Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Instalace SoundBlaster PCI 128 ve Windows 98

Zdravím chytré hlavy,
u známého jsem dost tvrdě narazil s instalací zvukovky SoundBlaster PCI 128 (model CT4700) v systému Win98. Ať jsem dělal co jsem dělal, prostě jsem ji nezprovoznil. :-( Zkoušel jsem ji v různých slotech, různé verze ovladačů, odebírání v nouzáku a tak dále a prostě nic. Nejvyšší úspěch byl, když se tvářila jako nainstalovaná, ale stejně nehrála. Jinak modré smrti a podobně.

Abych vyloučil vadu zvukovky, zkusil jsem jinou - taky pravděpodobně SB 128 PCI, ale model CT5803. Chovalo se to obdobně. Bohužel není k dispozici originál instalační CD, tak jsem to zkoušel s různýma ovladačema staženýma z netu, ale nejsem si jist, jestli byly správné?

Nemáte někdo otestované ovladače pro tuto kartu případně nápad, co ještě zkusit?

Původně v té desce byla SB Live! se systémem WinXP a tato kombinace fungovala bezchybně. Je dost otrava k tomu známému chodit, on nemá připojení k internetu, takže vždycky něco zkusím, pak zase musím domů a přinýst třeba ovladač na flashce a podobně... :-(

Desku jsem neuváděl, nepovažoval jsem to za nutné... Tak pro úplnost - je tam poněkud starší (ale kvalitní) model Asus CUSL2 (čipset i815), bios v poslední verzi.

Ta karta se fakt chová divně. Většina karet, které jsem někdy instaloval, se třeba klidně spokojila i s nějakým ovladačem "SB kompatibilní", který je obsažen přímo ve Windows... Ale tahle karta se prostě brání. :-(

Ja mam doma na MB integrovany chip zo SB128, bezia tam W98SE, mam tam ovladace z original CD a ziaden problem, instaloval som ho ale myslim pred DirectX ale to by malo byt jedno.
Ak su tam bluescreeny tak to moze byt aj problem inych ovladacov (doska/chipset by som preinstalil ovladace), alebo HW problem. Ake bluescreeny to su? Skus urcite test RAM (najlepsie asi goldmemory.cz), ak mas na doske integrovanu zvukovku vypni ju v BIOSe.
Mozno su tam tie Win uz nejako zborene (viry, prilis aktivny (v mazani suborov :) pouzivatel apod.), mozno hrozi preinstall. Nema tam nahodou viac ako 512MB RAM? To W98 nezvladaju...

Díky za odpověď... Bluescreeny teď z hlavy ale nevím...
Deska integrovanou zvukovku nemá, RAMka je v pořádku, byla testována už dříve a celkově to byla stabilní sestava. Měnila se jen zvukovka a OS. Kapacita paměti je 512MB, víc nezvládne nejenom Win98, ale ani ta deska... (omezení čipsetu i815).

To vypadá interesantně.... ;-) Má to 15MB, ty co jsem dosud stahoval já byly cca 5MB (jen holé ovladače bez aplikací).

ALE...
Download na odkazu, co jsi dal, mi nefunguje a když použiju mirror, tak se stáhne soubor s poteickým názvem 9522211.exe a v něm se dočtu:

Overview
This is the basic Gateway OEM Windows XP driver for the Creative Labs Audio PCI SB5880 sound card.

Máš výdrž..... díky ;-)

Link na soubor z prvního odkazu mi bohužel nefunguje (page not found) a na druhém odkazu jsem ani žádný download nenašel...
Ten první odkaz je nějaký WebUpdate, ty jsem už taky nějaký stahoval, ale já bych potřeboval plnohodnotný driver, ne update.

Jo, uvidím..... už mám na jednu SB Live políčeno.... ;o)) Chci to mít hlavně rychle z krku ke spokojenosti majitele, už jsem na tom zabil nehorázně času a výsledek žádný. Ta SB 128 mi prostě připadně nějaká vybíravá, nebo špatně kompatibilní, nevím...

Byli dvě verze SB 128. Jedna měla klasicky stereovýstup druhá později uvedená měla výstup na 4 repro. Nevím jestli jsi viděl čip té zvukovky ale klidně se to dá zaměnit s ensonicem -čip ess- který creative taky prodával ve stejné době. Najdi si to radši podle toho creative čísla produktu CT xxx. 128 už jako sb kompatibilní nejede v 98.

