Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem sestava pc...seká se

prosím poraďte.
Seká se mi PC, měli jsme podezření na grafiku...máme novou, PC se seká dál. Viry? Přeformátovaný disk, nainstalovaný OS, seká se stále...už nevidím jinou možnost...asi se něco spolu nesnáší.Nebo je, možná, někde problém v nastavení nějakého komponentu. Jsem laik, těžko se toho dopátrám sama. Uvádím sestavu, jestli něco důležitého chybí, písněte,pls.
Ještě něco důležitého...po seknutí dám Ctrl+alt+del, CPU 100%...až po snížení CPU lze pracovat dál. Někdy neklesne a je nutný restart.
procesor AMD Sempron(TM) 3000+, 1,8 GHz,2 GB RAM,
grafické adaptéry RADEON X1650 series...(pc ukazuje ještě jeden...totéž secondary)

Aktualizace zastaveny, těžko říci, který proces zatěžuje nejvíce, snad taskmgr.exe

Ach jo, je to tak těžké zjistit, čím to je?

1. Přeinstalovat Win
2. Vyměnit grafiku (je-li externí i integrovaná, vytáhnout externí)
3. Otestovat RAMky (MemTest), případně povyměňovat (můžou být špatné také sloty pro paměť... vadná deska)
4. Zkontrolovat chlazení CPU
5. Vyměnit HDD

Pokud není OS před smrtí a jedná se o hardwarovou chybu, bývá z 99% problém v zákl. desce. Toť vše.

děkuji za radu.

windows jsou přeinstalované, grafika nová, RAMky nám kontrolovali...já nevím jak bych to udělala...chlazení CPU...jak to zkontrolovat? HDD jsou měněné nedávno cca 2 měsíce, takže snad už zbývá jen základní deska...chjo...tolik peněz a PC stále není vpoho.

Nainstaluj si SpeedFan, zkontroluj v něm teplotu CPU, pokud bude do 50°C, tak není problém.
Můžeš se taky podívat do skříně PC - po hodině běhu kompu musí chladič být alespoň teplý. Pokud je chladič chladný, je CPU horké:-)

Ale stejně dost pochybuju o tom, že bude problém v chlazení CPU. Jak říkám, měl jsem doma dost kompů, ale když se nejednalo o softwarovou chybu, tak to byla deska. Jednou se mi stalo, že byla špatná deska + zdroj.

Myslím, že to bude teplota Core, já mám na svém PC 4 teploty, HDD, temp 1-3, procesor je u mě tuším Temp2.
Zjistíš to jednoduše tak, že zapneš něco, co zatěžuje hodně procesor a uvidíš, která teplota jde nejvíc navrch.
Zkus si zahrát nějakou novější hru a pak sem hoď znovu ty teploty, ať vím jak se zvednou. Pokud ty teploty budou do 50°C, tak není co řešit... to je v pořádku. HDD se moc neohřeje a některé teploty by měly zůstat téměř stejné (teplota ve skříni PC).

Tak je CPU v pohodě, RAMky jsou otestované v čem? Doporučil bych Memtest, je to bootovací CD, ze kterého když naběhneš PC, tak sám bude testovat, dokud ho sama nezrušíš. Nechal bych to tak 5 hodin testovat.

Ten komp se nesekne tím způsobem, že se zastaví myš? Když se ti stane, že se komp sekne a ukáže se blue screen, pak se musí opsat kód chyby a dá se pak dál zjistit (nevím teď jak), proč k tomu došlo, může to být i vadným ovladačem. Pokud se komp sekne tak, že se kousne totálně vše a zůstane ti před očima rozdělaná práce, může být nestabilní celá sestava, tohle se mi stalo na přetaktované sestavě. Co máš za systém? Máš Win XP se Service packem 3 nebo aspoň 2? Máš to překontrolované, jestli tam nemáš vir či spywary? Na spywary je dobrý např. Ad-aware, na viry můžeš zkusit NOD 32.

Ramky nevím, dělal to zase ten kámoš. jedna je úplně nová.
někdy jen !zatuhne! někdy hodí modrou tabuli. Win XP, servis pack???? antivir projíždím,mám AVG, spyware..Ad-aware....tím to nebude, před Vánocema jsme to už ze zoufalství nechali naformátovat a znovu nainstalovat OS. řekla bych že je to spíš v komponentech. Buď je něco špatně nastavené, třeba grafika, nebo to vážně chce už novou desku... Možná nějaké špatné drivery...co já vím...

