Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak znovu spojit Ethernet kabel

Dobrej.

Předělával jsem pokojík. Součástí rekonstrukce bylo i prostrčení kabelu zdí. Kabel se ale během "zásunu" přetrhl. Ale tak blbě, že nedosáhne ke kompu. Jak ho spravit? Něco mi říká že navázání a zatočení kabelů do sebe + případné naletování nebude úplně no. Mám koupit 2 koncovky a jednu spojku a spojit to? nebo jaký je na to váš názor?

Klidne to napajej. IMHOj to nebude horsi, nez spojka.

edit: Ted me napadlo, ze mas jedinecnou prilezitost to "zesteticnit" na jedine spravne reseni: kup krabici, namackej konec kabelu na ni, kabel soupni do nalepovaci listy, krabici privrtej na stenu. Mezi krabici a PC pouzij primy patch kabel.

Mife, když něčemu nerozumíš, tak do toho nemluv! Žádné pájení, žádné, po vzoru telefoňáků, kroucení.
Možnosti jsou v podstatě dvě: Buď na konce drátů nakrimpovat konektory a použít spojku (cat. 5!), nebo se pohlédnout u dodavatelů, dělají se přímo zařezávací spojky pro tyto kabely. Nevím však, nakolik jsou dostupné pro "běžného uživatele".

Ano, jsem uplne blby. Netvrdim, ze je pajeni ciste reseni, ale uz jsem to parkrat pouzil, a ac jsem parametry takoveho bastlu nemeril, myslim, ze se to spojce vyrovna (nenechas-li samozrejme rozpleteny metr kabelu). Samorezna spojka je ponekud "cistsi", ale opet - plati to, co jsem napsal vyse (o parametrech i o blbosti). A co mas proti krabici? Je to prece totez, co spojka, navic z estetickeho hlediska lepsi, nez plazici se hadice prerusena spojkou. Je pravdou, ze jsem site profesionalne netahal uz asi deset let, ale nejake minimum mi v nervove ganglii utkvelo. Urazil-li jsem ovsem tve mistrovske city, omlouvam se.

Nemám nic proti krabici, nemám nic proti liště a mého nic jsi neurazil. Vlasy se mi ale zježily hrůzou nad doporučením kabel zapájet, když navíc tento názor šíříš mezi méně znalé: Proto moje prudká reakce.
Ono by to snad i zapájet šlo, ale chtělo by to titěrnou práci, neboť rozpletení párů v délce přes 12mm vede ke zhoršenému přenosu - a pochybuji silně o tom, že by někdo byl schopen (či ochoten) to udělat natolik dobře, aby to splňovalo svrchu uvedený požadavek na délku rozpletení. Nejhorší na tom je to, že když se to nějak zbastlí, tak ono to nějak pojede, bude to ale chybovat (což uživatel ani moc nezjistí) a bude to pomalejší, což by už mohl uživatel zjistit. Ono prostě 100MHz je 100MHz a nemůžeš si na nich dovolit totéž, co na přívodu ke zvonku...

Nechci tu rozpoutat flame, ale vem si, ze takovy user ma doma akorat tak letovacku. Nemuzes po nem chtit, aby co neznaly krimpoval kostky (kleste taky nejsou levna sranda) - je to cinnost sice navysost jednoducha, ale chce jisty grif. Pri "horkem spojeni" je samozrejmosti titerna prace, ale to ti snad vykladat nemusim, navic to vis sam. Pozve-li si odbornika, je cela tato debata ku hovnu - sitar jiste potrebne vybaveni vlastni.

Jsou věci, které se prostě musí udělat jak se patří. Pokud se je pokusíš ošulit (viz pájení), nedopadne to dobře. Když věci neznalému člověku řekneš, že to klidně může spájet, tak se vsaď, že rozplete páry v délce několika cm a spájí to (pokud nepoužije přímo lustrovou svorkovnici!). Ono spájet to tak, aby aby to vyhovovalo cat. 5 (natož pak vyšší) bych si já osobně troufl pouze v pohodlí na stole, za dobrého světla a s dobře zafixovanými konci kabelu. Někde v rohu u díry rozhodně ne, tam se to nepovede ani tomu, který ví, o co jde. Natož pak neznalému (ten by se ani nesnažil dodržet potřebné, protože by o tom jednoduše nevěděl).

