Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Diskové stanice, ukladanie dát

Zdravím,

obraciam sa sem s prosbou o radu ohľadne externých diskov resp. diskových staníc, kedže som o tom na nete zatiaľ príliš mnoho nenašiel.

Miesto napaľovania dát na média by som chcel prejsť k ukladaniu a zálohovaniu na externý disk/disky, no po počiatočnom uvažovaní o externých HDD mašinkách teraz skôr premýšľam nad diskovou stanicou. Hlavne z dôvodu, že externé disky momentálne nedosahujú kapacitu, ktorá by bola postačujúca na dlhšie časové obdobie - 1TB až 2TB nie je v dnešnej dobe problém zaplniť v krátkom čase (odhad v mojom prípade cca 1 rok) a bolo by nutné kúpiť ďalšiu skrinku... O dva-tri roky síce môžu byť na trhu externé HDD s x-násobne väčšou kapacitou, kam by sa dali skopírovať aj dáta z už zaplneného disku, no práve pre tie dva-tri roky som sa začal skôr prikláňať k diskovej stanici. Momentálne sa mi zdá rozumnejšie investovať do stanice, jednej skrinky, do ktorej môžem po roku prihodiť ďalší disk a ani cenovo to nevyzerá najhoršie.

No najviac ma ovplyvnil fakt, že nemám príliš dobré skúsenosti s externými pamäťami a párkrát som už prišiel o dáta a disková stanica by mala byť v tomto lepšou voľbou.

Na nete som našiel pár strojov, ktoré by som si vedel predstaviť vedľa PC skrinky:
http://novypocitac.sk/externe-boxy-hdd/icy-box-2x3 5-sata-ib-3221stu-b
mb-561us-4s-d140680.htm
http://novypocitac.sk/externe-boxy-hdd/stardom-35- usb-u7-4-b2

Nie som v tomto nejak odborník a preto by som rád nejakú radu od človeka, ktorý buď premýšľal alebo premýšľa nad niečim podobným, kam ukladať dáta alebo má nejaké skúsenosti. Ďakujem za každú radu

... asi preto, že sa v tomto neviem príliš zorientovať.
Hľadám riešenie pre ukladanie rôznych dát, určite aj multimediálne veci (hudba, TV, filmy, ktoré by som poprípade prepojením cez nejaký multimediálny box spojil aj s TV).

Po čase som vylúčil ako možnosť ukladať to na externé HDD, jednak kvôli kapacite a bezpečnosti samotných dát. Teraz som začal premýšľať nad diskovou stanicou. Tie USB boxy hore som fakt len strelil ako niečo čo som našiel. Ak by bol lepšou voľbou NAS server, tak sa tomu nebránim. Fakt sa v tomto príliš nevyznám a preto hľadám nejaké rady a info.

NAS server niečo ako toto?
xtreamer-e-trayz-d148893.htm

Ešte dodám, že dáta nebudem nutne potrebovať 24-hodín denne, preto by mi teoreticky aj vyhovoval jednoduchý externý HDD (musel by však mať kapacitu aspoň cez 5TB), no aj tak by som sa strachoval, že mi jedného dňa ohlási chybu a prídem o dáta.

Zhromažďovať dáta bez prepojenia na nejakú databázu je nezmyselné. Čím ich bude viac, o to ťažšie niečo nájsť a použiť.
Funguj ako doteraz, dôležité veci napališ, popíšeš popisovačom a do škatule. O rok tam pozrieš, polovicu vyhodíš.
Alebo profesionálne riešenie a holku, bude evidovať a katalogizovať.

Co vlastne chces? Ukladat nebo zalohovat?

Osobne to resim tak, ze mam z case vyvedeny SATA napajeci a datove a disky pripojuji primo na ne. Pokud mas ACHI, jde pouzit hot swap, jinak vypnout PC...

