Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem UPC exekuce

Dobrý den,

asi před rokem a půl jsem v jednom bytě používal internet + digitv od UPC. Po nějakém čase jsem chtěl tyto služby ukončit, ale byly mi (jak to tak u nich bývá) nabídnuty lepší podmínky - za internet a televizi jsem platil jen zhruba 600kč/měs. Nejspíš je důležité zdůraznit, že takto už probíhalo bez podpisu jakékoliv smlouvy - dřívější byla řádně ukončena a tato cena 600kč/měsíc za net+digitv byla jen "na domluvě".

Zanedlouho na to jsem se musel odstěhovat, upozornil jsem tedy UPC, že chci ukončit služby, od nich mi došel mail s adresou, kam mám modem a digibox poslat. Bohužel jsem na to zapomněl, při stěhování jsem modem a digibox dal do krabice a ta mi doteď ležela doma. Až před pár dny (bez jakéhokoliv upozornění před tím) mi přišel mail s tím, že musím zaplatit 10 000 Kč (ano 10 tisíc, jak jsem četl jinde v diskusích, každý musel platit "pouze" 5 tis....(??)) a výhružkou exekuce.

Po telefonní domluvě mi zaměstnanec UPC řekl, že pokud vše pošlu ještě ten den na jejich adresu, exekuci stáhnou. Tak jsem udělal. Poté mi ale začaly chodit další výhružné maily a jiná paní (po volání na jejich bezvadnou linku, kdy se mi podařilo s někým vůbec mluvit snad až po deseti minutách), že exekuci zaplatit musím. Maily takto chodí vícekrát, jakoby to posílal nějaký automat.

Budu rád za každou radu, co s tím. Předem děkuji, Tomáš Z.

Nepoznam zmluvu s UPC, ale...
- pises, ze zmluva bola riadne ukoncena, pokial ti poskytovali sluzbu na zaklade ustnej dohody a tato sluzba bola pravidelna dopustili sa defacto danoveho uniku (pri pravielnych platbach si danovaci u nas vyzaduju zmluvy).
- ak bola zmluva ukoncena nemaju co dalej od teba vymahat, pretoze medzi vami uz nie je ziaden pravoplatny obchodny vztah
- exekucia sa nevydava a uz vobec ju nemoze "vydat" UPC. UPC moze podat na sud platobny rozkaz voci, ktoremu ak sa ty neodvolas sud nariadi exekuciu. Ak sa odvolas nasleduje klasicky obcianskopravny spor. Urcite sa odvolaj voci akemukolvek rozkazu, aspon u nas nenesie podavajuca strana dokaznu tarchu a sud vyda akykolvek platobny rozkaz co sa da paradne zneuzit. Pri spore uz bude musiet UPC dokazat, ze si im sposobil skodu.

Toto vsetko co som pisal plati sice pre SK, ale tipujem, ze v CZ su len velmi male rozdiely.

Vážím si vaší odpovědi. Teď jsem se ale od přítelkyně (která tam bydlela se mnou) dozvěděl pro nás nejspíš nepříjemnou skutečnost - smlouva běžela normálně (akorát jsme "po domluvě" platili méně) a ukončena byla až písemnou výpovědí, jak jsme se stěhovali.

I tak mě zajímá, co se s tím dá dělat?
Pokud bych (v posledním případě) přistoupil na zaplacení pokuty, nemělo by se to řešit jinou cestou (nějak seriozněji), než tím, že mi v mailu napíší: "...Doporučíme Vám tedy její celkové uhrazení.

10 000,- Kč za nevrácená zařízení

Číslo účtu - xxxxxxx

Variabilní symbol - yyyyyy"?

Dolezite je kedy si to ukoncil, ci si dovtedy platil, jak si to ukoncil, a co je uvedene v zmluve napr. kolko bola minimalna doba zmluvy, ci si to ukoncil pred alebo az po tejto min.dobe, a kolko je v zmluve uvedena zmluvna pokuta v pripade ked to ukoncis skor a v pripade ze nevratis zariadenie a jake su tam podmienky na vratenmie zariadenia atd atd. Plati to co je v zmluve. Ked si im to tam poslal nazad tak im zavolaj ze si im poslal nazad. Dobre je aj poradit sa s pravnikom.
Email pokial viem nema ziadnu pravnu vahu ptz nevie dokazat ze si to precital (a ked to niekto cital tak nedokaze ze si to cital ty). Keby chcel od teba niekto nieco vymahat seriozne tak ti to posle doporucenym listom cez postu do vlastnych ruk, prip. to dojde doporucene od sudu a na to treba reagovat. Ked chces tak reaguj aj na tie maily telefonatmi ze si im zariadenie poslal a teda nechapes co po tebe este chcu, nech ti jasne vysvetli podla jakeho § zmluvy alebo preco vlastne mas nieco platit, ked podla teba si urobil vsetko co po tebe chceli. Dobre je ale precitat si aj zmluvu. Ale zavolat im tam treba ze si im zariadenie vratil tak preco chcu nejake peniaze "za nevracene zarizeni", co je blbost. Tak im to povedz :) Ptz de fakto nemozu chciet peniaze za nieco co si vratil.

Nevím, proč se tazatel kterému visí nad hlavou exekuce, obrací na laické fórum. Obchodní podmínky UPC jsou nekompromisní.
Velmi podobný problém se "zapomenutím" vrácení modemu se řešil zde: viewtopic.php
Tazatel byl tak či onak odkázán na Obchodní podmínky. Průser je, že firma je schopna ústně (telefonicky) dohodnout cokoliv, ale v případě nutnosti se vždy řídí písemným dokumentem.