Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nafouklé kondezátory na zákl. desce - co s tím? Děkuji.

Dobrý den,
asi před 14 dny jsem při výměně chladiče chipsetu, za původní, který dosluhoval, jsem zjistil, že mám vedle domečku pro procesor nafouklé 2 kondenzátory. Hledal jsem o tom informace na Googlu a zjistil jsem, že je to poměrně častá závada desek. Bohužel právě na to prý hodně trpí desky MSI.
Já mám desku MSI K8N NEO4-F (koupena nová r.2005) a jak jsem již psal. Zhrůzou jsem zjistil, že má dva nafouklé kondenzátory. Vůbec mi to nedá spát, jelikož se na internetu píší všelijaké nepěkné scénáře, co se může stát. Naštěstí PC funguje bezproblémů (ovšem třeba se problém nějak projevuje, jen jsem si toho nevšiml).

Okamžitě mne nezávazně na zjištěných informacích napdalo je vymněnit. Dokonce jsem zjistil přesně typ a výrobce kondenzátorů + jejich specifikace a vím, kde sehnat stejné nové.

Kondenzátory mají na sobě napsané toto označení:
Nippon Chemi Con (napsáno to tam není, ale povedlo se mi to dohledat, že by to měly být oni)
řada KZG (ve specifikacích píší: speciální s nízkou impendací pro zákl. desky)
3300μF
6,3V
(M) 105°C.
5(2)
1S

Bohužel ale nikde není návod na to, jak výměnu provést. Bohužel to prý nemusí být ani jednoduché, protože jsou základní desky prý více vrstvé a nožičky kond. jsou přiletovány hned několikrát...

Prosím poraďte mi co s tím. S PC jsem naprosto spokojen, takže ho nechci měnit za nový. Kdyby kond. a případ. i deska odešly, měl bych problém (pracuji na něm).
- existuje nějaká možnost/způsob, jak je v domácím prostředí dobře vyměnit?
- pokud to nelze, existuje nějaká firma/někdo, kdo ji je kvlatině a spolehlivě za rozumné peníze vyměnit (v Praze)?

Děkuji.

Tady jsou vyfocené obrázky těch kondenzátorů na desce: http://picasaweb.google.com/Eldaon/KondenzatoryZak ladniDeska#

Ta poslední foto je tam kvůli těm specifikacím, těch kondenzátorlů - je to na něm dobře vidět.

jelikož se na internetu píší všelijaké nepěkné scénáře, co se může stát.

A co se může stát? To bych se rád dozvěděl. Jenom pindy, nic se nestane, kromě toho že počítač začne padat a vypínat se. Nesmíš všemu věřit. Přepólovaný kondík vybouchne, ale tohle není ta situace.

Zdravím,
to že se nic velkého stát nemůže (epxloze, atd.), to jsem někde četl, takže se této věci ani tak moc neobávám. Spíš mi jde o to, že by se mohla poškodit nějaká komponenta, resp., že by PC mohlo přesta fungovat... To by mi přineslo jen problémy.
Lze tedy nějak ten problém řešit, viz. dotaz?
Děkuji.

Reseni: demontaz MB, vypajeni kondu za pouziti vhodnych nastroju, tzn. minimalne mikropajka a odsavacka, zde se jedna o oboustranne plosne spoje, nejlepe s vyhrivanym hrotem, po demontazi nafouklych kondu doporucuji vycistit vytekly a zaschly elektrolyt pod nimi vhodnym pucovadlem (izopropyl), vymenit vsechny 4 kusy kondenzatoru, ne jen ty nafoukle! urcite ty zbyle nebudou v poradku, nahradni pouzij treba tyto: index.php s vyssi teplotni specifikaci a na vyssi voltaz, jsou malinke, takze s umistenim nebude problem, toto co popisuji vyzaduje zakladni znalosti prace v elektronice, pokud si na to netroufas, prenech to zdatnejsim.

Jeste pred nejakym zasahem bych ale zjistoval pricinu tech nafouklych kondu, minimalne promereni urovni napeti zdroje, pripadna jeho demontaz a vizualni kontrola opet na nafoukle ellyty.

Nesmysl, ellyty na MB neslouzi k vyhlazeni bordelu po spinanem zdroji, dle meho plana teorie, jako nahrada vyhovi kazdy bezny typ, filtrovano a vyhlazeno napajeni je uz dostatecne ze zdroje, ale budiz, prit se nebudu, pokud nekdo trva na absolutni specifikaci, tak pro lepsi spani at si sezene ellyty primo urcene do MB, ve sve praxi jsem takovych kondu pomenil desitky, bez dalsich reklamaci a ujmy na funkci. Jiste, pokud se chce poustet do podobnych zasahu, toto vybaveni povazuji za zaklad, o tom netreba diskutovat... "pajet" se samozrejme da i letovackou na ryny, o tom zadna...