+ rychlost prenosu
+ nezavislost na pomale siti (100GB budes kopirovat po 100MHz siti nekolik hodin)
+ nezavislost na filesystemu (system jej obhospodaruje osobne)
+ moznost neomezene vymeny media
- na disk se prasi a mam na nem chladic (klasicky na stare tranzistory)

U cehokoliv sitoveho mas vyssi spotrebu a nizsi rychlost. To, ze je disk nezavisly na PC vsak vyhoda pro pripadnou havarii.

Tak prešiel nejaký čas a začal som už vážnejšie uvažovať miesto diskovej stanice, že sa rozhodnem pre NAS...

Prešiel som pár diskusií, aj tuna a zisťoval ceny v shopoch. Najskôr sa mi zdalo, že kvôli cene bude výhodnejšie obstarať si NAS vo verzií 2xHDD. Potom som našiel túto skrinku 4xHDD
qnap-ts-410-d139573.htm

Cena podľa mňa pekná, recenzie na Qnap a samotný TS-410 celkom dobrá
http://www.zive.sk/spravy/recenzia-nas-server-qnap -ts410-mnoho-moznosti/sc-30-a-286362/default.aspx

Čo vy nato? Odobri mi to niekto, kto sa vyzná?

Zaujala ma aj o niečo kvalitnejšia verzia TS-419
qnap-ts-419p-d135058.htm

no neviem celkom posúdiť, či by boli tie peniaze navyše dobra investícia, či by som to pri mojom používaní (ako skrinka na multimédia - 2xPC, neskôr aj prepojenie na nejaký multimed. prehrávač) využil.

Tu je porovnanie, ktoré som našiel v inej diskusií
http://www.qnap.com/images/products/comparison/Com parison_NAS.html

Tiež ma zaujala poznámka:

"P.S.: "podpora" disků psaná v manuálu se omezuje na disky, které výrobce mohl v daném okamžiku otestovat. Většinou není problém ani s řádově většími kapacitami."

Je to pravda?

Tady jsou ty dvě tera:

POZNÁMKA: Omezení základního hardwaru mohou způsobit další omezení velikosti oddílu v libovolném systému souborů. Spouštěcí oddíl může mít velikost pouze 7,8 GB a v tabulce oddílu existuje omezení 2 TB.

takže se jedná o mez velikosti tabulky souborů.

A ako to je s diskami, ktoré NAS podporuje? Konkrétne pre Qnap TS-410 sú uvedené typy tuna
pro_compatibility.asp

Hneď som pozeral v akých cenách sa tie HDD pohybujú (nepozrel som všetky) a sú to väčšinou tie najdrahšie kusy danej značky. Potrebuje ten NAS presne tieto drahšie disky, aby pracoval správne, alebo si poradí aj s lacnejšími verziami (od tej istej značky)?

Čo by ste povedali na ten drahší model? 410 a 419 su prakticky totožné až na:
CPU 410 - 800 MHz
CPU 419P - 1.2 GHz

Pamäť 410 - 256 MB
Pamäť 419P - 512 MB

http://www.qnap.com/images/products/comparison/Com parison_NAS.html

Je to výrazný rozdiel, alebo pre moje bežné používanie nie až taký podstatný skok?
Ešte ma zaujala jedná vec z tej tabuľky - Max. number of share folders: 256
Keď tam uložím napr. filmy a každý bude vo svojej zložke s názvom filmu, to je akože jedná zdieľaná zložka, alebo ako mám chápať ten maximálny počet zdieľaných zložiek?

jde o to, kolik uživatelů bude k tomu úložišti v jeden čas přistupovat, zda bude připojeno gigabitem nebo stomegabitem, jakou očekáváš obecně rychlost a odezvu.

NAS je v podstatě specializovaný souborový server, který musí obsluhovat své uživatele, čím více má RAM, tím více může cachovat, čím rychlejší CPU, tím rychleji provádí mirroring/stripping a odbavuje požadavky klientů.

Osobně si myslím, že pro 1-2 usery bude bohatě stačit ta 410.

