Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dostupnost GK a kryptoměny - jak to funguje?

Ahoj,

chtěl bych se zeptat, jak vlastně "funguje" a jak je vůbec možné, že pár nějakých "bitcoinových" (nevím, jak se té nové měně říká) bláznů vůbec "může" takto destabilizovat trh a vykoupit v podstatě všechny běžně dostupné grafiky.

Chtěl jsem koupit RX570 ale jediná dostatečně výkonná grafika za ještě ucházející cenu je 1060 s trapnými 3 Gb paměti. přes 9000 za 6Gb jim nedám ani ve snu - takovou hodnotu ta karta zkrátka nemá...

Slyšel jsem, že ty RXka mají být na trhu až někdy v září.. Chápu, že je to pro AMD/prodejce prostě obchod a nemá žádný důvod to nějak brzdit - ale když na to nejsou výrobní kapacity, tak proč se to prostě toršku neomezí, aby si ty karty mohli koupit i normální lidi? Resp. proč ty upravené mining verze zatím nemají na vývoj situace vliv? - zatím se ještě neprodávají? - české obchody jsou naprosto vybrakované - 1070 je mimo můj rozpočet..

Byl by někdo schopen alespoň naznačit, kdy by se cena např. 1060 6Gb mohla zase ustálit na přijatelnější cenovce? - a má potom vůbec cenu čekat na RX 5xx? Abych zkrátka věděl, jestli se v horizontu nejbližších měsíců třeba vyplatí koupit i tu drahou 1060...

Děkuju moc - už mě to totiž hodně štve, tak bych alespoň rád věděl, co mohu v nejbližší době očekávat.

Funguje to tak, že g.karty chodí do kvelbů průběžně a mimochodem stejná situace je po celé Evropě.
Najít kvelb a kartu objednat = zařadit se do fronty čekat až na tě pří jde řada.
(za komunistů nebyly banány ...... a v tržním bordelu zase nejsou g.karty mimo jiného)

Karty bohuzel nejsou a ani nebudou. Moc ti nepomuze ani predobjednani, protoze karty obvykle vykoupi uz v Asii a k nam se dostane vzdy jen par karet, aby alespon nejak byli distributori upokojeni.

Zcela s tebou sopuhlasim, ze GTX1060/3 nebrat.

Bohuzel situace jinak nevypada vubec pozitivne a klidne mohou RX570/580 za normalni ceny byt zase az nekdy hodne na podzim - rijen, listopad. Ikdyz se totiz ocekava, ze mining boom opadne behem zari, asi jeste chvili potrva nez pujdou ceny dolu, protoze hlad po tech kartach je i od hracu veliky.

Dotklo se to samozrejme i GTX1060/6 a jsou ted hodne drahe.

Jinak spousta mineru dava prednost klasickym grafikam pred mining kartama, protoze pocita s tim, ze po opadnuti boomu graficke karty prodaji v bazarech, zatimco mining karty budou na vyhozeni.

Jedinne co se proti tomu da delat, je navyseni vyroby. NVidia urcite moznosti ma i proto, ze je vetsi vyrobce a jejich karty mineri berou mene, ale u AMD v podstate bez sance jedinne cekat.

Tak samozrejme, ono to ani tak neni o samotne karte jako o chladici, ten je obvykle treba vymenit, ale furt to vyjde levneji nez karta nova. Osobne bych ty bazarovky po tezebni sezone nekoupil. Ale zvlast u nas ma spousta mladych lidi hluboko do kapsy, tak jsou radi, ze ziskaji dobrou vykonnou kartu levneji, takze to koupi.

Ještě mě teď napadlo, že jsem teď nedávno četl o nějaké možné krizi těch kryptoměn, tak snad to už brzo padne :D

A kdy by např. ta GTX 1060 6Gb mohla klesnout zpět na takovou cenovku, která by se nedala označit za vyděračství? - v podstatě i ty RX 5xx, protože to asi těžko bude jiná situace. Resp. co by mohlo být tím spouštěčem poklesu cen? Protože tak jednoduché to asi nebude, aby se ty ceny jako mávnutím proutkem srovnaly ihned, když ti kryptošílenci začnou prodělávat... tolik té ekonomice trhu nerozumím :) (opětovné nasycení trhu... atd?)

Tak jasně, ale ta cena se nikdy nezvýší "jen tak" tudíž by se zase měla na základě určitých jevů snižít :D Mě jde spíš o to, zda je přes to všechno "výhodné" někdy teď v dohledné době pořídit předraženou GTX 1060, nebo prostě "neurčitou dobu" čekat než zahřmí a ceny půjdou dolů :)

Urcite budu po nejakom case karty dostupnejsie, tie kryptomeny nebudu stupat donekonecna. Ale dostupnejsie este neznamena ze budu lacnejsie, to sa neda len tak predpovedat. Mozno budu ale potom existovat novsie lepsie karty za stejnu cenu :-) Ta otazka sa neda zodpovedat, nikto nemoze vediet ze ci o 5minut neklesnu vsetky kryptomeny na desatinu apod. Alebo ze ci budu dalsich 10rokov stupat.

