Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ryzen PC do 1200€

Dobrý večer. Konečne nastal čas na nový PC. Bol by určený hlavne na hry, ale aj na občasný PS, edit videa, programovanie... Do 1200€ by sa mal zmestiť PC a monitor.

Procesor som uvažoval nad RYZEN R5 1600. MB + RAM neviem... Rád by som niečo s vyššou frekvenciou.

GPU sú teraz všetky vypredané... Je aspoň nejaký odhad kedy by boli dostupné? Rozmýšľal som nad RX580 GIGABYTE AORUS XTR 8GB.

Monitor netuším...

Bol by niekto taký dobrý a navrhol mi zostavu? Ďakujem

Procesor plánujem pretaktovat na úroveň 1600x.

To nemusí nic znamenat, OC u RYZENU bych nějak nedoporučoval, nebo alespon nejaké vyší takty (a vůbec nešahat na RAM, NB), navíc 1600 vs 1600X(XFR) není jen o samotném taktu CPU, 1600X je na OC vhodnejší (několikrat měřeno, převážně na deskach MSI, Asrock, kde při přišlápnutí na 1600X jde v OC pošoupnou "stabilně" podstatně výš) určitě zvol ZD postavenou na CHPST X370, i když rozdíl nemusi byt hned obrovský , ale to přirovnani ""přetaktuju 1600 a mám 1600X je takové"" :-) . . .

RAM... Akú frekvenciu kúpiť? X370 je nutné?

To zaleží od výrobce, některé desky mají (měli problém) držet 2400MHz, po několika UPs 2666MHz snad rozjede každá na 2666MHz dle desky, u kazdého výrobce desky máš položku 'kompatibilita RAM' kde najdeš desítky RAM které jsou kompatibilní (které by meli být kompatibilni) tak to zkus mrknout.
(mě alespon uvedené RAM z "compability list" vždy jeli)

X370 je nutné?

- Tak nutné :-), určitě bych ho doporučil, navíc pro OC. Proč ? Stabilita celého OC(= i zvýšení napětí) bude záležet na celkovém osazení tvé ZD desky, horší osazení, horší stabilita.
(v horších případech i poškození, kde vyší napětí/víc OC = víc MHz = víc xV, neustane a klekne)
- Nemám sice vyzkoušenou jednu stovku RYZENů ale s tou lehkou dvacítkou jsem vždy přišel k nejlepšímu výkonu a stabiltě s kombinaci : 1600X a X370 + RAM 2666MHz/3000MHz
(u 1600 když ho pretočís hned ted, nezbyde ti žádná rezerva napotom :i:)

taktovat bez zvýšenia napätia,

To by bylo hezké :-) , ale bohuzel takle to nefunguje, kdyz chceš jet rychleji musíš "šlápnout na plyn" = "vetsi spotřeba pohoné hmoty"/ˇV u OC je to to samé, chceš OC tak přidáš treba na zakladnim VCore.
(OC vždy bylo něco za neco, vyší vykon ale vyší teploty, vyší vykon ale vyší spotreba, vyší vykon ale draší material od zakladni desky, PC case az po CPU Cooleru, vyší vykon vetsi nestabilita, vyší vykon kratší životnost atd atd kde v poměru CENA > VYKON, OC vychazí spíše jako koníček než reálný přínos)

- Můžu se zepat, proč jsi tak hnaný tim OC ? Co od toho čekáš ? Jestli více FPS tak tě budu muset zklamat, na uziti prevazne HRY jsi měl radeji zakoupit INTEL, OC u RYZENU jak jsem psal výše bych nějak nedoporučoval, radeji kup CPU uz s MHz které potrebuješ, zakoupit CPU a hned ho OC protože ti chybí výkon je postavané nahlavu :-)