Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Překlad mount/unmount/automount

Hledám nejlepší české ekvivalenty. Jedná se o kryptovací software, konkrétně jde o práci s vytvořenými (zakryptovanými) "kontejnery" jako s logickými disky.

Napadá mě toto:

Mount - Připojit
Unmount - Odpojit
Automount - Automatické připojení

Jde mi o srozumitenlost i pro laičtější veřejnost, takže nějaké "namountovat" nepřichází v úvahu.

edit: váhal jsem mezi kategoriemi software, programování a ostatní...

Asi budete mít oba pravdu, to „připojení/odpojení“ bude jaksi z hlediska jazykového citu nejpřiměřenější.
Na druhou stranu si ale myslím, že to při/odpojení je přeci jenom poněkud užší výraz. Napadlo mě pokusit se to trochu připodobnit originálu pomocí „namontovat/odmontovat“.

Tak si matně vzpomínám na své první "doteky" výpočetní techniky: zázrak jménem Tesla 200 měl velikost průměrně vzrostého kulturního domu, "dovnitř" jsme si museli nazouvat galože ukradené na OÚNZ, na děrovačkách velikosti soustruhu jsme si na hollerithech děrovali svoje "programy", abychom po provedení své úlohy zjistili, že jsme přečerpali kapacitu 32kb "paměti" a následně se pokoušeli svá "díla" (jaxe tehdy familiérně říkalo) "linkovat"....

Jako jeden z největších prohřešků byl považován tisk stejných znaků na celé řádce - řetězová tiskárna s tím údajně měla nemalé problémy (podařilo-li se propašovat někomu do jeho Fortraního balíku děrných štítků pár svých s příslušným cyklem - bylo i zábavu postaráno ]:)]:)]:)

Jééé, ty pamatuješ Teslu 200!! Já na ní dělal léta technika a spoustu let spolupracoval s Teslou Pardubide na operačním systému! Dělal jsem kompilátor Cobolu, spolupracoval na Algolu 60. Ano, tenkrát se ještě umělo programovat. Do 32KB paměti se pohodlně vešly všechny programy na výpočet mezd, plánu pro obrovskou fabriku. Dneska programátor veme do ruky tužku a už je to 100MB.

Jó Cobol...

Už z něj neumím nic. Environmental division, file section,... pojmy splývají a ať se snažím jakkoliv, pořád se mi dere do popředí "instrukce", kterou jsem se snažili vpašovat do balíku štítku spolužákyň:

move spaces to radek

(pokud přednášející na přednášce dělal příklad s labelem "radek", 90% lidí jej použilo ve svých samostatných pracech ]:)]:) )

Dneska jedině jako "paráda" do knihovny, vedle v kůži vázaném Meyers lexikonu :-| Jak píše někdo někde vedle, s optimalizací je to dneska tak, že není problém napsat v půlmegovém docu obyčejný dopis :-/

Když jsem onehdá viděl 3D akční hru, využívající environmetálmí bump-mapping a dynamická světla, v rozlišku 1280*1024 a to na necelých 100kilech :-?, myslel jsem, že snad blbnu či co... Ale holt někdo umí. Heslo do google: kkrieger