Share folders NEJSOU složky v souborové struktuře! Je to sdílená složka v CIFS/SMB (prostě jedna nasdílená složka s daty, která obsahuje souborovou strukturu)

Strávil som zase nejaký čas hľadaním informácií a skúsenosti o 410-tke...

Hneď pod recenziou, čo som sem dal bola diskusia práve o tom, že TS-410 trpí pomalým prenosom v čom ju konkurencia poráža (napr. Synology)
http://www.zive.sk/spravy/recenzia-nas-server-qnap -ts410-mnoho-moznosti/sc-30-a-286362/default.aspx? showforum=1

Prešiel som aj Qnap forum, kde uživatelia potvrdzujú pomalý prenos - oproti deklarovanej rýchlosti zápisu 20 MB/s iba 10 MB/s, rovnako pomalšie je aj čítanie. Príčinou zrejme slabší procesor...
viewtopic.php

No na konci príspevok, že po použití správnych káblov ide rýchlosť prenosu výrazne hore:

I had similar issues. Write about 8-10 and read max 20.
After I changed my network cabling, I suddenly had write 20 and read ~36-40.

Before config:
- 3 D-link Gigabit routers
- poor cabling
- 3disc raid

After config:
- only 2 D-link gigabit routers left as I use a 8 port now.
- redone all cabling. (sounds very basic... but if you're going over 100Mbit cabling gets more important. You should makefor 100% sure that you are respting colour codes in case you do your own cables. To be honest... I always thought that if both ends of the cat5 would be crinched in the rj45 adapter in the same way it would be FINE. For 1Gbit it's definitely not...
- added one disc. (btw: 3 of the discs are 2-3 year old discs and have a different brand... > speed issues seem not be related to the usage of different discs)

That solved this issue.

Napriek tomu príspevku začínam viac rozmýšľať nad drahšou TS-419P, nie len kvôli rýchlosti prenosu, aj keby som si priplatil, ale mal v NAS lepší procesor a viac RAMky. Hoci aj TS-410 by mohla pre moje využite stačiť, ale zase neviem či o rok nebudem mať vyššie nároky :) (viac PC do siete...)

Tu je porovnanie prenosovej rýchlosti TS-410P a TS-419P (odkaz bol na fóre Qnap)
http://www.qnap.com/images/products/comparison/Com parison_TS419P.html
Zápis u 419 o 10MB/s vyšší, navyšše som nenašiel nikoho, kto by sa sťažoval, že je ta rýchlosť výrazne nižšia :)
Zaujímavé je, že keď som si na stránke Qnap-u spravil porovnanie, tak ta tabuľka ukazuje už iné čísla (žeby aktualizácia?)
http://www.qnap.com/images/products/comparison/Com parison_4BayNAS.html
Zapisovanie iba o trošičku rýchlejšie, ale čítanie dosť vyššie...

Našiel som aj testy TS-419P na benchmarkreviews.com, ktoré prakticky potvrdzujú deklarovanú prenosovú rýchlosť aj keď v teste nejak nežiarí, no väčšinou sú pred ním o dosť drahšie stroje
http://benchmarkreviews.com/index.php?option=com_c ontent&task=view&id=389&Itemid=70&limit=1&limitsta rt=8

Chcem sa ešte spýtať niečo trocha mimo toho čo som tu v poslednom čase riešil...

Neviete niekto, či dokážu multimediálne centra fungovať aj s dokovacou stanicou? Myslím, že či by bolo možné prehrávať cez niečo také napr.
http://www.obchodny-dom.sk/emgeton-dvico-tvix-hd-r -3300-0gb/65866/
HDD, ktorý by bol zastrčení v dokovacej stanici napr.
http://www.alza.sk/wiretek-docking-box-dokovaci-st anice-pro-disky-2-5-3-5-sata-d147766.htm

Multimediálne centra podporuju rozšírenie externými HDD alebo NAS, vedia pracovať aj s dokovacou stanicou?