Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Marketingová politika Microsoftu

Právě si pořizuji nové MS Office. Ačkoliv bych si rád zakoupil staré 2000-ovky (které mám na ostatních počítačích), ty již nikde nejsou k sehnání. Narazil jsem ale na zvláštní věc. Když si koupím Works 8.0 za 1.299,- Kč a k tomu přikoupím krabicovou verzi Microsoft Office 2003 PRO CZ Upgrade za 8.599,- Kč (dnešní ceny bez DPH u jedné nejmenované firmy), jež umožňuje upgrade z oněch Works, mám za necelých 10.000,- Kč plnohodnou verzi MS Office Pro 2003.
Pokud si však koupím samotnou krabicovou tohoto programu bez upgrade, zaplatím 13 499,- Kč, tedy cenu cca o 3.500,- Kč vyšší.
Spousta věcí je mi u MS nepochopitelná, ale měl jsem za to, že ve kšeftu mají jasno. Možná se mýlím a proto bych se chtěl zeptat, jestli by mi mohl někdo toto vysvětlit.

Já na ten OO pomalu taky přecházím, ale mám za ta léta v MS Office haldu hromadné korespondence, maker, komerčních doplňků do Excelu atp. A navíc musím přiznat, že vzájemná kompatibilita dokumentů MS Office a OO je, zejména u spreadsheetových souborů, pouhým mýtem...

Otevře toho už teď dost - používám různé formuláře vytvořené lidmi v Excelu a zatím jsem nenarazil. Samozřejmě, jestli tam budou nějaké větší vzorce a hlavně makra, je vždycky naděje, že něco nebude košér. S Wordem jsou OO kompatibilnější, dokonce dokument co odmítl pozřít Word OO načetly a zpravily.

Naopak já děkuji Tobě, že jsi mě inspiroval. Budu se teď pokoušet všechna sprostá slova (která jinak v běžné řeči často nadužívám) převádět do spisovné řeči Tvojí metodou (např. Windows se po startu poexkrementovaly, hardisk je vagině, každý spammer je fallus atd.). Třeba tím půjdu ostatním navštěvníkům Poradny vzorem a odpadnou tak kontraproduktivní spory s moderátory o její cenzuře ....

Já jsem začal OO používat až od verze 2.0, a pevně doufám, že se od MS Office jednou definitivně odpoutám. Zatím jsem, pokud pominu problémy s kompatibilitou, na výsost spokojený s Writerem, Calc je horší a OO-Basi jsem si zatím ani nespustil.

Jenže starého psa novým kouskům nenaučíš. Když s nějakým programem děláš přes deset let, zaryje se ti pod kůži a některé operace děláš téměř podvědomě. S tímhle mám zatím při přechodu na OO potíže. I když ve svém věku bych si měl pomalu na přechod zvykat......

Stejným způsobem jsem pořizoval kdysi full verzi Office '97. Worksy za patnáctset a ihned upgrade za 7 tisíc (plná verze, žádné OEM) a přitom fullky (pro, s Accessem) stály 18k. Učinil jsem tak v rámci marketingové kampaně MS "slavíme 32. říjen" (v roce 1998).

No 100%, jak se to vezme ;-) Platil jsem ve finále trochu míň než polovinu... Oni měli tehdy velkou slávu s 32bity (OS či co...) a tak dávali 32% slevu. A s tím apgrejdem to vyšlo ještě líp.

Onehdá jsem pro potřeby "rodiny" uvažoval o Office 2003 za 3,5 tisíce s možností instalace na 3 PC (podmínka je školák/učitel v rodině), ale nakonec jsem do toho nešel... Mně '97 stačí i na relativně složité makrování v Excelu a ostatní doma (na jiných počítačích) jsou spokojeni s nějakou free Software 602 suitou.

Já mám na serveru MS Office 2000 a tak jsem si myslel, že k nim budou ostatní počítače přistupovat jako tencí klienti, pročež nebudou potřebovat vlastní licenci. Jenže pak jsem to řešil v této Poradně a kolega "vladimir" mě v mém názoru na oprávněnost tohoto postupu poněkud zviklal. Následně jsem si pak přečetl Eulu a ostatní licenční ujednání a asi má vladimir pravdu, že ten zav*ivený MS to má ošetřeno způsobem: jeden user-jeden PC-jedna seance-jedna licence. Tak si to raději koupím. Dneska jeden neví, kdy mu vlítne do kanceláře policie, BSA anebo alespoň španělská inkvizice....

Licenční politika je pilována do stále větších podrobností (a jak se zdá, stále výhodnějších pro "vykonavatele licenčních práv" - či jak to nazvat). Velmi rád si čtu licenční ujednání k dBASE IV, starému to DOSovskému programu z přelomu 80/90 let, kde vlastně jediné "omezení" bylo v tom smyslu, že k sw se má chovat jako ke knize - čili že nemůže být používána jedna licence na dvou místech současně (zjednodušeně...). Samozřejmě, že nějaké další kopírování/prodej/atd. je zakázáno - aby mě někdo nebral za slovo...

Jo, a licence platí do roku 2029. V roce 1992, když jsem díbejsku kupoval, jsem se tomu smál. Dnes, kdy ji pořád beru za jeden svůj nejpoužívanější software, začínám být trochu nervózní, co bude potom...

Licence jsou jen na trestání lidí, co si to koupili legálně. Pak zjistí, že někde má o nepatrný kousek licence míň, než je potřeba a cajti mu zavřou firmu a zabaví počítače s životně důležitýma datama. Ten kdo to ukrad, si žádné starosti nepřipouští a cajti tam taky nepoletěj, neboť je dotyčného neměl kdo poslat, páč o něm nemají nikde registrační údaje. Ach, jo. S poctivostí dojdeš nejdál .... do otvoru v zadní tváři.

To se taky stalo jednomu mému kamarádovi. Ráno se vzbudil a byt vybílenej jak po nájezdu pirátů. Holku pak někdy našel, zavolal na ní cajty a ti málem sebrali jeho, že omezoval její svobodu a prej si usnul a nechtěl jí pustit z bytu. Tak jí pak aspoň střískal jak financ kozu. Kam ten svět spěje...

Á, zase ty licence Microsoftu :-)

Upgrade licence MS jsou někdy výhodnější, to je v pořádku - dokonce existují takové speciality, jako crossover upgrade z úplně jiných operačních systémů na systémy Microsoft, např. existovalo "upgrade" z SCO UNIX na Windows NT Server za speciální zlevněnou cenu, upgrade z OS/2 na Windows 95 atd...

jinak v kšeftu samozřejmě jasno mají, staré židovské přísloví říká když koupím za korunu a prodám za korunu, vydělal jsem :-) Jde o získávání zákazníků...