Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Uprednostneni paketu v XP

Ja vim, mel bych si na notebooku pustit ethereal a vsechno to vyzkouset a namerit sam, ale kdyz je tu ta poradna... treba s tim ma nekdo zkusenosti a poradi.
Jde o to skloubit voip s ostatnim sitovym provozem na jednom pc. Nase bezna domaci situace: na obyvakovem pc (XP, net 5Mbps/512kbps) je spusten ftp server, ja jsem odnekud pripojen do sveho sessionu pres vzdalenou plochu a neco googluju, moje milovana stahuje na pozadi torrenty.. A ted na lokalu zazvoni telefon (a nekdo je doma a chce skutecne telefonovat).
Je treba nejak uprednostnit pakety pouzivane pro telefonovani pred zbytkem. Nejdriv jsem zkousel netlimiter, v nem omezil ftp/p2p a vyhradil dostatecne pasmo pro voip. Nepomohlo - propustnost sice ok, ale v odchozim smeru vznikal nepouzitelny jitter (pakety byly ruzne zpozdene - az 400ms).
Zjistil jsem, ze na to zabira nastaveni "priorit" v BandwidthControlleru. Kdyz priradim v odchozim smeru vyssi prioritu telefonii, vyrizuje proste pakety pro telefonovani prednostne - takze telefon funguje vzdycky 100%, dokonce s G.711a.
Takze mam vyzkousene, ze to jde... a ted bych chtel najit obdobne reseni zadarmo. Podle me by takhle nejak mel fungovat QoS ve windows - problem je, ze zadny softphone zatim QoS nepodporuje (jenom Windows Messenger).
Vite nekdo o nejakem free reseni?
touchwood: co treba wipfw? kdyz se vrhnu do tech jeho rules, jde vubec nastavit tak, jak jsem popsal? "vyssi prioritu" z bandwidthcontrolleru dosahnu nizsim rulenumber?

Ja se přidám k dotazu s trochu modifikovaným "zadáním".

Router s NATem, na něj pověšeny 3 PC s "nic-moc" trafficem. Na router nově připojen VoIP (hw) telefon (fungující i při vyplých PC). Stejný požadavek: při příchozím/odchozím telefonátu dočasně výrazně omezit ostatní internetový provoz.

sorry, wipf BOHUŽEL tohle zatím nepodporuje, jak jsem byl poučen (já trouba jsemť odkojen BSDčkem, kde to funguje)

Celkem by mě ale zajímalo, co (router) máš před tím PC (nebo je to PC připojeno pomocí modemu?). Ideální je samozřejmě shapovat a QoSovat na routeru, nikoliv na stanicích v LAN.

Jinak komerční "personal" QoS je např. tady: www.homeqos.com

Jinak se to dá řešit i s QoS RSVP z windows, ALE potřebuješ mít nainstalovaný ACS (Admission Control Service) - což je součást serveru a příslušný Snap-in do MMC. No a pak si můžeš definovat pravidla do jednotlivých policies. Mám dojem, že to někdo celé rozchodil i na worskation

Diky za odpovedi, to mi asi usetrilo par hodin zkouseni :-).
Co se tyce toho windowsiho QoSu, tak - jak jsem zatim pochopil - zakladnim predpokladem je, aby ten program, kvuli kterymu se to vsechno podnika, byl "QoS aware". Teprve potom se pro nej daji nastavovat nejake policies pro ACS. Jenomze i kdyz se na prvni pohled zda, ze kdyz je ve woknech podpora QoS uz pomerne dlouho, tak musi byt "QoS aware" aplikaci treba pro voip vsude spousty, ve skutecnosti neni prakticky zadna.
Snad jenom EyeBeam to slibuje - pro pristi verzi. A pak, jak uz jsem psal, window messenger.
Co se tyce toho routeru, momentalne jedu opravdu pres modem s natem, ale nic nebrani dat tam treba asus wl-hdd s oleg-firmwarem, ten ma od verze 1.7.5.9-4 QoS support. Jenomze podle me bych si tim v mem pripade nijak nepomohl, protoze mi jde o priority paketu uvnitr pc pred poslanim do site a ne o uprednostnovani paketu z ruznych stroju na routeru. :-(

samozřejmě že si pomůžeš QoSkou na routeru. To je právě ten vtip, že router "jednoduše" zpozdí/zbrzdí/dropne "příliš rychlá" spojení typu FTP a "upřednostní" jiná spojení na jiných portech - a bude to fungovat pro všechny PC v LAN, nejen pro tvůj PC (což bývá typický problém, user si nastaví limity, které mu druhé PC v zápětí "zahluší". BTW QoS má v sobě i např. DSL router Asus TI4631 (je trošku zjednodušená, ale IMHO by to fungovat mělo).

Jednoduše řečeno: QoS aplikovaná na routeru není schopna "navázat se" na aplikaci (jako netlimiter), ale jinak je schopná agregovat podle IP a portu (obojí odchozích i cílových)

Vyreseno. Takze kdyby nekdo narazil na podobny problem jako ja (viz puvodni otazka), reseni je prekvapive jednoduche: cFosSpeed. Spolehlive odstrani problemy s dlouhym pingem pri soucasnem prenosu dat: umozni nerusene telefonovani nebo hrani online her, aniz by se musely omezovat prenosy na pozadi; stara se i o to, aby upload nepriskrcoval download; umozni potlacit p2p a ftp ve prospech vseho ostatniho. Kdyz to chce clovek ridit v ramci jednoho pc, je to skvele reseni.
A kdo nechce cra**lou verzi, muze si to koupit za 9 eur - no nekupte to.
Jo, a diky touchwoodovi za odpovedi, pomohly mi.