Stáhni si tady memtest86-3.4a.iso.gz program Memtest, rozbal, vypal na CD, nabootuj z toho CD a zkontroluj RAMky, aspoň hodinu testuj a pak si přečti, jestli to je bez chyb (pass - v pořádku, error - chyba). Mít to u sebe tak ti hned řeknu co s tím kompem je. Prostě RAMky nebo základka to budou, maximálně nějaký ovladač. Až to hodí blue screen, opiš kód chyby a dej ho sem, možná se s tím bude dát co dělat.

není jiná možnost? jsem to stáhla a když jsem to dala rozbalit, komp se sesypal a nechtěl naběhnout ani běžným způsobem, ani poslední známá... ani v nouzovém režimu...myslela jsem, že už to ani nerozchodí. No RAMky nám ten klučina taky testoval, všechno v poho,on už si taky neví rady, určitě to nakonec do pořádku dá, ale ty vánoce to všechno dost zkomplikovaly, bude tu až 5.1. Navíc pořád to tam nosit...to taky asi není zrovna dobré pro PC

Je dalších X možností, pokud máš ještě jeden podobný komp... Musí mít stejný typ RAMek na stejné frekvenci. To máš pak celkem vyhráno. Vytáhneš postupně RAMky z jednoho a hodíš je do druhého a tam otestuješ. Pokud nejsou v prdeli RAMky, tak to bude deska.
Ale jestli se ti při pitomém rozbalování sesypal komp, tak to je už trochu moc, vsázím na desku. Hoď jsem typ a značku desky, podívám se na netu co je to zač. Jaká je to deska se dá pohodlně zjistit přes Sisoft Sandra nebo Everest, možná i jednoduchý program CPU-Z.

"přeinstalovaný os"
a co driver k chipsetu základní desky - nainstalovaný máš?

"těžko říci, který proces zatěžuje nejvíce, snad taskmgr.exe"
okno správce úloh se dá myšem protáhnout na výšku - když je tam tolik bordelu že se nevejdou do výpisu.
výpis jde taky setřídit podle zatížení; 2x kliknout na záhlaví sloupce cpu%
pokud by taskmgr opravdu bral nejvíc %, je nejspíš zavirovaný - porovnej jeho datum a čas proti ostatním souborům

zkus správce úloh spustit po startu během přihlašování, a pozoruj co se děje

máš představu co všechno se ti spouští automaticky po startu, a proč to tam je?
start - spustit - msconfig.exe - záložka po spuštění

mám za to, že když klikneš jednou, microsoftsky inteligentně ti to setřídí od nejnižšího zatížení, proto 2x.

edit: ono by to spíš byl dotaz pro tazatelku, kdyby prohlásila s jistotou, které procesy v tomto setříděném seznamu skutečně nejvíc zatěžují systém.

a jen poznámka: když nechcu celý wallpaper ale jen aktivní aplikaci, obrázky se snímají alt+printscreen.
aha, už to tam má. akorát že printscreeny se nikdy neukládají jako hnusný .jpg, ale .png.

a co driver k chipsetu základní desky - nainstalovaný máš?
netuším, dělal to klučina u něhož kupujeme věci k pc.

okno správce úloh se dá myšem protáhnout na výšku - když je tam tolik bordelu že se nevejdou do výpisu.
to vím, ale už jsem psala proč...správce se mi dřív neukáže, než je to snížené.

máš představu co všechno se ti spouští automaticky po startu, a proč to tam je?
start - spustit - msconfig.exe - záložka po spuštění

už jsem se tam dívala, ale neodvažuju se do čehokoli zasahovat, netuším, co to všechno znamená.

nainstaluješ a spustíš starter, tam je každé položce popis.
ostatně když zakážeš ve startup všechny, pc ti nepřestane fungovat. a pak si dobře rozmyslíš co stojí za to.
orientačně: všechno se jmenuje bar, toolbar, sidebar, search, monitor, updater, server je svinstvo a nech to zakázané.
svinstva bez označení nech zakázané.
parazity typu skype dobře zvaž.
na divné věci s krkolomnými názvy se zeptej, nebo nech zakázané.

Ono je nejlepší se v prvé řadě naučit instalovat programy, i takové dobré programy jak např. Irfanview mají v sobě milion toolbarů a v každém PC co potom spravuju, je jich milion nainstalovaných. Proč nemám PC jediný program a spyware, který tam nechci? Protože umím instalovat, lépe řečeno neinstaluju programy tlačítkem další, ale trošku si přečtu, co se po mě chce.

V msconfig osobně vypínám vše, kromě procesu cfmon (rozložení klávesnice).