Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Doporucte NAS server

Viz titulek. Byl jsem donucen rozebrat svou samohrajku kvuli nahrade vyhorelych dilu zakaznika. Na nove HTPC momentalne nemam, budu to resit "chytrou" MM krabickou bez disku (ktera umi prehravat z LAN). Zde muj dotaz:

potrebuju poradit s vyberem NAS, ktery:

- nebude mit limit kapacity vlozeneho HDD (samozrejme SATA2), podpora jednoho max. dvou disku, RAID nepotrebuju
- nemusi mit vysperkovanou sitovou "inteligenci" (domaci pouziti, pripojeni k routeru)
- musi mit sofistikovanou spravu napajeni - co nejmensi spotreba v idlu (na tom trvam)
- mel by umet gigabit ethernet a, pokud mozno (ale neni nutne), USB2 (kvuli moznemu prenaseni)
- bude mit cenovy strop 3k czk

Toz tak. Najde se dobra duse, ktera me navede spravnym smerem (verim v Touchwooda ;-))? Predem dik za pripadne namety.

Mas pozadavky, ktere nelze splnit najednou.. bud jedno, nebo druhe. Konkretne cenovy strop a prenosovou rychlost (tu soudim podle pozadavku gigabitoveho ethernetu). Krabicky do takove ceny stezi vytizi 100Mb (spis to jede tak 5 na winsows share, 8 na FTP/NFS). Takze gigabit je tam jen na ozdobu.

Mas recht - napsal jsem to blbe. Router je stejne 100Mb a kabelaz CAT5, takze "krabicka" bude ve stejnem prenosovem limitu. Ja jsem to guglil docela dlouho, a (nebudu konkretizovat) vetsina nabizi 1Gb, coz je /uznavam/ nesmysl. Mne jde vlastne akorat o jednu vec: dostat se /nezavisle/ ze tri PC (2x LAN, 1x WLAN) na NAS. To cele s prenosem, ktery zvladne "haj definišn".

ono co se týká podpory velikosti disků, tak je to vše v zásadě otázka "testu" a nejhůře firmware. Ve všech těchto krabičkách je Linux, a ten nemá s většími disky zásadnější problémy. Rozhodně bych ale volil značku, která se podpoře svých starších výrobků věnuje.

Tak jeste otravuju. Kolega ajtak mi doporucil Synology NAS DS210. Je to trosku nad muj zamer (o patnact set drazsi), ale prej vyborne zarizeni. Jsem svolny "pustit chlup", nicmene bych potreboval nejakou zpetnou vazbu od hrdeho majitele. Nemate to nekdo?

Takže to funguje spolehlivě. Určitě čekáš nějaké podrobnosti s nastavením FTP a podobných fíčurek, to tě ale zklamu - používám to pouze jako fileserver (síťový disk), veškeré nastavení proběhlo stylem "default" :-D (já fakt nic jiného nepotřebuju). Celkem jsem potěšen rychlostí, kterou mám omezenu pouze propustností routeru domácí síťky (kolem 11MBps, dá-li se věřit teploměru v TC), což mi stačí bohatě. Dvouterový disk to sežralo.

A teď negativa, i když se přímo NASky netýkají... Vřele nedoporučuju green disk od WD! Než jsem v něm to nablblé parkování vypnul ulitou (wdidle3), dost si to nerozumělo s integrovaným power managementem NASu (třeba se to třikrát po sobě vyplo a zaplo, bez jakýchkoliv příčin). Parkování je v plastové NASce taky dost slyšet (jak ve starém budíku), takže celý slavný fileserver putoval z obýváku do komory. Kdybych nebyl hlupákem, nestal bych se nikoliv medvědem, ale majitelem greenu (koupil bych blue), a nemusel jsem hadr tahat ven a vypínat přikryplený timer.

Já si studium manuálu a "vyšších funkcí nervového systému" NASu (a automatické zálohy) ;-) nechávám na dlouhé zimní večery. Zálohuju na externí disk (ten je poté uložen ve skříni). Opravdu mě škatulka překvapila svou rychlostí - zkusím to ještě donést ke kámošovi, co má gigabit (kolik z toho vymáčknu). Řekl bych, že do menší firmičky je to zlaté zařízení...

Tak vsechno je jinak. Blbec jsem si toho nevsimnul:

Vhodný pevný disk:
1 x 3,5" Serial ATA II s max. kapacitou 1,5 TB
Rozšiřitelnost až na 2 TB v kombinaci s eSATA nebo USB diskem

Objednavku jsem pozdrzel a jdu resit dilema mensi disk nebo jiny NAS (zajimavy pro mne by byl i tenhle ). Sakrys, mam asi prehnane naroky (moc muziky za malo penez)...

To jo, ale co jsem nastudoval, NASky pouzivaji EXT3, kde (opet vycteno) je limit radove v desitkach tera (coz vlastne popisujes i ty). 210-ka je pro mne (v tomto okamziku) uz cenove nedostupna - kdyz to sectu (NAS + disk + MM Player), chybely by mi uz jen cca 4k do noveho HTPC (ze stareho mi zbyla pouze bedna s mechanikou)...

Ano. Stačí si zjistit, zda firmware používá starý nebo nový způsob dělení disků (případně vznést dotaz na podporu). Samotný OS je uložen ve flashRAM. Případná "nekompatibilita" obslužného SW (tj. GUI) se řešívá upgradem firmware (proto ten důraz na dlouhodobou podporu výrobce).