitts%C5%AFv_osci l%C3%A1tor
2) pojednava vseobecne o oscilatoroch napr. http://alzat.szm.com/Oscilat/vznikkmi/vznikkmi.htm mas dole podmienky kmitania. uz som to pisal u tej hojdacky, jedna podmienka hovori ze musis do toho strkat energiu aby to odkopy davalo tej energie na kazdy kmit >1, a druha hovori ze tu energiu musis strkat v spravnej faze. Len to tam je vypotene vedecky. Ked to splenen nebude, tak to prestane kmitat.
3) je o krystalovom oscilatore, to je vpodstate mechanicky, privedenim napatia na krystal kremika sa ten mechanicky ohne (to je taka vlastnost krystalu kremika) a ked sa potom po nejakom case ten krystal vrati do povodnej polohy tak sa zmeni napatie na tych jeho elektrodach a potom oscilator vie ze preklopit napatie a tak dokolecka. Vedecky popisane to mas na google Crystal_oscillator
Jaku ma krystal pri tych kmitoch impedanciu mas tiez na google https://www.google.de/search?q=crystal+oscillator+ impedance&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahU KEwjW5KvpnrvUAhXrIMAKHcmcDFYQsAQIRw&biw=1367&bih=9 06
Existuju 2 typy oscilatorov jeden pouziva seriovu rezonanciu a druhy paralelnu.

To uz v skolach zrusili ucebnice ci co?