Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem IP konflikt - neviem nájsť príčinu

Ahojte.

Mám lokálnu sieť, kde je:
7x PC, 2x notebook, 1x router, 3x wifi zariadenie. Všetky zariadenia v LAN majú nastavenú svoju IP adresu, t.j. NIE DHCP. Pred cca dvoma týždňami sa mi začala sporadicky objavovať hláška "IP conflict" (žltý trojuholníček). Nijako neviem nájsť príčinu, resp. zariadenie, ktoré koliduje. Všetky manuálne nastavené IP adresy som skontroloval a nenašiel som žiadnu kolíziu.

Prosím o radu, ako sa dá zistiť príčina, resp. zariadenie, ktoré spôsobuje konflikt.

Ďakujem za prečítanie a za všetky odpovede.

IP určite nie je rovnaká - ak môžem dôverovať údaju, zistenému pomocou ipconfig /all (zadanom fyzicky na danom PC). Odpovedajú oba PC, avšak nie z každého zariadenia. Nech PC sú 1 až 7. Konflikt nech je medzi PC2 a PC3. Pomocou remote desktop sú možné, resp. nemožné nasledovné pripojenia:
PC1 na PC2: nefunguje
PC4 na PC2: funguje
PC4 na PC3: funguje
PC3 na PC2: funguje

Este existuje moznost, ze tam mas niekde dve rovnake MAC adresy. Je to malo pravdepodobne ovsem niekedy sa stava, ze aj kupene LAN karty maju rovnaku MAC. Ina moznost nahody dvoch rovnakych MAC by bola pri pouziti Virtualizacie OS.
Pouzi prikaz arp.

Suplovanie napovedy k prikazu arp hadam nema zmysel. arp /? ti povie viac ako by som z hlavy napisal. Este existuje aj taka moznost, ze si ty, alebo niekto robil pokusy na niektorom pocitaci s nastavenim siete a podarilo sa ti nastavit na jednu LAN kartu dve IP adresy.
Neviem aky OS pouzivas, ale ak by si pouzival na niektorom PC Linux, tak na hladanie vinnikov na lokalnej sieti mozes pouzit prikaz arping. neviem ci je tento prikaz dostupny aj pre Windows.

Ak existuje viac pocitacov s rovnakou IP adresou, uvidis nasledovne:

root@tux:~# arping 192.168.1.18 -c2
ARPING 192.168.1.18 from 192.168.1.1 eth0
Unicast reply from 192.168.1.18 [00:0C:42:06:6E:1D] 0.782ms
Unicast reply from 192.168.1.18 [00:0B:82:08:CA:6B] 2.501ms
Unicast reply from 192.168.1.18 [00:0B:82:08:CA:6B] 1.806ms
Sent 2 probes (1 broadcast(s))
Received 3 response(s)
root@tux:~#

Ze nieco neni v poriadku, je vidiet z poslednych riadkov, kde arping napisal, ze vyslal dva dotazy, ale odpovede dostal tri. To znamena, ze dve zariadenia maju rovnaku IP.

Vďaka za tip na vynikajúci soft. Spustil som scan - našiel všetky zarriadenia, zobrazil ich IP adresy, žiadna kolízia. Jedno zo zariadení však napriek tomu vypisuje IP konflikt... Nechapem to.

EDIT:
Teraz som si všimol, že až 8(!) zariadení má rovnakú MAC adresu. Ako je to možné?

Zabezpečenie je WPA2 a vyššie.

Všetky zariadenia, ktoré mi nájde network scanner sú mi známe, resp. sú to zariadenia, ktorým som nastavil manuálne IP adresu. Kolega nižšie už naznačil, že na wifi sa dá pripojiť aj tak, že sa pripojené zariadenie neobjaví v zozname. Chápem to správne?

Ano, přesně tak.

Schválně zkus wifi na chvíli zakázat a testuj, zda problém přetrvá.

edit: ověř si, že tvá wifi neposkytuje více bezdrátových sítí (což třeba dělají některé DSL routery (typicky DSL routery předkonfigurované naším "kyslíkovým" operátorem), ale není to pravidlem)

Len tak aby reč nestála. Píšeš používam pevné ip adresy.
Prečo ? Máš na to konkrétny dôvod ?

Máš vypnutý server DHCP na svojm routri ? Nemá router nastavený "lease time" na nekonečno ? Je to jediný server DHCP v tej malinkej sieti ? Skúsil pre resetovať router ? Skúsil pre overenie, používať DHCP server a získavanie adries DHCP protokolom ?