Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Proč je OpenVPN tak pomalé?

Zdravím,

mám server, který je na lince Down 30Mbit/s a UP 60Mbit/s. Na serveru je nainstalovaný open vpn server (windows) a na clientech mám taky windows open vpn client. Spojení funguje, word excel dokumenty docela lítají (mají malou velikost).

mám clienta, který je na lince Down 100Mbit/s a UP 100Mbit/s. Když dám stahovat třeba 10MB soubor ze serveru do clienta, tak přenosová rychlost je 220KB až 260KB za sekundu, což je úplně nepoužitelný.

Když dám stahovat ze serveru soubor přes soubor.mp4, tak mi to stahuje do clienta okolo 2MB až 2,5MB za sekundu.

Chyba není určitě v konektivitě mezi clienty atd. Proč tedy to OPEN VPN je tak strašně pomalé? A jak to dostat na hranici UPLOAD linky? Děkuji.

Tvá ukázka symetrické šifry je ovšem zcela mimo. Musíš si uvědomit, že moderní šifrovaný kanál využívá NĚKOLIKA RŮZNÝCH šifrovacích metod - každou k něčemu jinému. Nicméně pro samotný přenos dat se používá asymetrické šifrování (pár veřejný/soukormý klíč), typicky nějaký druh RSA nebo DH. Husťáci používají pak El Gamal nebo eliptické křivky.

Obecně platí:

nejrychlejší: AES
středně rychlý: NTRU (cca 15x pomalejší)
pomalý: DH/RSA (a to zásadně)