Mě se taky rozbil kabel ještě skoro úplně za skříní tak sem to zfleku sprasil pájkou,odizoloval tak dva -tři cenťáky z každýho (nebylo místo, pájel sem to za svitu baterky hrotem pájky doslova v mezeře mezi zdí a skříní) a vše jede. Je to kabel z mého switche k druhému pc cca 20metrů dlouhý.

Ono někdy mi moc teoretizující síťaři připomínají HIFIsty. Odizolovaný pár centimetrů kousek na kterém chybí pár vzájemných otoček kablíků kolem sebe na délce x metrů...Tím káblem přece lezou jedničky a nuly já to nepotřebuju poslouchat:-)

Pytlik ma samozrejme pravdu a vy dvaja sa chodte hanbit do kuta. Profici a takto idu blbnut userov. Samozrejme pajkovany spoj, lepeny a alebo len tak spojene kable moze fungovat (mam vyskusane), ale...
- naco ucit uzivatelov robit taketo prasaciny ked existuje ciste riesenie
- takto zbastleny spoj byva casto nestabilny a nachylny na rusenie, kto potahal km kablov a zazil uz na ethernete svoje vie ake dolezite je byt pri budovani na sieti precizny
- okrem haluzenia spoja sa samozrejme moze znizit jeho prenosova kapacita, z FD mas zarazu HD a zo 100Mb razom 10.
- nehovorim uz o tom, ze takyto spoj chyta "duchov" snad aj zo vzduchu. Zazil som uz par veci medzi nebom a zemou, kde pomohla len vymena kabla.
- vela veci zalezi od kvality kabla. Mal som uz v ruke FTP kabel, kde som nevedel na 60m spravit 100Mb FD a pritom vsetko bolo podla normy. Opat pomohla vymena kabla za iny, kvalitnejsi.
- nakoniec podla vasich prikladov by sme tu mohli radit userom napr to, ze pastu na procesor netreba (ono to naozaj funguje), chladic sa da lepit aj sekundovym lepidlom (aj to som uz robil), skrina nepotrebuje ziadny wind tunel a zdroj staci vsade 350W (aj to funguje po urcitu hranicu).
- stalo sa mi, ze na par mestrov mi fungoval kabel kde boli jednotlive piny zapojene haj-buj a absolutne len tak alebo, ze kabel fungoval len an urcitych druhoch sietoviek, na inych sa hlasil fyzicky pripojeny, ale nic cez neho neslo a na dalsich sa dokonca sietovky ani fyzicky nevideli a hlasili odpojeny kabel. Este stale tvrdite, ze to nie je obcas alchymia a ze standardy netreba dodrziavat?

Kto zazil vyrobu pigtailov v casoch ked sa este nerobili a vsetlo sme si robili doma sami vie, ze dobry pigtail musel byt co najpresnejsie zmerany na n-nasobok vlnovej dlzky, ktoru prenasal a pri ich vyrobe sa pouzivali pravitka. Kto to odflakol mal obcas funckny, obcas nefunkncny a obcas polofunkcny pigtail. Podobne veci sa mozu diat a deju aj pri ethernetoch, takze naozaj by som neucil ludi robit taketo prasaciny.

Ale tak zas bych to nepřeháněl, do kouta se nechystám protože já to nikomu necpu ani nikoho nenutím ať to opravuje jak já. Byl tady názor že to nejde tak sem to vyvážil svým názorem a případem a to je vše.
Pro mě za mě ať si ten kabel vymění třeba za kabel kategorie 6 nebo 7, to potom bude obyčejná 100mbit síť šlapat ještě 10x lépe, křivky na Pytlíkově osciloskopu budou zasluhovat palec nahoru a celkově internet bude ještě víc internetovější.

Hmmm, že ty jsi nikdy neměřil síť? (to by jsi totiž věděl, že se to nedělá osciloskopem, a to ani jako zobrazovacím zařízením) A netušil jsem, že se nám tak urazíš a uchýlíš se k zesměšňování a argumentům zhrzeného teenagera, kterému rodiče nedovolili jít do kina...

Mily priatel,
najdolezitejsie si nepovedal, a to: kolko metrov ma celkovo kabel.

Odtial sa odvija riesenie.

Ak to nie je 50, 30 metrov,
najlepsie riesenie - novy kabel.
Koncovky Ti nakrimpuju na pockanie v kazdom IT-bastler obchode.

A, je to.
Nemusis nikoho otravovat, a zvladnes to sam za jedno poobedie.