Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna HDD a instalace operačního systému

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli může provést výměnu HDD a instalaci operačního systému u notebooku, řekl bych amatér, jelikož by to jistě vyšlo levněji než v opravně.

Přemýšlím nad výměnou HDD již delší dobu, jelikož často při většímu objemu dat ke čtení disk "zamrzá", vyjede na 100%, ale nedělá téměř žádné procesy, max. do několika kb za několik vteřin a to trvá okolo 5min než se zase rozjede.

Na správný výběr disku jsem se ptal již před nějakou dobou: http://pc.poradna.net/q/view/1704305-nahrada-hdd-v -notebooku
Vybral jsem tedy "Wester Digital 1TB" o formátu 2,5.

Dále by mě zajímala především samotná výměna disku a poté instalace operačního systému. Samotnou výměnu disku chápu, ale nejsem si jistý se silou utažení disku v notebooku. Dále instalace operačního systému - Při koupi mého notebooku jsem dostal USB flash disk se zálohou, popravdě víc o tom bohužel nevím.

Dá se tedy provést instalace pomocí flash disku se zálohou, který jsem dostal při koupi? Případně potřeboval bych klíč k aktivování operačního systému?
Nejvíce by mi asi pomohlo nějaké popsání postupu a také napsání, co by šlo a co ne, abych si v tom všem udělal pořádek, moc děkuji.

Přikládám screenshoty při spuštění Windows System File Check tool a následnému zamrznutí HDD.

Pokud bude potřeba ještě nějaké info, pokusím se zjistit. Moc děkuji za odpovědi. :-)

CPU: Intel Pentium 2020M 2,40GHz
GPU: Nvida GeForce GT 740M
RAM: 8GB

V příloze jsou screenhoty, myslím, že nich toto info jde zjistit. :)
Z těchto specifikací si myslím, že zrovna slabý ntb to není. Chybu už jen z časové osy ve správci úloh vidím sám.

Ještě dodávám, že disk je měněný asi zhruba před půl až tři čtvrtě rokem a problém u tohoto disku jsem měl víckrát.
Další info o mém disku lze najít na předešlém dotazu, na který jsem dal odkaz již v tomto tématu.

Navíc, téměř žádný scan notebook není schopen dokončit, jelikož jakmile "zamrzne" a poté se rozjede, většina scanů reaguje na "zamrznutí" tím, že nebyly úspěšné a vyžadují opětovný scan a tam se problém opět opakuje.

Info, které nebylo poskytnuto na tomto ani předešlém tématu, můžu zjistit, jen se stačí zeptat.

nejsem si jistý se silou utažení disku v notebooku.

další prázdninový troll, co si sem přišel dělat srandu.

bez-nazvu1.jpg bez-nazvu2.jpg

neschopnost normálně pojmenovat obrázky avizuje další potíže: třeba to, že rychlost 200 kbyte/s někdo pokládá za problém a 100% vytížení disku.

Musím vás ujistit, že žádný troll to není. Vycházím z toho, že jsem někde četl, že pokud se šroubky utáhnout moc nebo málo a stačí k tomu i malý rozdíl, pak disk se nemusí načíst nebo něco takového.
Jak říkám, dělal bych takovou výměnu poprvé, tak se chci raději na vše zeptat v dobrém smyslu a ne potom případně něco zvorat a aby byl disk za 2k na vyhoz...

Navíc nemohl jsem to v tu chvíli pojmenovat jinak, jelikož během té kontroly se disk zadrhával neustále a jakmile se zasekl, tak nebylo možné téměř nic dělat. Odpověď jsem v tu chvíli tady psal stylem, že jsem napsal možná tak jednu větu, pak se to zaseklo a čekal jsem kolikrát několik minut, než to zase naběhlo. Procesy v řádech kb to dělá párkrát v rozmezí několika vteřín až minut. Jsou to takové malé procesy, které mi během zaseknutí toho disku načtou leda tak okno nějaké aplikace, kterou jsem se předtím pokus zapnout.

A ještě opakuji, že tento problém s diskem se stává jen, pokud spustím nějaký scan, který kontroluje celý disk nebo zkrátka disk dostane velký objem dat ke čtení.

Amatér to zvládne, diletant většinou nikoliv. A hlavně amatér nepracuje jako uživatel s maximálními právy k systému a nedegraduje tak víceuživatelský os na jednouživatelský se všemi důsledky. ZP!

Tak na druhém screenshotu je snad jasně vidět, že disk vyjel na 100% a od toho momentu se nezpracovávaly žádné data. To trvalo asi deset minut než se opět "chytil" a rozjel se. Během té kontroly se to stalo asi nejméně 3x a na jakmile se dostala kontrola na 100%, tak disk se zasekl asi na dalších 15 minut než se zase "chytil"

Ano, proces tam možná je, ale doba odezvy je 5s. To moc přirozené není a dále rychlost čtení 57kb/s při 100% využití disku též není moc normální. Navíc to trvá přes 5min než se disk rozjede a začne číst a zapisovat nějaká data.
CPU i RAM fungují. Při každé výměně HDD, o kterých jsem se zmínil v prvním příspěvku mi potvrdili, že problém byl s diskem. To je také důvod, proč bych chtěl koupit Western Digital místo Seagate.

Pokud je spuštěn proces kontrolující systémové soubory, nemusí toto zdánlivé "zamrznutí" signalizovat závadu. Tvoje dedukce je na úrovni věštění z kávové sedliny.
Předtím, než začneš měnit disk, udělej tyhle kroky:
1. zkontroluj zdraví disku pomocí hodnot S.M.A.R.T. (umí je zobrazit např. CrystalDiskInfo).
2. pokud bude vše OK, spusť kontrolu povrchu disku v programu HDTune

Až budeme znát tyhle dva výsledky, má smysl pokračovat.

CPU i RAM fungují

Pokud tak soudíš jen na základě Správce procesů, soudíš blbě (na CPU + stabilitu systému musíš spustit nějaký stress test, RAM otestuješ spuštěním MemTest86+ z bootovatelného média)