Tak to bych viděl na ten ovladač. Je taky možné že ta karta tam nepojede /mám dojem jsem před roky zaslechl cosi o těhle kartách že jsou problematické - něco jako sb-live a jeho dvě přerušení/.Vím určitě že jsem ji v jednom počítači prostě nerozjel. Vem si kartu domů jestli jede a s jakým vůbec ovladačem- a přitom pohledej ovladač. Podívám se v práci jestli se mi tam náhodou neválí. Jinak když už nevím co tak zkusím cdčko od msi desek tak před 2-3rokama bylo našlapané ovladačema na vše možné a ten autorun to detekoval.

Díky za nabídku pomoci... Známému by ale ta moje stereo zvukovka nestačila, protože má repro 2.1. Takže buď se mi podaří rozjet tu SB 128 CT4700 s driverama, které jsem ještě teď postahoval, nebo provedu razantní výměnu za nějakou SB Live... Ale ještě jednou díky.

Možná je to blbost co teď napíšu, ale mám jednu hodně starou zkušenost: V době kdy jsem o počítačích nic nevěděl (ne že bych byl teď o moc chytřejší) jsem při přechodu z W95 do W98 omylem nainstaloval ovladače na jinou PCI grafiku lišící se verzí, a přesto, že jsem je odebral a dal tam ty správné, byly s tím podobné potíže, včetně modré smrti. Odnesl jsem tehdy počítač ke známému profesionálovi, a ani jemu se to nepodařilo dát do pořádku a to i přesto, že zdánlivě to v pořádku bylo, nikde v systému konflikt a správné ovladače tam byly. Ta okna si to prostě někde pamatovala.. nakonec z toho byla nová instalace po formátu disku jako nejrychlejší řešení, a bylo po problému. Tak mě napadlo není-li to něco podobného když se zvukovka tváří jako nainstalovaná a nehraje.
Jinak jsem se SB128PCI velmi spokojený, a jde při inovacích vždy do nového, takže je vlastně už ve čtvrtém počítači, ale mám verzi jen ve stereu. Vždycky byla lepší než integrovaná zvukovka na desce, a víc kanálů nepotřebuju.. :-/

Ano potvrdzujem toto sa mi uz tiez s Win98SE (predpokladam ze to je problem vsetkych Win) stalo, tiez by som skusil reinstall skor ako takto tyzden experimentovat s milion ovladacmi (take experimenty spravidla len tie Windowsy este viac dodrbu).

Ja taketo problemy najprv riesim tak, ze si ghostom urobim zalohu stavajucej systemovej particie, urobim novu cistu instalaciu, ak problem zmizne tak je vyrieseny, ak problem nezmizne viem ze to nie je instalaciou Win a mozem sa za 5minut vratit na povodny stav zo zalohy particie.

Tak to čtu po pár dnech, pokud to host už nevyřešil, tak reinstal Win
není potřeba, stačí odebrat zmínky o SB a Creative z registrů,
zabere to 5 minut a pak se reinstalace zvukovky na 99.99% podaří,
není-li něco shnilého v hardwaru.
Ovladače od Creative jsou tedy nic moc, osobně jsem se drbal před třemi lety
na dvou totožných HDD, kdy jsem instaloval najednou 2x Win na jednom kompu.
Na jednom HDD se zapasovaly ovladače až na čtvrtý pokus, na druhém HDD jsem to
po šestém pokusu zabalil a raději jsem importoval reg klíče z prvního HDD,
to vyšlo na první pokus.
Jestli chceš, mám někde vypálené origoš drivery i se softem pro 4-repro SB 128 PCI.

Téměř totožný problém jsem měl kdysi v první verzi XP. Schválně jsem XP
chtěl nějak shodit, abych viděl, co vydrží. Dokázal jsem nainstalovat
dokonce SIS drivery pro základní desku na můj nForce2 a to hovado XP pořád
fungovalo. Stačilo však stáhnout si od Creativu "vymakané" novější drivery
pro tenkrát SB Live 1024 a zvuk jsem nevyloudil z PC ani omylem. BSOD sice nebyl,
ale "Zařízení není povoleno" a tím jsem tenkrát skončil, přes veškerou klasickou
snahu. Od té doby už bych nic od Creative neaktualizoval, pokud SB jede OK.