Maly navod jak na to i s klasickym kopytem: http://nfs-serie.blog.cz/0707/vymena-kondenzatoru- na-zakladni-desce

pc nesestavuju, řeším až co s nimi když nefungují. přesto mám za to že dnes se pro napájení cpu používá větev 5v nebo 12v, a až na základní desce je spínaný měnič s fety a lc filtry na nějakých 1.6v nebo kolik je teď módou. proto na těch kondech trochu záleží.
ale budiž, nebudu tedy psát "naprosto špatný typ", ale jen "nevhodný" typ.

otázka je co s tím tazatel v praze: jedině mít nějakého známého co má elektro jako hobby a živí se tím. servisní cena opravy vyjde na půl ceny desky, to je lepší shánět náhradní desku v bazaru.

Tak...mozna nevhodny, ale porad lepsi nez puvodni z prvovyroby, ta deska je ale stara 5 let a i kdyby tam byly sebekvalitnejsi ellyty, po teto dobe jsou na konci doby zivota, diskuse o vhodnosti a nevhodnosti daneho typu ellytu v tomto pripade je zcela zcestna...hmm, nahradni desku v bazaru, tam riskuje tytez problemy, pokud nema nikoho kdo by to zmakl za rozumnou cenu, koupe nove je nej reseni.

Nenafoukne, nafukuje se vlivem pusobeni tepla a napetovych spicek, tzn. nekvalita z prvovyroby (MSI jsou timto povestne) a take konstrukcni umisteni dela sve, jak sem psal, otestovat napajeci zdroj (osciloskop) a pouzit kondy treba s vyssi teplotni specifikaci na vyssi voltaz, v tomto pripade nehraje ESR (seriovy odpor) az takovou roli a tvrdim ze i ten nej ellyt po roce prace v MB, umisteny vedle topiciho CPU, bude mit daleko horsi ESR nez novy obycejny kondenzator. Jestli se po mesici nafoukne znova, je treba odstranit pricinu, az pote zavadu.

Seriovy odpor hraje v DC-DC menici VELKU ROLU pretoze prave na seriovom odpore vznika ubytok napatia v kondenzatore, a cim vacsi ubytok napatia tym vacsi stratovy vykon na kondenzatore a tym vacsie zahrievanie. Rozdiel v tomto pripade (DC-DC menic a impulzna zataz) moze byt drasticky.

P.S. a nemusi ist len o ESR ale aj o induktivitu (seriovu) a indukcnost moze zhorsovat reakciu kondenzatora na prudove spicky (reagovat bude neskoro) takze ak sa tam da nahovno kondik s velkou indukcnostou tak sa moze zhorsit aj stabilita PC.

A byl by nějaký podbrobný návod jak na to? Nikde na internetu nic není a dělat něco, o čem toho moc nevím... Toho se obávám, aby to neskončilo špatně...
Nebo nevíte o nějaká firmě/někom, kdo by je vyměnil zarozumný peníze v Praze?

Jinak co tedy proměřit na tom zdroji? Přiznávám, že to není žádná kvalita.

Dobrý den,jak bylo uvedeno výše-mikropájka,odsávačka.Přepájí to každý kutil,který se zabývá elektronikou,sežeňte televizáka a ten Vám kondiky přepájí.Ani sám bych se toho nebál,ale mám s bastlením trošku zkušeností.Hlavně nespájet nějaké další tišťáčky mezi sebou a nevyhřát okolní součástky,chce to trošku zkušeností,jinak po připájení doporučuji očistit isopropylem a zaláknou ochranným lakem na tištěné spoje,bude to jako z fabriky madeinchina:-)

Jak uz tu nekdo zminil, doporucuji vymenit i zbytek elytu stejne kapacity na VCORE, protoze muzou byt vadne i ty, co okem vypadaji ok, deska diky tomu muze byt/i nemusi/ nestabilni. Opatrne vsak na vymenu v domacich podminkach, kondiky se daji vypajet a pripajet i obyc. trafopajkou, ale jde o delku zahrivani a opravdu jemne zachazeni, jelikoz plosky pinu zespodu na desce MB jsou opravdu krehke a casto se "odpaluji" pajenim. Kdybyste chtel vedet vice, napiste mi maila, jinak vymenu bych Vam nabidla, ale jsem az z Ostravy.

Blbe tam vidim len dve, ostatne sa mi zdaju v poriadku. No a tie dve blbe vyzeraju ze uz vyfucali (ptz uz su naleptane) takze uz su "explodovane" a uz to horsie nebude. Pokial nemas skusenosti a prax v pajkovani viacvrstvovych dosiek, a prislusne naradie (mikro pajkovacku), tak na to nesahaj.

Ked ich chces silou mocou vymenit tak ok, nejake podobne snad maju v Conrad-e alebo GM electronic a v podobnych obchodoch. Pred vytiahnutim povodnych si poznac ze kde maju terajsie kondiky plus a minus (minus je zvycajne oznaceny pasikom) neni to jedno, ked das novy naopak, tak az potom uvidis tie explozie :)

Už jsem to párkrát nechal dělat, pájet ve vícevrstvé desce je problém - jednodušším řešením je ten původní kondík odstranit (rozcvakat) tak, aby zůstaly drátky a na ty připájet nový kondík. Většinou je tam dost místa a že to nevypadá hezky v zavřeném case nevadí.