Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zkopírování obrazu disku pod Linuxem SLAX

potrebuju poradit s programem, ktery by prenesl kompletni obraz disku na druhy. Problem je v tom ze nemohu NB vypnout, HD uz by se nemusel znovu rozjet. Nabootoval jsem z live cd Linux SLAX a podarilo se ze uz odepsany HD po mirnem zmrazeni se identifikoval a jde z neho cist. Pres TESTDISK nevykazuje zadne chyby ale to nemusi byt pravda. Pod win nechtel nabootovat a recovery se taky nerozjede a parkrat nebyl videt ani v biosu. Tedy potrebuji spustit nejaky sw pres usb, ktery prenese komplet obraz hd na druhy. Novy HD jsem naformatoval na FAT32 (pripojen ted pres usb) a stary (pripojen pres IDE) ma dva oddily ntfs s win xp a FAT32 IBM_ service tedy recovery xpprof .

To si si vybral dost blbu dobu na experimenty, 00:02 :)

Neviem jake su v slaxe programy, ale samotny linux poskytuje prikaz dd, ktorym vies urobit kompletnu sektorovu kopiu HDD, napr. aj do suboru (image bude velky jak cely disk takze si priprav dostatok miesta)
Priklady:
ddcommand.htm
dd if=/dev/hdx of=/dev/hdy (pozor myslim ze to prepise kompet ciely cielovy disk vcetne tabulky particii, kedze to kopiruje vsetky sektory vcetne MBR)
dd if=/dev/hdx of=/path/to/image
dd if=/dev/hdx | gzip > /path/to/image.gz
hdx si zmen podla podtreby

help:
dd --help

P.S. ked si naformatoval novy disk na FAT32 tak to je nahovno, ptz image by bol urcite vacsi jak 4GB a to na FAT32 nejde, takze mozes pouzit asi len prvu variantu (prepise to komplet cely cielovy disk aj s tabulkou particii)

to vis casu neni nazbyt, tak sem se k tomu dostal pred pulnoci. NB jede statecne i s HD od nedelniho vecera v tahu. Do 1:30 (to je tvuj obvykly cas ? :D) jsem uz nevydrzel. Mas pravdu to jsem nedomyslel (hlava uz asi nebrala) s tim formatem. Ale neni problem preformatovat disk Gpardetem. HD je 320GB a puvodni ma 60GB takze s mistem nebude problem. Akorat jsem linuxovej analfabet, tak dam na tebe, je to jedno kdyz se prepise komplet HD. Je to jen experiment jestli se win rozjedou, protoze data uz mam nastesti venku. Takze bych mohl i udelat cistou instalaci akorat me trapi THE BAT! da se prenest cely jenze je to dva roky co jsem to delal, tak to musim znovu nastudovat, musel se zapsat rucne do registru.

Navazuji dal na tema. Data uz mam prenesena na novy HD.
Pomohli mi chlapci na foru ABCLINUXU i tady MM.. (soukrome pres postu) za coz mu moc dekuji. Pomoci dd prikazu s ignoraci chyb se mi povedlo prenest cely disk na novy. Trvalo tech 55GB kolem 6 hodin. Po kontrole FDISKEM -l jsou prenesena data naprosto stejna na velikost a pocet clusteru. Bohuzel LIVE CD tedy virtualni Linux SLAX jinak oznacuje pripojena zarizeni (koncova pismenka), takze nekolik kopii se nepovedlo, ale uz se to vyresilo. Zkousel jsem zda ta prenesena data tam skutecne jsou a Recuva nasla kolem 170000 souboru a malo ktery mel napsano, ze je neobnovitelny. Zkusil jsem nejake doc a jpg (kolem 2MB) obnovit, byly ok takze data maji hlavu i patu a kde co je ulozeno na hd funguje. Problem je ale s pristupem ke svazku. Data na HD sice jsou, ma tri oddily jeden NTFS s XPPROFF a druhy FAT32 recovery, treti je neobsazen ale OS Linuxu ani WIN disk neprectou. WIN neumi detekovat souborovy system pise jen raw. Linux odmita zarizeni take pripojit. WIN ho pripoji jako novy disk ale nemuze na nej pristupovat. Detekcni nastroje pro disk sice poznaji, ze je ntfs ale neumi ho dal zkontrolovat. Nahral jsem zkusebni verzi Acronis Disk Director Suite. Ten i jako spravce disku ve win spravne identifikoval vsehny tri oddily neni ale schopen je zkontrolovat. Napise ze se nepodarilo rozpoznat verzi a stav svazku. Program chkdsk byl prerusen. Nedalo mi to a projel jsem to programem GetDataBack. Bez problemu zrekonstruoval komplet vse za 30 minut a vidim svoje stare zname adresare vcetne posledniho data pred havarkou. Akorat ze je free, takze nic nezkopiruji (to ale neni treba az na jeden jediny soubor .tbb), ten by se snad dal vytahnout adresovani na hd. Tedy by se dalo vychazet z toho, ze bude pouze problem s korektnim rozpoznanim hd v os. Dalo by se s tim neco udelat, aby byl disk citelny v systemu s pouzitim nejakeho free sw, ci pripdne nejaka rucni oprava zapisem na HD ? Kdyz ne dal bych HD normalne do ide a zkusil nabootovat z oddilu recovery pripadne z cd a zkusit provest opravu. Nevim ale zda za tohoto soucasneho stavu by to vubec fungovalo a pripadne nenadelalo vic skody jak uzitku. Nebyl by to prvni pripad kdy po „oprave“ od WIN se uz nedala data cist vubec.