Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Změna velikostí logických disků bez ztráty dat

Tak, stojím před podobným rozhodováním jako Pavel (nechtěl jsem pokračovat zde: http://pc.poradna.net/question/view/52869-winxp-hom e-aktivace - onen thread se primárně zabývá aktivací XP...)

Disk je rozdělen taky stejně:
1. skrytý - recovery 2GB
2. WinXP FAT32 43 GB, volno 35GB
3. data NTFS 29GB, volno 25GB

Cílem je zmenšení 2. (FAT32) particie na cca 15GB (FAT32 zůstane) a zvětšení NTFS na cca 57GB (zbytek). Bez ztráty dat.

Zálohy (předpokládám, že dostatečné):
- recovery partition na HDD + na dvou CD
- ghost céčka na déčku i DVD-RAM
- zálohovaná data z déčka na DVD-RAM a jiném PC

Kdysi jsem zkoušel, co "vydrží" Partition Magic - výsledek nebyl nikterak povzbudivý (vím, dělal jsem úmyslně vylomeniny): http://www.zive.cz/poradna/SubChild.asp?Qst=254165& Main=56

Rád bych se dobral nějakého bezpečného postupu; tentokrát je na logických discích místa (pro přesuny) dost. Trialové verze PM8 i Arconis mám k dispozici - zatím nejsou na NB nainstalovány. WinXP Home, SP2.

Doporučte (dle vás) nejbezpečnější postup, díky.

Ja osobne ma s PM dobre zkusenosti, ovsem bez zalohovani dat je to vzdy tahani tygra za ocas. Take nevim jak TrueImage, ale PM Ti v trial verzi nebude k nicemu. Ukaze sice pekne jak by to slo, ale samotnou akci neprovede.

Osobne bych sahnul po Acronisu, mam jej vyzkouseny a vim, ze chodi spolehlive.

1. uvolnil bych nejake misto (tak 5GB) na 2. particii
2. zmensil bych ji a vratil soubory zpet
3. zvetsil bych 3. oddil - posunul zacatek.

Operace c.3 bude casove nejnarocnejsi - posouvani zacatku oddilu. Pokud nechces cekat, smaz vse na tom oddilu, zrus jej a alokuj znovu na celem zbytku disku a pak nakopiruj zpet.

Nejrychlejší je podle mě pomocí pqmagicu:
1) zmenšit 2oddíl na 15giga. předtím provést chkdsk /F. Restart a test přes chkdsk
2) nakopírovat 4giga dat z oddílu 3 do oddílu 2
3) zrušit oddíl 3 (+rozšířený oddíl ve kterém je) a pomocí standardních nástrojů windows vytvořit nový oddíl
4) nakopírovat data přesunutá v bodě 2 do nového oddílu.
Alternativně po ověření zálohy bych se na bod 2) vykašlal a obnovil ze zálohy mělo by to být rychlejší ale +- 4giga jsou hned.