Protoze se kryptomenama nedaji platit veci, ktere potrebujes pro bezny zivot, tak v urcitem bode zacnou tezari kryptomen tyto promenovat na "prave" penize, aby si za ne mohli neco koupit. Jakmile to nastane, tak poleti kurz kryptomeny dolu. Protoze se jeji tezeni dale nevyplati, tak se okamzite zacnou rozprodavat tezarske graficke karty, aby na tom tezari jeste trhli co se da. V prvnim momente teda nove karty v obchodech uz budou, ale budou i nadale drahe. Jenze lide budou kupovat levne bazarove karty od tezaru a proto i nove karty zacnou slevovat.

Myslim, ze tato prognoza je jasna a moc se na ni zmenit neda, neznamy je jedinny parametr - cas (kdy to cele nastane).

Moze mi niekto vysvetlit tuto coinovu bublinu?
Klasicke peniaze su kryte nejakou hodnotou prace, nieco sa vytvara, mozme polemizovat, ci nie su nadhodnotene alebo podhodnotene (dolar, juan a pod), ale v kazdom pripade za nimi nieco stoji.
Pri coinoch sa nevytvara nic, robi sa zbytocny vypocet a krytie tejto bubliny je nula, iba blba dovera ludi, ci skor ich protest proti klasickym menam.
Nejasny povod, nejasne pravidla, siroke moznosti defraudacie.
Chapem, ze coiny su lakadlom kvoli svojej anonymite a chapal by som, keby sa vyuzivali na nelegalne transakcie, ale co vedie klasickych obchodnikov, aby ich prijimali mi jasne nie je.
Skor, ci neskor musi tato bublina splasnut, neverim, ze ludia su natolko blbi, aby akceptovali takto netransparentnu menu.

Coin patri do blasti viery. Niekto veri v Boha, niekto v Coin. Niekto veri, ze ked sa nauci programovat tak zbohatne a tak by sme mohli pokracovat. Sucasna mena je tiez zalozena na viere. Verime, ze za tie znehodnotene papieriky nieco kupime. Cim dalej menej, ale stale nam to (podaktorim) nevadi a stale to pouzivame na vymenu za veci, ktore casto ani nepotrebujeme.
Coin prispieva k znecistovaniu planety a vycerpavaniu jej zdrojov vzhladom na to, ako vyrabame el.energiu. Tato vec Coin jednotlivcom nedochadza. Ak by sme mali k dispozicii nevycerpatelny zdroj vesmirnej energie nuloveho bodu mohlo by to byt ovsem inak.

Peniaze su tiez len potlaceny papierik. Musis verit ze ti za ten papierik zajtra niekto nieco da. Po 1.sv vojne nastavali napr. stavy ze si mal jeden den papierik a mohol si si zan kupit chleba, a druhy den to uz bol len papierik :)
Kryptomeny maju pointu v tom ze sa udajne nedaju mnozit lubovolne, ptz na vzniknutie novych coinov treba velmi zlozite kryptovypocty. Na rozdiel od normalnych penazi, kde si narodna banka moze vytlacit trilion penazi keby chcela apod.
Ake akekolvek peniaze su materialne bezcenne (bavlneny papier) a funguju len na dovere ze za to neico dostanem. V tom medzi nimi neni rozdiel.

P.S. ianc to "tazenie" a tie kryptovypocty su potrebne na transakcie, aby to bolo neprelomitelne, tak transakciu riesia tisice pocitacov, ci tak dajak. A ako odmenu za to dostane ten co pocital nejake nove coiny. Tak nejak sa mi zda to je. .. ale ja osobne nie som zastanca coinov.

Aby bola tazba Coin spravodliva musela by prebiehat vzdy na +/- rovnakej technologii (hardware). Niekto, kto sa dostane k super spickovej technologii moze byt na tom aj o milion trilionov nasobkov lepsie ako niekto, kto je odkazany len na bezny spotrebitelsky trh. Co napriklad take kvantove pocitace, ktore uz ma napriklad aj Google. Tipujem, ze prave pre tuto nerovnovahu uz nema ekonomicky zmysel tazit na beznom aj ked super vykonnom hardware.

Znacna polozka nakladov je cena za elektriku, preto sa uz na bitcoiny pouzivali specializovane ASIC chipy, ktore maju pomer bitcoin vypocty vs spotreba omnoho lepsi jak grafiky a cpu.
Teraz ale zacali dalsie kryptomeny a aj to vsetko stupa na hodnote tak sa oplati asi pouzivat vsetko dneska. Ale hlavna polozka je elektrika, a ne ze ci ma niekto 3000 procesorov, hlavne je ze kto plati elektriku :-)
https://en.bitcoin.it/wiki/ASIC#Bitcoin_ASIC_speci fications druhy hlavny parameter je pocet hashov na nejaku energiu.

- Kup si 100X krabiček Raspberry + instalace "BFGMiner"/BITCOIN MINER ASIC/FPGA (s rychlosti okolo 300MH/S), nebo s x +- 100xUSB BitCointu = 100X 2W, coz je 200W, a maš to (minage -> spotřeba je velmi slušná).
(nejleší Minage v začatcích je virového typu, ktery instalujes do cizich pocitacu, taková levnejší možnost prozatím instalace SW do cizích PC bez vědomí majitele zůstává ilegální :-)).